جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2172- تاریخ : 1389/12/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(يکشنبه)

 شرايط ثبت نام و منابع آزمون عمومي اعزام معلمان به مدارس خارج از کشور اعلا م شد 

قائم مقام وزير و رئيس مرکز دفتر همکاريهاي علمي و بين المللي آموزش وپرورش از برگزاري آزمون اعزام معلمان به مدارس خارج از کشور در ارديبهشت سال1390 خبرداد و گفت: شيوه نامه و دستورالعمل نحوه برگزاري اين آزمون به ادارات کل استانها ارسال شده است. علي اصغر يزداني در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر افزود: اين آزمون در سال1390 و با هدف تامين نيروي انساني در مدارس ايراني خارج از کشور برگزارمي شود. همچنين فرازنده خالدي مديرکل مدارس خارج از کشور وزارت آموزش وپرورش در اين باره به مهر گفت: پيش بيني ما اين است که حدود 500نفر از فرهنگيان پذيرفته شده در اين آزمون در سال تحصيلي آينده به مدارس ايراني خارج از کشور اعزام شوند.
علت برگزاري آزمون
وي در پاسخ به اين پرسش که "چرا با وجود برگزاري آزمون مدارس خارج از کشور در سال گذشته بازهم در سال جاري آزمون برگزارمي شود؟" گفت: آمار نيروهايي که در سال گذشته دوران خدمتشان در مدارس خارج از کشور تمديدشده بود، بالابود، ضمن اينکه تعدادي از مدارس ايراني خارج از کشور به دليل نبود نيروي رسمي کافي از دانشجويان و ايرانيان مقيم اين کشورها استفاده مي کردند و سوم اينکه ما به دنبال توسعه مدارس خارج از کشور و در نتيجه افزايش شاخص نيروهاي انساني در اين مدارس هستيم.
آزمون اعزام معلمان مدارس ايراني خارج از کشور هر دوسال يکبار برگزارمي شودبراساس دستورالعمل منتشرشده از سوي مرکز همکاري هاي بين المللي آموزش وپرورش، آموزگار دوره ابتدايي، دبير دوره راهنمايي و دوره متوسطه، مربي امورتربيتي، مسئول اموردفتر و امتحانات (معاون اجرايي)، مدير آموزشگاه، معاون آموزشگاه، کارشناس آموزش و امتحانات و امورپرورشي، کارشناس مالي و اموراداري (عامل ذي حساب)  از نيروهاي موردنياز مدارس ايراني خارج از کشور در سال1390 هستند.
شرايط عمومي براي ثبت نام در آزمون
معلماني که قصد شرکت و اعزام به مدارس خارج از کشور را دارند بايد "استخدام رسمي آموزش و پرورش، داشتن حداقل12 و حداکثر26 سال سابقه خدمت تا پايان شهريور سال1390(براساس آخرين حکم کارگزيني)، حداقل مدرک تحصيلي کارشناسي براي داوطلبان کليه رشته ها و مشاغل در زمان ثبت نام مندرج در حکم کارگزيني(ثبت نام معاون اجرايي مدارس با مدرک تحصيلي حداقل فوق ديپلم بلامانع است) داشته باشند.
همچنين برخورداري از سلامت کامل جسمي و رواني در زمان اعزام با تائيد پزشک معتمد وزارت آموزش و پرورش(ثبت نام جانبازان که نقص آنان مانع از انجام وظايف سازماني و محوله نباشد، بلامانع است)، متاهل بودن (فرهنگيان خانم که همسرشان جزو شاغلان رسمي آموزش و پرورش نيستند، نمي توانند در آزمون شرکت کنند)، احراز صلاحيت لازم گزينش و حراست با توجه به قرار گرفتن جايگاه معلمان اعزامي به عنوان ماموران دولت در ريف مشاغل حساس، نداشتن بيش از سه فرزند تحت تکفل و نداشتن فرزند زير سه سال در زمان اعزام و در طول ماموريت، نداشتن سابقه ماموريت ثابت بيش از 6 ماه در خارج از کشور از ديگر شرايط عمومي فرهنگيان براي ثبت نام در آزمون مدارس خارج از کشور است. براساس اين شيوه نامه، تسلط کامل به روخواني و روانخواني قرآن کريم، توانايي انجام کار با رايانه در حد استفاده از شبکه جهاني اينترنت، آشنايي لازم با يک زبان خارجي (عربي، انگليسي، فرانسه و آلماني) در حد خواندن، درک مطلب و مکالمات روزمره از ديگر شرايط عمومي شرکت در آزمون است.
مواد و منابع آزمون عمومي
آشنايي با معارف اسلامي، اخلاق و تربيت اسلامي، تاريخ ايران و اسلام، زبان و ادبيات فارسي، کليات روشها و فنون تدريس، سنجش و اندازه گيري، آشنايي با آيين نامه هاي مدارس، زبان خارجي
( ترجمه و درک مطلب زبان عربي، انگليسي، فرانسه و آلماني)، آشنايي با رايانه از مواد و منابع آزمون عمومي در آزمون معلمان مدارس ايراني خارج از کشور است. البته داوطلبان فقط مي توانند يکي از زبانهاي مذکور را انتخاب و در امتحان پاسخ دهند. مواد تخصصي آزمون در هر يک از رشته ها نيز به تفکيک در سايت مرکز اموربين الملل و مدارس خارج از کشور درج شده است.
مدارک لازم و مراحل ثبت نام 
دريافت کارتهاي اعتباري از ادارات سنجش و ارزشيابي تحصيلي استان، فرم تکميل شده در خواست شرکت در آزمون از طريق سايت ir.mebu.Aee، فايل عکس اسکن شده جديد تمام رخ رنگي با زمينه سفيد از مدارک لازم جهت ثبت نام فرهنگيان متقاضي در آزمون مرحله اول است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون