جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2200- تاریخ : 1390/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(شنبه)

 با بزرگان ادبيات 


ميشل انده
ميشل انده(Enbe  Michael )  يکي از محبوبترين نويسندگان کودک آلمان و نويسنده جهاني ادبيات فانتزي کودکان در سده بيستم است.
او خود بر اين باور بود که براي کودک درون خود و همه انسان هاست که داستان مي نويسد و داستان هايش براي همه ي کودکان 8 تا 80 ساله است. انده تنها نويسنده کودکان نيست و براي بزرگسالان نيز آثاري دارد.ميشل انده در سال 1929 در گارميش آلمان زاده شد. او در يک خانواده هنرمند در مونيخ بزرگ شد. او تنها فرزند نقاش سورئال، ادگار انده بود و دوران کودکيش را در ميان نقاشان، مجسمه سازان و نويسندگان و بحث هاي پر شور آن ها درباره ادبيات، هنر و فلسفه گذراند. ميشل نخست به سوي شعر و تئاتر کشيده شد و به عنوان بازيگر و منتقد فيلم و نمايشنامه نويس کار کرد. "جيم  دکمه و لوک لوکوموتيو ران" نخستين کتاب او براي کودکان بود که در سال 1960 نوشت. اين داستان  جايزه ادبيات کودکان آلمان 1961 را براي او به ارمغان آورد و او را بر آن داشت تا نويسندگي براي کودکان را برگزيند. در ميان آثار گوناگون انده از داستان، شعر و نمايشنامه، دو رمان "مومو" و "داستان بي پايان" برجسته هستند و از سوي کودکان و بزرگسالان بسيار مورد توجه قرار گرفته اند. مومو در سال 1972 نوشته شده است و ديستوپياي ( پادآرمان شهر) طنز آميزي است که با عناصر فانتزي ترکيب
 شده است.
اين داستان در سال 1974 بار ديگر جايزه ادبيات کودکان آلمان را از آن انده کرد.
آثار انده را مي توان ترکيبي سورئال از واقعيت و فانتزي دانست. داستان هاي او خوانندگانش را به تعامل فرا مي خواند. جهان داستان هايش اغلب آينه اي از واقعيت هاي دنياي امروز است که با کمک فانتزي مشکلات ناشي از تکنولوژي دنياي مدرن در آن ها آشکار شده است. در داستان هاي او شادماني و تخيل، چاره اي براي عقل گرايي و مترياليسم دنياي مدرن است.
کتاب هاي ميشل انده به بيش از 40 زبان ترجمه شده اند و بيش از 20 ميليون نسخه از آن ها به فروش رسيده است. از آثار او براي پويانمايي، اپرا، نمايش و کتاب هاي گويا نيز اقتباس شده است.
ميشل انده در سال 1995 بر اثر سرطان معده در گذشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون