جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2233- تاریخ : 1390/03/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(چهار شنبه)

 مسافران دوسالانه ونيز معرفي شدند 

آثار چهار هنرمند كشورمان محمدمهدي و منير قان بيگي، محسن راستاني و مرتضي دره باغي در پنجاه و چهارمين دوسالانه ونيز به نمايش در مي‌آيد.

به گزارش ايسناروابط عمومي موزه هنرهاي معاصرتهران اعلام كرد: پنجاه و چهارمين دوسالانه بين‌المللي ونيز باموضوع "نور و روشنايي "از روز 14 خردادماه (4 ژوئن) به مدت شش ماه در شهر ونيز ايتاليا برگزار مي‌شود.

در همين راستا محمدمهدي ومنير قان بيگي با اثر مكعب هاي سفالي، مرتضي دره باغي با اثر چيدمان روشنايي و صلح، ‌محسن راستاني با تعدادي اثر فتو آرت در پنجاه و چهارمين دوسالانه بين‌المللي ونيز شركت مي‌كنند.

در خصوص انتخاب هنرمندان ايراني فراخوان دوسالانه در دي ماه سال گذشته منتشر شد و 235 اثر به موزه هنرهاي معاصرتهران رسيد كه توسط شوراي انتخاب و داوري آثار متشكل از اصغر كفشچيان مقدم، بهروز دارش، ‌تاها بهبهاني، عبدالمجيد حسيني راد، غلامعلي طاهري و ايرج اسكندري مورد ارزيابي و بررسي قرار گرفت.

پس از بررسي ها در نهايت آثار محسن راستاني، مرتضي دره باغي و محمدمهدي و منير قان بيگي (كار مشترك) براي شركت در پنجاه و چهارمين دوسالانه ونيز انتخاب شد.

محمدمهدي و منير قان‌بيگي 12 مكعب سفالي را در پنجاه وچهارمين دوسالانه ونيز ارائه مي كنند كه اين اثر را با الهام از مكعب هاي كشف شده در نزديكي شاهرود (مربوط به هزاره ششم قبل از ميلاد) و تأ‌ثير از خانه خدا ساخته شده است.

محمدمهدي قان بيگي متولد 1324 داراي كارشناسي نقاشي مدرن از كالج هنري كانتر بري در سال 1357 و كارشناسي ارشد تاريخ هنر از مورلي كالج لندن در سال 1359 و داراي درجه يك هنري از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است.

قان بيگي سابقه دبيري و داوري در جشنواره هاي مختلف سفال، سراميك و نقاشي را دارد و از سال 1372 تا 1382 عضو شوراي انتخاب آثار برگزيده موزه صنايع دستي و از سال 1382 تا كنون عضو شوراي ارزشيابي ميراث فرهنگي است.

قان بيگي چندين نمايشگاه انفرادي در داخل و خارج از كشور برگزار كرده است و آثارش در بيش از 50 نمايشگاه گروهي در ايران و خارج از كشور به نمايش درآمده است.

وي در فستيوال هنري ايران در دوسلدورف سال 1370 نيز شركت داشته است و به عنوان اولين برگزيده صنايع دستي جايزه اي را از رئيس جمهور سريلانكا در سال 1370 دريافت كرده است.

مرضيه كريم‌زاده ترابي(منيرقان بيگي) متولد 1328فارغ‌التحصيل رشته سراميك دانشكده كمبل بري انگلستان ،داراي مدرك درجه 2 هنري از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي ،گذراندن دوره عكاسي و باتيك دركالج ايلينگ لندن وهمچنين وي در دانشگاه الزهراو دانشكده ميراث فرهنگي تدريس مي‌كند.

مرتضي دره باغي اثر «‌روشنايي و صلح» را با تكنيك لايت باكس و چاپ روي آينه به طول 4 متر و عرض و ارتفاع 2 متر براي پنجاه و چهارمين دوسالانه ونيز ارائه مي كند.

اين اثر برگرفته از 240 هزار شهيد ايراني است كه در جنگ ايران و عراق كشته شده‌اند كه با روشنايي و نور از آن ها ياد مي شود.

تصاوير در اين اثر بر روي آينه چاپ شده و بسته به موقعيت سني در ارتفاعي مشخص نصب شده است و اگر كسي از اين اثر ديدن كند در افق صورت خود تصوير شهيدي را خواهد ديد كه به خاطر آينه‌اي بودن تصاوير انعكاس صورت خود را مشاهده مي‌كند و موقعيت صورت هر بيننده با تصوير چاپ شده منطبق مي‌شود.

دره باغي در اين اثر به لحاظ حسي به دنبال كشف و انتقال اين مفهوم است كه مخاطب در ذهن خود جابجايي را تصوير كندكه مي توانست اين شهيد بازديد كننده اثر باشد و يا تصوير خود ما بر اين ديوار نقش بسته باشد.

مرتضي دره باغي متولد 1348 فارغ التحصيل هنرستان هنرهاي زيباي تهران و ليسانس نقاشي از دانشكده هنر دانشگاه آزاد تهران است كه تاكنون در 22 نمايشگاه انفرادي و 43 نمايشگاه گروهي در داخل و خارج از كشور شركت داشته است.

دره باغي برگزيده سومين دوسالانه نقاشي معاصر جهان اسلام (1383) ،‌چهارمين دوسالانه ملي نقاشي (1376) و دومين نمايشگاه بين المللي گل و گياه تهران(1372) است.

محسن راستاني با چهار اثر عكس در دوسالانه ونيز شركت مي‌كندكه در اين آثار افسانه هاي گذشته را در كنار آدم هاي امروزي و قصه هاي جديدشان در كنار يكديگر قرار داده است كه گاه بي خبر از هم دركنار هم ايستاده‌اند و گاهي با يكديگر كار مشتركي را انجام مي دهند و قاب عكس‌هاي راستاني مكاني براي تأمل درباره اين حضوراند.

محسن راستاني متولد 1337 داراي كارشناسي عكاسي از دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، عضو هيأت موسس انجمن صنفي عكاسان مطبوعات ايران و عضو هيأت مديره و هيأت موسس انجمن عكاسان ايران است و سابقه داوري چند جشنواره عكاسي داخلي و خارجي را در كارنامه خود دارد و تاكنون در نمايشگاه‌هاي متعدد داخلي و خارجي به نمايش درآمده است.

راستاني برگزيده بهترين عكس ژورناليستي طنز از نمايشگاه بين‌المللي عكاسي خلاقه انگستان (1992) وجايزه ويژه براي عكس هاي سياه و سفيد موزه هنرهاي معاصر تهران(1370) است. اين هنرمند گزارش تصويري از دفاع مقدس، ‌جنگ داخلي بيروت و جنگ بوسني و هرزگوين را در كارنامه خود دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدزسه
ادبيات و نوجوان
كانون