جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2208- تاریخ : 1390/02/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(دوشنبه)

 محمدکاظم عليپور:
 حتي شاعران با ادبيات جدي برخورد نمي کنند  

محمدکاظم عليپور گفت: در دهه 80 بخشي از شاعران متاثر از برخي جريانات ادبي، غالبا به فرم گرايش يافتند و به همين دليل، بخشي از مخاطبان، بخصوص مخاطبان عام خود را از دست دادند.
اين شاعر و منتقد ادبي در گفت وگو با ايسنا، افزود: امروز، دغدغه هاي شاعران، دغدغه هاي عميقي نيست. اهل فرهنگ امروزه به دليل روزمرگي هاي کاذب و غم نان مجبورند کم تر مطالعه کنند; در صورتي که شعر حاصل رنج روح آدمي و مستلزم اين است که بخشي از وقت شاعر به مطالعه و تعميق نگاه او به هستي بگذرد; اما متاسفانه در بسياري موارد اين گونه نيست.
او در ادامه با اشاره به اين که سطح مطالعه در بين اهل فرهنگ نيز کم شده است، عنوان کرد: شاعر بزرگ زماني بزرگ مي شود که مطالعه خود را بر فرهنگ سرزمين و ديارش متمرکز کند و حتا فراتر رود و فرهنگ دنيا را بشناسد و با آن آشنايي پيدا کند. آن زمان است که مي تواند شاعر بزرگ و اثرگذاري شود.
شاعر "تصنيف کوچه هاي خسته" با بيان اين که مردم امروز، شعر را سرگرمي تلقي مي کنند، خاطرنشان کرد: در گذشته، افراد در لحظه هاي فکري و عميق به خواندن شعر مي پرداختند تا از آنات و لحظات شان لذت ببرند; اما امروز حتا شاعران با ادبيات جدي برخورد نمي کنند و از اين رو در پس شعرشان، رنج، غم و خوشحالي، زندگي و فرهنگ مردم را نمي توان ديد.
عليپور با اشاره به بحران مخاطب در شعر اظهار کرد: يکي از دلايل بسيار مهم و اصلي کمبود مخاطب را بايد اينترنت، ماهواره و رسانه هاي غول پيکري که باعث شده اند افراد با آن ها سرگرمي عجيب و غريبي داشته باشند و بيش تر وقت خود را با آن ها سپري کنند و از کتاب هاي شعر و ادبيات فاصله بگيرند، جست وجو کرد. اگرچه غربت شعر و شاعران را نيز نمي توان در اين امر بي تاثير دانست.
از محمدکاظم عليپور 13 کتاب در زمينه هاي شعر، نقد ادبي و پژوهش به چاپ رسيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون