جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2291- تاریخ : 1390/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران- (دوشنبه)

 تئاتر کاغذي وارد مراکز کانون مي‌شود 

 
تئاتر کاغذي از جمله شيوه‌هاي اجراي نمايش عروسکي در برخي کشورهاي جهان است که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در نظر دارد ترويج و اجراي آن را در مراکز خود در آينده‌اي دور آغاز ‌کند. به گزارش روابط عمومي کانون، روز گذشته نشستي براي ارايه گزارش سفر يکي از کارشناسان کانون به کشور فرانسه و شرکت وي در جشنواره بين‌المللي تئاتر کاغذي برگزار و در آن بر عزم کانون براي ترويج اين هنر نمايشي  تاکيد شد.

سهراب خواجه‌نژاد کارشناس هنري کانون استان خراسان رضوي به تازگي نمايش زال و رستم را با شيوه کاغذي در جشنواره تئاتر کاغذي فرانسه اجرا و در کارگاه آموزشي اين جشنواره شرکت کرد.

در اين جشنواره که با حمايت شهرداري‌هاي استان شامپاني فرانسه برگزار شد 17 گروه از کشورهاي مختلف جهان شرکت داشتند. هم‌چنين در کارگاه آموزشي نيز علاوه بر وي سه فرانسوي و يک اسپانيايي از آموزش‌هاي الن لکوک استاد اين رشته بهره‌مند شدند.

الن لکوک فرانسوي بيش از 30 سال در حوزه اجرا و توسعه اين شيوه نمايشي در سراسر جهان اشتغال داشته است و دبيري جشنواره تئاتر کاغذي فرانسه نيز بر عهده وي است.

اين در حالي است که اين شيوه نمايشي در ايران از چندان سابقه‌اي برخوردار نيست و يا به گفته خواجه‌نژاد سابقه دقيقي در اسناد تاريخ نمايش ايران از اين شيوه موجود نيست.

در همين حال ره‌آورد سفر خواجه‌نژاد به فرانسه در حالي بازگو مي‌شد که مديرعامل کانون و معاونان و مشاوران وي در جلسه ارايه گزارش اين سفر حضور داشتند.

کارشناس هنري کانون نيز از اين فرصت استفاده و در سخناني به ويژگي‌ها و قابليت‌هاي کاغذ اشاره کرد و از مسوولان کانون خواست اين شيوه ارزان و ساده در عين حال جذاب را در مراکز کانون سراسر کشور راه‌اندازي و گسترش دهند.وي سبک بودن، برش خوردن، کپي کردن، پاره شدن، انعطاف‌پذيري و مينياتوري و ارزان بودن را از ويژگي‌هاي کاغذ دانست که مي‌توان از آن براي اجراي نمايش عروسکي کاغذي بهره گرفت.در ادامه اين نشست مديرعامل کانون از معاونان خود خواست براي ترويج هنر تئاتر کاغذي در کتاب‌خانه‌هاي کانون راه‌کارهاي مناسبي پيدا کنند.

سيد صادق رضايي پيشنهاد کرد شيوه‌نامه اجراي تئاتر کانون توسط معاونت فرهنگي کانون و با همکاري مديريت آفرينش‌هاي هنري و تئاتر تدوين شود و ابتدا مراکز شروع به ساخت و اجراي نمايش‌هاي کاغذي کنند و پس از شکل گرفتن اين روش در مراکز، اين آثار در جشنواره‌ها نمايش داده شود.

وي در مرحله نخست از برگزارکنندگان جشنواره نمايش عروسکي کانون خواست که فرصتي را در اختيار سهراب خواجه‌نژاد قرار دهند که نمايشي کاغذي را در اين جشنواره که شهريورماه در اصفهان برگزار مي‌شود بر روي صحنه اجرا کند.

تهيه بسته‌اي از عروسک‌هاي کاغذي براي ارايه به بازار سرگرمي‌هاي سازنده از ديگر پيشنهادهاي مديرعامل کانون به معاون توليد خود براي توسعه اين هنر در کشور بود. رضايي يادآور شد که در درون اين بسته‌ها مي‌توان نرم‌افزارهايي آموزشي براي ساخت عروسک‌ها و نحوه اجراي اين نوع نمايش را عرضه کرد.

مدير عامل کانون هم‌چنين از استمرار برگزاري نشست‌هاي ويژه براي ارايه گزارش سفر مديران و کارشناسان کانون به خارج از کشور استقبال کرد و خواستار حضور جدي ديگر مديران و کارشناسان کانون در اين نشست‌ها شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون