جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2222- تاریخ : 1390/02/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(پنجشنبه)

 ده نکته که از زرافه بايد آموخت  

 نويسنده: فرشته سبحاني
جواد لگزيان
بي مهابا و مسلسل وار هر چه حرف بي ربط بود از دهانها بيرون مي آمد و ناگهان عده اي چون لشکر مغول قبل از فتح ديوار چين به هم هجوم آوردند...و در اين زمان بود که هاتفي ندا درداد زنگ بزنيد 110 بيايد.چشمانتان قبض گاز شش رقمي نبيند يک مرتبه نعره اي شنيدم که عمرا گودزيلا صاحب چنان صوتي باشد حتي عليه دشمنش يعني گيدورا. نعره که برخاست همه گريختند و نفس کش طلبي که توپ پلاستيکي در دست داشت، آن را در حاليکه تکه و پاره شده بود، شوت کرد وسط خيابان و ديگر شما صدايي از جنبنده اي نمي شنيديد و نه اثري از موجودي، به فاصله اي کوتاه خيابان در سکوتي غمگين فرورفت.
 آنچه خوانديد سناريوي خاکستري فيلمي نئورئاليستي بود! اساسا دعوا از آنجا  شروع شد که بچه هاي يک محله با هم حرفشان شده بود که کي برود اين بار توپ را بياورد و بزرگترها هم وارد ميدان شده بودند.    صحنه هاي خشونت را همه ما مي بينيم اما چاره کار چيست ؟ ارتباط بدون خشونت فني است براي ارتباط انساني و لبخند و اميد در اين روزگار کج مدار.
 در کتاب زبان زرافه ما با کارگاههاي ارتباط بدون خشونت براي کودکان و نوجوانان 5 تا 10 سال آشنا مي شويم و مي آموزيم که مي توانيم با بچه ها يک کارگاه عدم خشونت داشته باشيم و باهم همدلي را تجربه کنيم آن هم با همکاري يک زرافه.  لابد مي پرسيد حالا چرا زرافه.  آنچه زرافه را عمومي ترين نماد در ميان فعالان ارتباط بدون خشونت کرده است ويژگي هايي است از قبيل :
1-  بزرگي قلب: زرافه قلبي به وزن حدود 10 کيلوگرم دارد که نمادي است براي توجه به احساسات. 
2 - فشار خون بالاي زرافه نمادي است از قدرت قلب زرافه در واکنش سريع عاطفي. 
3-  بلندي گردن: امکان ديدي وسيع تر را فراهم مي کند، تا زرافه بتواند پيامد گفتار و رفتار خود (انتخاب خود) را ببيند چه هر انتخابي پيامدي دارد که تاثيري بر زندگي خود و ديگران مي گذارد. 
4-  قدرت پا: زرافه پاي قدرتمندي دارد که مي تواند حتي شير را در زماني که به زرافه حمله مي کند تا چند متر پرت کند و اين نمادي است براي قدرت حمايتگر او در دفاع از خود که براي جلوگيري از آسيب به کار مي آيد.
5-  زبان و گوش زرافه:  بزاق دهان زرافه اين خاصيت را دارد که تيغ و خار گياهان را نرم و قابل خوردن کند. و گوشي که مي تواند نمادي باشد براي شنيدن هر کلام ناخوشايندي و ترجمه آن به احساسات و نيازهاي انساني يعني اينکه به ديگران خوب گوش کنيم تا داد نزنند. 
6-  بلندي پا: نمادي براي حرکت و پيشرفت به سمت آنچه آرزويش را داريم.
7-  غذاي زرافه: ساده و مختصر برگ سبزي مي خورد و قناعت پيشه است که همه اش براي ما درس است.
8-  سرعت زرافه : 50 کيلومتر در ساعت که به ما مي آموزد بايد زود دست به کار شويم.
9-  آرامش زرافه: آرامش و بي آزاري عجيب او در برابر همه با آن نگاه مهربان. او به همه فضايي براي بودن در طبيعت مي بخشد و وقتي حضور دارد پرستو و مورچه و گرگ همه از او درامانند و آرامش دارند.
10-  زبان زرافه: طول زبان اين زرافه تا 40 سانت است که يعني خوب حرفهايش را و البته همه حرفهايش را بيان مي کند.
 کتاب "زبان زرافه" ترجمه و تاليف فرشته سبحاني شرح کاملي از کارگاههاي ارتباط بدون خشونت براي کودکان و نوجوانان را نشر دات در 144صفحه و با قيمت 2800 تومان منتشر کرده است. 
 کتابي که مي گويد کلمات پنجره اند نه ديوار.
 منبع سايت گل آقا  


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
کار تونيست
بچه هاي مدزسه
ادبيات نوجوان
كانون