جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2291- تاریخ : 1390/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران- (دوشنبه)

 معاون عمراني وزير آموزش و پرورش:
 اعتباري براي تأمين مدرسه در پروژه‌هاي مسکن مهر در اختيار سازمان نوسازي مدارس کشور نيست 

رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور گفت: در رابطه با واحدهاي آموزشي و پرورشي مسکن مهر اعتبار خاصي در اختيار آموزش وپرورش قرارنگرفته و صرفاً مي‌توان از محل منابع عمراني استان‌ها استفاده کرد که آن مبالغ نيز تکافوي رفع نيازها را نمي‌کند.

مرتضي رئيسي در گفتگو با «توانا»، در رابطه با موضوع تأمين مدرسه در پروژه‌هاي «مسکن مهر» اظهارداشت: مسئوليت تأمين فضاهاي آموزشي و پرورشي در پروژه‌هاي مسکن مهر در صورت تأمين اعتبار برعهده وزارت آموزش وپرورش (سازمان نوسازي مدارس) است. وي در خصوص آمار کنوني مدارس احداثي در پروژه‌هاي مسکن مهر و ميزان نياز اين پروژه‌ها به فضاهاي آموزشي گفت: آمار دقيقي در اين رابطه نداريم، اما موضوع ساخت فضاهاي آموزشي و پرورشي در شهرهاي جديد و به ويژه در طرح مسکن مهر که به همت دولت اجرا شده و مي‌شود، يکي از دغدغه‌هاي ما در سطح کشور است.

* تفاهمنامه دو وزارتخانه براي تأمين فضاهاي آموزشي و پرورشي مسکن مهر

رئيسي ادامه داد: در بعضي از استان‌ها از محل منابع عمراني استاني آموزش و پرورش پروژه‌هايي تعريف و احداث شده است و تفاهمنامه‌هايي نيز ميان وزارتخانه‌هاي آموزش وپرورش و مسکن و شهرسازي طي امسال و سال قبل امضا شده است که براساس آن، در مناطقي از شهرهاي جديد و پروژه‌هاي مسکن مهر که احساس شود که جمعيتي در آنجا ساکن خواهدشد، واحدهاي آموزشي وپرورشي به صورت مشارکتي از سوي اين دو وزارتخانه احداث مي‌شود. رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور اضافه کرد: بر اساس اين روش، اختصاص زمين مناسب و اجراي پروژه فضاي آموزشي تا مرحله پايان اسکلت با وزارت مسکن و شهرسازي است و پس از آن منابع لازم از محل اعتبارات عمراني استاني آموزش و پرورش تأمين مي‌شود تا کار ادامه يابد.

* رفع مشکل مدرسه در پروژه‌هاي مسکن مهر بايد در سطح دولت و مجلس دنبال شود

وي تصريح کرد: اين تفاهمنامه به امضاي وزراي مسکن و آموزش وپرورش رسيده و در بعضي از استان‌ها کار شروع شده است، اما با توجه به فراگير بودن ساخت‌ و سازها در طرح مسکن مهر بايد يک تدبير اساسي براي اين موضوع انديشيده شود و لازم است تا يک تصميم کلان در سطح دولت و مجلس اتخاذ شود، چرا که موضوع تأمين فضاهاي آموزشي و پرورشي در پروژه‌هاي مسکن مهر به علت کمبود اعتبارات داراي مشکلات قابل توجهي است. رئيسي خاطرنشان کرد: هر سال در فصل تصويب بودجه پيشنهادات لازم را در اين خصوص داده‌ايم که به علت کمبود منابع مالي، در سال جاري و نيز سال گذشته منابع لازم به خوبي تأمين نشده است. معاون عمراني وزير آموزش و پرورش درباره رقم اختصاص يافته به اين امر در بودجه سال90 گفت: رقم خاصي براي احداث مدرسه در پروژه‌هاي مسکن مهر در سال جاري اختصاص نيافته است و اگر اعتباراتي نيز در حال حاضر صرف مي‌شود، عمدتاً از منابع استاني آموزش و پرورش است، در حالي که رفع اين مشکل بايد در سطح دولت و مجلس دنبال شود و اعتبار سنگيني هم لازم است.

* انتقاد نسبت به معافيت انبوه‌سازان از تأمين مدرسه در پروژه‌ها

وي با اشاره به 4 تبصره در ذيل ماده 18 قانون شوراهاي آموزش وپرورش در گذشته، عنوان کرد: براساس اين 4تبصره، انبوه‌سازاني که حداقل 200واحد مسکوني را احداث مي‌کردند، موظف بودند تا واحدهاي آموزشي و پرورشي مورد نياز را هم تأمين کنند، اما متأسفانه با تصويب «لايحه جامع تأمين مسکن» آن 4 تبصره حذف شد و انبوه‌سازان مسکن از اين تکليف معاف شدند و پس از آن تمام بار ساخت و ساز فضاهاي آموزشي بر دوش آموزش وپرورش باقي ماند. رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور اظهارداشت: مبالغي که در بودجه به سازمان نوسازي مدارس اختصاص مي‌يابد، محل مشخصي براي مصرف شدن دارد اما در رابطه با واحدهاي آموزشي وپرورشي مسکن مهر اعتبارخاصي در اختيار آموزش وپرورش نيست و صرفاً مي‌توان از محل منابع عمراني استان‌ها استفاده کرد که آن مبالغ نيز تکافوي رفع نيازها را نمي‌کند و بايد در اين رابطه فکري اساسي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون