جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2307- تاریخ : 1390/06/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران- (يکشنبه)

 بيست‌ويكمين سالگرد درگذشت شاعر «زمستان»
 شـعرهاي مـهدي اخـوان ثـالث با صداي خودش آمد 

آلبوم «چاووشي» شامل مجموعه‌اي از شعرهاي مهدي اخوان ثالث با صداي خودش، هم‌زمان با سالگرد درگذشت اين شاعر منتشر شد.

به گزارش ايسنا، اين مجموعه شامل هشت شعر اخوان از جمله «چاووشي»، «تو را اي كهن بوم و بر دوست دارم»، «زمستان»، «قاصدك»، «غزل سه»، «ماه، من و ما» و «تسلي و سلام» مي‌شود كه دو شعر از اين مجموعه براي نخستين‌بار است كه با صداي شاعر منتشر مي‌شود.

آلبوم «چاووشي» هم‌زمان با بيست‌ويكمين سالگرد درگذشت اخوان توسط انتشارات زمستان منتشر شده است.

زردشت اخوان ثالث - فرزند مهدي اخوان ثالث - با اشاره به مراسمي كه قرار بود براي رونمايي از مجموعه‌ي «چاووشي» برگزار شود، به ايسنا گفت: مي‌خواستيم اين مراسم را در خانه‌ي هنرمندان برگزار كنيم كه متأسفانه اين امكان براي ما فراهم نشد و مسؤولان جديد آن‌جا با اين موضوع موافقت نكردند؛ بنابراين اين مراسم برگزار نمي‌شود و آلبوم «چاووشي» بدون مراسم رونمايي، روانه‌ي بازار ‌شد.

پسر مهدي اخوان ‌ثالث همچنين درباره‌ي برگزاري مراسم سالگرد درگذشت اين شاعر، گفت: امسال نيز دوست‌داران اخوان (جمعه، چهارم شهريورماه) بر سر مزار او در توس جمع شدند و با خواندن برخي از شعر‌هايش، از او ياد كردند.

مهدي اخوان ثالث (م. اميد) متولد سال 1307 در مشهد بود كه چهارم شهريورماه سال 1369 در تهران درگذشت و در جوار آرامگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي در توس به‌ خاك سپرده شد.

اخوان ثالث از سال 1327 به نشر شعرهاي خود پرداخت و در 1330 نخستين مجموعه‌ي شعر او با نام «ارغنون» در تهران انتشار يافت. پس از اين مجموعه، در سال 1335 مجموعه‌اي ديگر از آثار او با نام «زمستان» انتشار يافت و در سال 1338، «آخر شاهنامه» را كه سومين مجموعه‌ي شعرش بود، ‌منتشر كرد. در سال 1345، مجموعه‌ي «از اين اوستا» از او انتشار يافت و پس از اين مجموعه، منظومه‌ي «شكار» را در سال 1345 و مجموعه‌ي «در حياط كوچك پاييز در زندان» را به‌ سال 1348 منتشر كرد. همچنين دو مجموعه‌ي منتخب از شعرهاي او با نام «عاشقانه‌ها و كبود» و «بهترين اميد» در سال 1348 منتشر شده است. «دوزخ اما سرد» (1357) و «زندگي مي‌گويد: اما باز بايد زيست» (1357) از ديگر مجموعه‌هاي شعر اخوان ثالث هستند. او همچنين پس از پيروزي انقلاب اسلامي، مجموعه‌ي «تو را اي كهن‌بوم و بر دوست دارم» را منتشر كرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون