جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2239- تاریخ : 1390/03/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(چهار شنبه)

 اخبار كارتونيست 

ابزار نقاشي هنرمند ايرلندي 24 هزار يورو فروخت

ابزار نقاشي «جك بي. ييتس» به قيمت 24 هزار يورو به حراج رفت. به گزارش ايسنا، ابزار نقاشي كه زماني توسط «جك بي. ييتس»، هنرمند معروف ايرلندي، مورد استفاده قرار مي‌گرفت به قيمت 24 هزار يورو در حراجي «آيريش آرت» به فروش رسيد. در اين حراجي همچنين يك اثر نقاشي از «پائول هنري» هم به قيمت غيرقابل‌پيش‌بيني 105 هزار يورو به حراج رفت. به نوشته‌ي آيريش اينديپندنت، در ميان اين اشيا، رنگ، چند پلاتر، كتاب‌هاي طراحي، دفترچه تلفن و ديگر ابزار‌آلات موجود در استوديوي نقاشي «ييتس» به چشم مي‌خوردند.

خوشنويسي‌هاي «محمد سلحشور» عرضه مي‌شود

نمايشگاه خوشنويسي «محمد سلحشور» 20 تا 26 خرداد با هدف حمايت از کودکان مبتلا به سرطان در محک برپا مي‌شود. به گزارش ايسنا، اين نمايشگاه دربرگيرنده حدود 40 تابلو از اين هنرمند است كه در ميان آن مي‌توان نمونه‌هايي همچون «نظامي گنجوي»،«سياه مشق»،«تذهيب»،«هماي رحمت»،«شهريار»،«چليپا»، «سيه چشمان»، «حافظ»،«مصلحت انديشه»،«پيوند جان»،«مژده» ،«رخ شيرين»،«بابا طاهر» و «مينياتور» را ديد. اين در حالي است كه بيست سال از فعاليت‌هاي موسسه محک در قالب يک مؤسسه مردم نهاد مي‌گذرد و در آستانه سومين دهه از فعاليت‌هاي اين مجموعه به عنوان تنها بيمارستان فوق تخصصي سرطان کودک در خاورميانه قرار است نمايشگاه خوشنويسي محمد سلحشور به نفع كودكان اين مجموعه برپا شود. اين نمايشگاه گوشه‌اي از فعاليت‌هاي هنرمنداني است كه درجهت تامين هزينه‌هاي درمان کودکان محک برگزار مي‌شود. نمايشگاه آثار سلحشور از 20 تا 26 خرداد ماه پيش روي علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

حراج نقاشي «بيكن» در «كريستي»

تابلوي نقاشي از «فرانسيس بيكن» در «كريستي» چكش حراج مي‌خورد. به گزارش ايسنا، اثري نقاشي از «فرانسيس بيكن» در حراجي 28 ژوئن (7 تيرماه) «كريستي» به حراج مي‌رود. اين نقاشي متعلق به سال 1953 است كه در آن «بيكن» مردي با كت و شلوار را به تصوير كشيده است. پيش‌بيني مي‌شود «بررسي يك پرتره» كه آخرين اثر به حراج گذاشته‌شده‌ي اين نقاش معروف ايرلندي محسوب مي‌شود، به قيمت 18 ميليون دلار به فروش برسد. اين تابلو كه پيش از اين در هنگ كنگ به نمايش درآمده بود، در حراجي آثار معاصر شعبه‌ي لندن «كريستي» به حراج گذاشته مي‌شود. به گزارش بلومبرگ،«بيكن» صاحب گرانقيمت‌ترين آثار نقاشي‌ها در انگليس لقب گرفته است. «فرانسيس بيكن» در سال 1909 در دوبلين به دنيا آمد، اما بيشتر عمر خود را در لندن سپري كرد. اين نقاش اگزيستانسياليست در سال 1992، زماني كه براي تعطيلات در مادريد به سر مي‌برد، درگذشت. كارگاه او به گالري «هيو لين» سپرده شد و در حال حاضر به‌طور دائمي در معرض ديد علاقه‌مندان قرار دارد.

هنرمندان حوزه هنري زندگي امام (ره) را به تصوير مي‌کشند

مدير مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري گفت: هنرمندان حوزه هنري به مناسبت سالگرد رحلت امام خميني (ره)‌ با حضور در مرقد مطهر، زندگي امام راحل را از زوايايي مختلف به تصوير مي‌کشند. به گزارش ايسنا، مرتضي گودرزي ديباج با بيان اين مطلب افزود: اين مرکز بنا دارد در سالگرد ارتحال ملکوتي با حضور 40 نفر از هنرمندان در مرقد مطهر در روزهاي 14 و 15 خرداد کارگاه نقاشي برپا کند. وي با اشاره به اينکه ‌محوريت اصلي اين کارگاه زندگي امام راحل است،‌افزود: هنرمندان مي‌توانند نقش امام (ره) را در تمام عرصه‌هاي پيروزي انقلاب و دوران مقدس به تصوير بکشند. اين مقام مسئول در حوزه هنري، جايگاه امام به عنوان رهبر سياسي، ديني و عرصه‌هاي مختلف ديگر را از ديگر محورهاي برپايي اين کارگاه‌ها برشمرد. گودرزي تاکيد کرد: همجوار شدن هنرمندان حوزه هنري در حرم مطهر سبب ايجاد حس بهتر و ارتباط معناتر هنرمندان با موضوعات نقاشي خواهد شد. مدير مرکز هنرهاي تجسمي ادامه داد:‌آثار خلق شده در قالب نمايشگاهي در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدزسه
ادبيات و نوجوان
كانون