جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2350- تاریخ : 1390/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 خبرهاي هنري 

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مهمتراز تئاتر فجر

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به دليل شرايط ويژه اي که مخاطبان اين جشنواره دارد، حتي در مقايسه با جشنواره تئاتر فجر هم مهمتر است چراکه مخاطب اين جشنواره آماده پذيرش هر گونه خوراکي است که به او ارايه مي کنيم بنابراين بايد ذائقه مخاطب خود را که مخاطب فرداي تئاتر ماست، بدرستي بپرورانيم.

محمد عاقبتي با تاکيد بر ضرورت وجود جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در گفت وگو با ستاد خبري جشنواره گفت: چنين جشنواره اي بايد دو هدف داشته باشد؛در وهله اول بايد فرصتي باري فعاليت و تبادل تجربه ها و آثارهنرمندان تئاترکودک و نوجوان فراهم کند اما موضوع مهمتر و هدف اساسي تر،جذب و ارايه آثاري است که مخاطبان اين نمايش ها نياز دارند.

اين کارگردان فعال در عرصه تئاتر کودک و نوجوان تاکيد کرد:

کارگردان نمايش «فقط خدا حق دارد بيدارم کند» با اشاره به مشکلات جشنواره تئاتر کودک نوجوان ادامه داد: مشکلي که هميشه در اين جشنواره وجود دارد اين است که همواره مخاطبان آن را دست کم گرفته ايم و براي آنها برنامه ريزي مداومي نداريم.بنابراين همه چيز در صرف برگزاري جشنواره خلاصه مي شود و همه چيز در حد ارايه بيلان و آمار کمي باقي مي ماند.

وي يکي از راهکارهاي موثر در ارتقاي کيفي جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را راهيابي آثار از دل اجراي عمومي دانست و گفت: جشنواره بايد محلي براي اجراي آثاري باشد که پيش از اين اجراي عمومي شده اند زيرا با اين شيوه است که انگيزه توليد بالا مي رود و ديگر حضور کارها در جشنواره مهم نيست.

مهمترين نکته در برگزاري جشنواره تئاتر کودک نوجوان اين است که آثار اين جشنواره به دست مخاطبان آن برسد.

عاقبتي در پايان خاطرنشان کرد:درمورد جشنواره تئاتر کودک ونوجوان رقابتي بودن يا نبودن مهم نيست.

بلکه اين جشنواره بايد عرصه اي باشد براي توليدات گسترده تر که بهترينهايش به جشنواره راه پيدا کند درواقع برگزاري جشنواره براي بچه ها در درجه دوم اهميت است؛ در وهله اول خود بچه ها مهم هستند.


هيأت انتخاب متون جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي شد

هيأت انتخاب متون بخش توليد متن و نمايشنامه‌خواني سي‌امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از سوي دبير جشنواره معرفي شدند. به گزارش روابط عمومي اداره كل هنرهاي نمايشي و بنا به اعلام رحمت اميني (دبير جشنواره)، هيأت انتخاب متن، متشكل از مهرداد راياني‌مخصوص، حسين پاكدل و محمدامير ياراحمدي از بين 160 اثر رسيده، آثار برگزيده را انتخاب و معرفي خواهند كرد.رحمت اميني اظهار اميدواري كرد به زودي و تا پايان مهرماه بتواند نتيجه گزينش آثار ارايه شده در بخش تجربه‌هاي نو را اعلام كند. يادآوري مي‌شود سي امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از تاريخ 5 تا 22 بهمن سال جاري به دبيري رحمت اميني در تهران برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون