جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2200- تاریخ : 1390/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(شنبه)

 آيا مي دانيم! 

  
توليد انرژي خورشيدي بدون استفاده از سلول هاي خورشيدي!
محققان دانشگاه ميشيگان موفق به کشف يک تاثير مغناطيسي نور شده اند که مي تواند فارغ از سلولهاي خورشيدي نيمه رساناي قديمي به توليد انرژي خورشيدي منجر شود.
به گزارش ايسنا، محققان موفق به کشف راهي براي ساخت يک باتري نوري شده اند که در اين فرآيند اصول قديمي فيزيک دگرگون شده است.
نور از اجزاي الکتريسيکي و مغناطيسي برخوردار است. تاکنون دانشمندان بر اين باور بودند که تاثيرات ميدان مغناطيسي به قدري ضعيف هستند که مي توان آنها را ناديده گرفت. آنچه محققان دانشگاه ميشيگان دريافته اند اين است که در شدت مناسب، هنگامي که نور در ماده اي سفر مي کند که رساناي الکتريسيته نيست، ميدان نور مي تواند اثرات مغناطيسي توليد کند که 100 ميليون بار قوي تر از آنچه تا پيش از اين تصور مي شد، هستند. در اين شرايط، اثرات مغناطيسي قادر به توليد نيرويي برابر با يک اثر قوي الکتريکي هستند. به گفته محققان اين مساله مي تواند به گونه جديدي از سلول هاي خوشيدي بدون استفاده از نيمه رساناها منجر شود. در سلولهاي خورشيدي نور وارد يک ماده شده، جذب شده و گرما توليد مي کند. در اين کشف تلاش شده تا حرارت کمتري ايجاد شده و در عوض جذب شدن نور، انرژي در گشتاور مغناطيسي ذخيره شود. در اصلاح سنتي نوري، ميدان مغناطيسي نور باعث تفکيک بارها يا جداسازي بارهاي مثبت و منفي در ماده مي شود. اين فرآيند منجر به توليد يک ولتاژ مي شود. اين اثر مغناطيسي پيش از اين تنها در مواد بلوري که از يک تقارن خاص برخوردار بودند ديده شده بود. دانشمندان دريافتند که ميدان مغناطيسي نور همچنين مي تواند تحت شرايط درست و در ساير مواد، يکسوسازي نوري ايجاد کند. اين روش جديد مي تواند به توليد انرژي خورشيدي ارزانتر بينجامد. دانشمندان پيش بيني کرده اند که با مواد پيشرفته مي توانند به راندمان 10 درصد در تبديل انرژي خورشيدي به انرژي قابل استفاده دست يابند. اين ميزان با سلولهاي خورشيدي درجه تجاري برابر است.
محققان در آزمايش هاي خود در تابستان امسال بر روي جمع آوري اين انرژي با نور ليزر و سپس با نور خورشيد کار خواهند کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون