جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1526- تاریخ : 1387/08/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (سه شنبه)

 تاثير شاغل بودن مادران بر فرزندان 

 با توجه به نقش سازنده زنان در عرصه هاي مختلف و با در نظر گرفتن مسئوليتهاي سنگين زنان در اجتماع که هم زمان بار مسئوليت و وظايف خانوادگي را نيز بر عهده دارند، مي توان گفت بزرگترين وظيفه زن، مادر شدن و شيرين ترين ثمره زندگي، فرزند است. کليد تندرستي کودک در دست مادر است. کودکان سرمايه فرداي جامعه اند و حساس ترين و آسيب پذيرترين گروه اجتماع را تشکيل ميدهند. مادران شاغل بايد سعي کنند کيفيت رسيدگي را در زماني که در خانه هستند بيشتر کنند و براي ساعات دوري از فرزند تلاش نمايند. اين مهم است که فرزندانمان را طوري تربيت کنيم و منضبط سازيم که به صورت خودجوش احساس مسئوليت کنند تا هم عزت نفس آنان شکل بگيرد و هم احساس کنند آنها را دوست داريم. اگر فرزندانمان به اين صورت انضباط بياموزند احتياج نخواهند داشت که با گرايش به سمت افراد ناباب و مواد مخدر و غيره احساس قدرت تعلق گروهي نمايند.
مادري که تمام وقت خود را براي فرزندان اختصاص ميدهد ممکن است جز» مادران عالي قرار نگيرد چرا که مادراني که تمام وقت خود را به امور خانه و سرويس دهي به فرزندان اختصاص مي دهند از رسيدگي به نيازهاي خود و رشد دادن به شخصيت خودشان باز ميمانند و از هر چيز به خاطر فرزندان خود چشم پوشي ميکنند. حتي اگر خيلي فرزند را دوست داشته باشند در نتيجه در آينده صدمه زيادي مي بينند در حالي که وقتي زنان خودشان را در ابعاد مختلف کامل کنند روي فرزندانشان تاثير مثبتي دارد.
فوايد مادران شاغل
کار کردن زنان در بيرون از خانه سبب مي شود که همسران خود را بيشتر درک کنند زيرا زنان خانه دار، همسران خود را تنها رابط خود با دنياي خارج مي دانند. در حالي که مردان بعد از کار سخت بيرون از خانه به يک آرامش نسبي احتياج دارند، در حالي که زناني که وظايف مادري، همسري و شغلي را با هم مي آميزند، از بيشترين شادي و عزت نفس برخوردارند. محققان عقيده دارند که شاغل نبودن زنان در همه جنبه هاي زندگي اثري منفي و جدي دارد. همچنين زنان خانه دار نسبت به زنان شاغل تشويش و اضطراب بيشتري دارند و احساس ناراحتي و ناخوشايندي دارند در حالي که زنان شاغل در همه ي سنين از نظر جسمي از زنان خانهدار سالم ترند. در زندگي زنان شاغل ساعات کم تحرکي ناشي از بيماري کمتر وجود دارد بنابراين اوقات کمتري را در بستر بيماري مي باشند، با مشکلات کمتري روبرو هستند و معمولا احساس سلامت بيشتري دارند و بر عکس زنان خانه دار کمتر از خود احساس سلامت مي کنند، و فرزندانشان در بازگشت به خانه با مادراني که افسرده و بيمار هستند روبرو ميشوند.
در زمان رشد فرزندان، مادران در تلاشند که رموز عملي و اصول اخلاقي را به فرزندان بياموزند در نتيجه مادران شاغل از نفوذ بيشتري برخوردار هستند و بهتر مي توانند به فرزندان خود مسائلي مانند: مواد مخدر، احتياط و غيره را نشان دهند. فرزندان مادران شاغل نيز تمايل دارند که بهتر و شايسته تر و بيشتر به خود متکي باشند. مادران شاغل در روابط عاطفي با همسر خود نيز موفقترند و هيچ چيز آنها را بيشتر از عشق و علاقه نسبت به فرزندان و همسر راضي نمي کند.
تاثير مادران شاغل در فرزندان
اکثر پژوهش ها بر اين فرضيه اند که اشتغال مادران بر رشد کودک اثرات منفي دارد در حالي که ارزيابيها نشان ميدهد که دختراني که مادران شاغل دارند در مقايسه با دختراني که مادران آنها خانه دار هستند اعتماد به نفس بيشتر، نمرات درسي بهتر و آينده شغلي روشن تري دارند.
بهترين الگوي دختران، مادران شاغل آنهاست. زيرا به فرزندان خود نشان دادهاند که مرد و زن مي توانند در کنار هم کار کنند و خانواده شان را هم داشته باشند. در اين راستا پسران براي مادراني که کار مي کنند و در کارشان پيشرفت مي کنند، احترام قائل هستند، اما هميشه انتظار دارند مادرانشان سرويس دهي لازم را در ارتباط با آنها کاملا انجام دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
بچه هاي مدرسه
زنگ ورزش
كانون
کارتو نيست