جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2350- تاریخ : 1390/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 الهام از مينياتور ايراني براي ساخت انيميشن «روباه و خروس» 

 
گفت‌وگو با ميترا عبدي ـ سازنده انيميشن تحسين شده جشنواره رسانه‌هاي ديجيتال خروس زيرک، روبا ه کلک» به تهيه‌كنندگي مركز صبا به عنوان يکي از برترين آثار پنجمين جشنواره رسانه‌هاي ديجيتال انتخاب شد.

ميترا عبدي ـ كارگردان اين انيميشن ـ در گفت‌وگويي شركت كرد و از دلايل موفقيت «خروس زيرک، روباه کلک» گفت.

به گزارش ايسنا، ميترا عبدي گفت: مجموعه‌ي روباه و خروس مجموعه‌ايي است که با استفاده از بار نمايشي مجموعه‌ي عظيم ادبيات کلاسيک ايران شکل گرفته است. در ساخت اين مجموعه تلاش شده است که گرافيک کار تا آنجايي که مقدور است براي مخاطب ايراني قابل فهم و جذاب باشد؛ به اين صورت که علاوه بر الهام از مينياتور ايراني در در طراحي فضا و زمينه‌ها از ملودي‌ها و سازهاي اکوستيک محلي نيز در موسيقي متن استفاده شده است.

عبدي افزود: در اين مجموعه تلاش شده علاوه بر جنبه‌ي سرگرم‌کنندگي براي مخاطب، به طور غيرمستقيم نکات اخلاقي و تربيتي نيز به طور غيرمستقيم به مخاطب ارائه شود. فصل اول اين مجموعه در 20 قسمت 17 دقيقه‌ايي آماده‌ي پخش شده است و فصل دوم آن در 26 قسمت در مرحله‌ي پيش توليد قرار دارد.

اين کارگردان درباره‌ي خلاصه‌ داستان يکي از مجموعه‌هاي خروس و روباه گفت: روباه که از گرسنگي خوابش نبرده با سايه‌اش درگير است و راجع به پيشنهاد همکاري سايه براي شکار پرنده‌ايي مردد است. اما شکم گرسنه او را راحت نمي‌گذارد. در نهايت رضايت مي‌دهد و به همراه سايه‌اش راهي روستا مي‌شود. در نزديکي روستا گاري تعمييرکار دوره‌گرد را مي‌بيند. با وسوسه‌ي سايه به داخل گاري مي‌رود و پرنده کوچک يک ساعت ديواري را بر مي‌دارد و روز بعد با کمک آن عروسک و نمايشي که پشت پرچين اجرا مي‌کند موفق مي‌شود دم‌طلا،‌ خروس خانه را به سمت خود بکشاند و سپس به‌دام بيندازد. شنگول که شاهد ماجراست از ترس زبانش بند مي‌آيد و مدتي طول مي‌کشد تا اهالي خانه از اتفاقي که براي دم‌طلا پيش آمده مطلع شوند. ابري با سرعت خودش را به خانه‌ي روباه مي‌رساند. روباه که غافل گير شده، نمي‌داند چگونه از دست ابري رها شود. دم‌طلا فرصت را مناسب مي‌بيند و روباه را راهنمايي مي‌کند که تغيير لباس و چهره بدهد و به عنوان يک سرخ پوست به سراغ ابري برود و به او بگويد که دم‌طلا را نديده است. روباه هم عيناٌ تمام گفته‌هاي دم‌طلا را عملي مي‌کند و ابري که ابتدا باور کرده اما با شنيدن اسم دم‌طلا متوجه کلکي که خورده مي‌شود و روباه را از آنجا فراري مي‌دهد و دم‌طلا را نجات مي‌دهد.

مشخصات و عوامل توليد مجموعه‌ي خروس و روباه عبارت است از:

تکنيک: کات اوت ترکيب دو بعدي و سه بعدي/مجري طرح: موسسه ي آرت فيلم/کارگردان: ميترا عبدي و علي صميمي زاد/فيلمنامه و سرپرست نويسندگان: محمود خداکريم/بازنويسي و اشعار: مهرداد رجبي و ناصر خوشبخت/طراحي کاراکتر: محمد خير انديش/طراحي فضا: نسرين ياوري/اجراي زمينه: آزاده سيد آقايي، فاطمه زندي/استوري بورد: سميه اميني/شيف انيماتور: عليرضا مرتضوي، علي پورزماني، سميه کشاورزي/انيماتور: راحيل شهبازي، آزاده حمزه‌لو، مجيد شيرعلي، عهديه مدرس مطلق/سه بعدي: عليرضا مرتضوي/کامپوزيت :علي فتحي/تدوين: ميترا عبدي، علي صميمي‌زاد/دستيار تدوين: زهره علمشاهي/موسيقي: بهنام ارجمندي، مهدي زارع/مدير دوبلاژ: ناهيد اميريان/صدا پيشگان: اکبر مناني، علي همت، کريم بياني،‌مينا شجاعي، کتايون اعظمي/امور صدا: رامين آرياشکوه/

قسمت دوستي از مجموعه‌ي خروس و روباه برنده‌ي جايزه‌ي اول پويانمايي از جشنواره‌ي ديجيتال ايران شده است از عوامل توليد اين مجموعه مي‌توان به نويسنده فيلمنامه و سرپرست نويسندگان محمود خداکريم و داستان و اشعار مربوط به آن توسط مهرداد رجبي و کارگرداني ميترا عبدي و علي صميمي‌زاد نام برد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون