جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2233- تاریخ : 1390/03/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(چهار شنبه)

 جزئيات ثبت‌نام دانش‌آموزان در سال تحصيلي جديد اعلام شد 

در بخشنامه اي كه وزير آموزش وپرورش براي ثبت نام سال تحصيلي جديد صادر كرد، آمده است: ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان مدارس دولتي و غيردولتي صرفاً از طريق سامانه اينترنتي انجام مي‌شود و دريافت هرگونه وجه براي کلاس‌هاي فوق‎برنامه، مجلات رشد يا امتحانات احتمالي تا پايان شهريورماه ممنوع است. به گزارش «توانا»، در بخشنامه وزير آموزش وپرورش که به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌هاي کشور ابلاغ شده، آمده است: با عنايت به نزديک شدن زمان ثبت‌نام دانش‌آموزان و دغدغه‌هاي اوليا، بر ضرورت اجراي ضوابط و مقررات ثبت‌نام تأکيدمي‌شود چراکه رضايت دانش‌آموزان و خانواده‌هاي آنان و مسئولان را درپي خواهد داشت. پس شايسته است با تدبير، حسن خلق، پاسخگويي قانع کننده و اهتمام کافي و به‏کارگيري همه امکانات و ساز و کارهاي لازم، با تکيه بر تجارب موفق سال‌هاي گذشته، اقدامات مورد نظر به مرحله اجرا درآيد. اين بخشنامه مي‌افزايد: ستاد نظارت بر ثبت‌نام دانش‌آموزان در سطوح استان، شهرستان، منطقه و ناحيه تشکيل شود و با بررسي مشکلات عمومي و مشترک، شيوه‌هاي مناسب براي سهولت انجام کار به ويژه در شهرهاي بزرگ به کارگرفته شود.

* ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان از طريق سامانه اينترنتي انجام مي‌شود

در اين بخشنامه آمده است: وضعيت واحدهاي آموزشي از نظر جنسيت، نوع مدرسه، دوره تحصيلي و يک يا دونوبته بودن قبل از شروع ثبت‌نام مشخص و ساماندهي شود؛ تمام هنرستان‌هاي دولتي ملزم هستند در حد ظرفيت خود حداقل دو کلاس از دانش‌آموزان سال اول متوسطه را ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان مدارس دولتي و غيردولتي صرفاً از طريق سامانه اينترنتي انجام و زمينه‌هاي لازم براي تحقق اين موضوع مهيا شود.

* ثبت‌نام دانش‌آموزان تمام پايه‌هاي تحصيلي مدارس عادي بدون برگزاري آزمون ورودي صورت مي‌گيرد

اين بخشنامه ادامه مي‌دهد: تاريخ شروع ثبت‌نام تمامي دانش‌آموزان به استثناي پايه اول ابتدايي، اول تيرماه خواهد بود. ثبت‌نام دانش‌آموزان تمام پايه‌هاي تحصيلي در مدارس دولتي، عادي بدون برگزاري آزمون ورودي، مصاحبه، شرط معدل، نمره و غيره و صرفاً بر اساس محدوده جغرافيايي مدارس صورت گيرد. آموزش وپرورش شهرستان، منطقه و ناحيه، محدوده مدارس را بر اساس تراکم جمعيت و ظرفيت مدارس همجوار تعيين و ابلاغ کند؛ ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس همجوار دو منطقه و ناحيه آموزشي بنا به تشخيص ستاد ثبت‎نام اداره‌کل صورت گيرد.

*بخشي از ظرفيت ثبت‌نام مدارس به ثبت‌نام دانش‌آموزان در شهريور اختصاص مي‌يابد

اين بخشنامه مي‌افزايد: پذيرش دانش‌آموز در مدارس غيردولتي، شاهد، ايثارگران، نمونه دولتي، استعدادهاي درخشان و مدارس استثنايي بر اساس دستورالعمل‌هاي مربوط انجام شود. مديران مدارس موظفند بخشي از ظرفيت مدرسه را به ثبت‌نام دانش‌آموزان در شهريورماه اختصاص دهند و از تکميل کردن ظرفيت کامل ثبت‌نام قبل از موعود مذکور پرهيز کنند ضمناً ترتيبي اتخاذ شود تا امکان ثبت‌نام فرزندان ايثارگران و فرهنگيان (شاغل و بازنشسته) در آموزشگاه مورد نظر آنان فراهم آيد. مديران مدارس مي‌توانند از فرزندان کارکنان دولت در آموزشگاه‌هاي نزديک محل کار والدين آنها متناسب با ظرفيت مدرسه ثبت‌نام به عمل آورند.

* دريافت هرگونه وجه براي کلاس‌هاي فوق برنامه تا پايان شهريور ممنوع است

اين بخشنامه ادامه مي‌دهد: ثبت‌نام از دانش‌آموزان و سوادآموزان تبعه کشورهاي افغانستان و عراق مقيم ايران بر اساس ماده واحده مصوبه جلسه 678 مورخ 30 آذرماه 89 شوراي عالي انقلاب فرهنگي و ساير قوانين مربوط انجام شود. دريافت شهريه و هرگونه کمک‏هزينه تحصيلي رسمي و اخذ تعهد به‏استثناي وجوه مربوط به بيمه و کتب درسي هنگام ثبت‌نام در مدارس دولتي ممنوع است. دريافت هرگونه وجه براي کلاس‌هاي فوق‎برنامه، مجلات رشد يا امتحانات احتمالي تا پايان شهريورماه ممنوع است.

* دريافت شهريه و اخذ تعهد هنگام ثبت‌نام در مدارس هيئت امنايي ممنوع است

در اين بخشنامه آمده است: دريافت شهريه و اخذ تعهد هنگام ثبت‌نام در مدارس هيئت امنايي که با رعايت آيين‌نامه مصوب شورايعالي آموزش وپرورش فعاليت مي‌کنند، ممنوع است. دريافت هرگونه وجه براي ثبت‌نام در طول سال تحصيلي از فرزندان همکاران فرهنگي در مدارس شاهد، نمونه دولتي، هيئت امنايي و استعدادهاي درخشان ممنوع است. ضمناً ضروري است ادارات کل آموزش وپرورش استان‌ها به منظور تأمين اعتبار مربوط و جلوگيري از تضييع حقوق ساير دانش‌آموزان مشخصات اين‏گونه دانش‌آموزان را تا پايان مهرماه به ادارات کل ارزيابي عملکرد ارسال کنند؛ رعايت احترام و شأن فرهنگيان مراجعه کننده مورد تأکيد است.

* در زمان ثبت‌نام حضور مدير واحد آموزشي در مدرسه الزامي است

اين بخشنامه مي‌افزايد: در راستاي طرح تکريم ارباب رجوع و لزوم اطلاع اوليا از وضعيت آموزشي و پرورشي مدارس، ضرورت دارد ستاد مرکزي نظارت بر ثبت‌نام ادارات در ايام هفته براي معرفي مدارس و پاسخگويي به سؤالات دانش‌آموزان و والدين تا پايان ثبت‌نام فعاليت کند. مديران واحدهاي آموزشي موظفند دستورالعمل مربوط به ثبت‌نام را همراه شماره تلفن‌هاي پاسخگويي به شکايات (ستاد نظارت بر ثبت‌نام وزارتخانه‌ها، استان‌، منطقه) در تابلوي اعلانات و در معرض ديد مراجعه‌کنندگان نصب کنند. مديران کل ارزيابي عملکرد و پاسخگويي به شکايات به عنوان نماينده وزير آموزش و پرورش و دبيرستاد مرکزي استان به عنوان دبير ستاد نظارت بر ثبت‌نام تعيين مي‌شود. از مديران و معاونان ستادي و استاني انتظار مي‌رود جهت حفظ وحدت رويه، در صورت لزوم درباره چارچوب سياست‌ها و دستورالعمل‌هاي ستاد نظارت بر ثبت‌نام از طريق رسانه‌ها اطلاع‌رساني کنند؛ در زمان ثبت‌نام حضور مدير واحد آموزشي در مدرسه الزامي است.

* ناظران و بازرسان بر روند ثبت‌نام مدارس نظارت مي‌کنند

در ادامه اين بخشنامه آمده است: به منظور حسن اجراي اين دستورالعمل، علاوه بر ناظران استان و مناطق، بازرسان و ناظراني از سوي اداره کل ارزيابي عملکرد و پاسخگويي به شکايات به صورت محسوس و غيرمحسوس از واحدهاي آموزشي و ستادهاي ثبت‌نام سراسر کشور بازديد خواهند کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدزسه
ادبيات و نوجوان
كانون