جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2169- تاریخ : 1389/12/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(چهار شنبه)

 برنامه هاي همايش فرهنگ نويسي علامه دهخدا تشريح شد  

نشست خبري نخستين همايش فرهنگ نويسي علامه دهخدا که پنجم اسفندماه برگزار مي شود، يکشنبه، اول اسفندماه برگزار شد.
به گزارش ايسنا، ايرج مهرکي - عضو هيات مولفان موسسه لغت نامه دهخدا و دبير همايش فرهنگ نويسي علامه دهخدا - با اشاره به برگزاري اين همايش در پنجم اسفندماه جاري، گفت: موسسه لغت نامه دهخدا در نظر گرفته است که به مناسبت هفتم اسفند، سال روز درگذشت علامه دهخدا، و براي تبادل آرا ميان متخصصان حوزه فرهنگ نويسي، نخستين همايش فرهنگ نويسي علامه دهخدا را برگزار کند. به همين مناسبت اوايل تابستان، فراخوان اين همايش به دانشگاه ها و مراکز تخصصي که در اين حوزه کار مي کنند، اعلام شد و از صاحب نظراني که در ساير مراکز کار فرهنگ نويسي انجام مي دهند، دعوت شد تا با ارسال مقاله، ما را در برگزاري اين همايش ياري کنند.
او با اشاره به تعداد مقالات رسيده به دبيرخانه اين همايش گفت: 50 چکيده مقاله به دبيرخانه همايش ارسال شد که اين چکيده ها توسط هيات علمي همايش مورد بررسي قرارگرفت و از 40 نفر از نويسندگان خواسته شد تا متن کامل مقالات خود را ارسال کنند که اين مقالات در چند مرحله توسط داوران مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت با برخي اصلاحات، 10 مقاله به عنوان مقالات برگزيده همايش انتخاب شدند.
مهرکي با اشاره به چاپ مقالات، عنوان کرد: چکيده مقالات چاپ شده است که در روز برگزاري همايش در اختيار شرکت کنندگان قرار مي گيرد. همچنين متن کامل 10 مقاله برگزيده زير چاپ است که به زودي منتشر مي شود.
او با اشاره به برنامه هاي نخستين همايش فرهنگ نويسي علامه دهخدا، گفت: اين همايش در روز پنج شنبه (پنجم اسفندماه) از 9 صبح تا 5 بعدازظهر در سالن محمود افشار موسسه دهخدا برپا مي شود که در روز برگزاري همايش، سخنراناني چون دکتر صادقي، رواقي، سميعي، کتايون مزداپور، حسن هاشمي مين آباد و چند نفر از کساني که مقالات شان برگزيده شده است، سخنراني مي کنند.
او همچنين به برگزاري نمايشگاهي در کنار همايش اشاره و اظهار کرد: در روز همايش، موسسه هايي که به کار تاليف و نشر فرهنگ مي پردازند، مانند فرهنگستان زبان و ادب فارسي، موسسه فرهنگ معاصر، لغت نامه دهخدا و دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن نمايشگاه و فروشگاه کتابي در محل برگزاري همايش برپا مي کنند.
او افزود: با توجه به زمان کمي که امسال براي برگزاري همايش داشتيم، نتوانستيم از متخصصان خارجي براي شرکت در همايش دعوت کنيم; اما اين برنامه را داريم که در سال هاي آينده از متخصصان خارج از کشور هم براي شرکت در اين همايش دعوت کنيم; زيرا حضور آن ها و تبادل فکري با متخصصان ايراني مفيد خواهد بود.
مهرکي با اشاره به اهداف نخستين همايش فرهنگ نويسي علامه دهخدا خاطرنشان کرد: نخستين همايش فرهنگ نويسي علامه دهخدا با اهداف «شيوه هاي فرهنگ نويسي»، «تاريخچه ي فرهنگ نويسي»، «فرهنگ نويسي و گونه هاي زباني»، «فرهنگ نويسي و تصحيح متون»، «نقد و بررسي شيوه هاي عمومي و تخصصي فرهنگ نويسي»، «بومي سازي شيوه هاي فرهنگ هاي تخصصي»، «فرهنگ نويسي گويش هاي ايراني» و «مسائل و دشواري هاي فرهنگ نويسي در ايران» برگزار مي شود که يکي از مهم ترين هدف هاي آن، تبادل نظر متخصصان حوزه فرهنگ نويسي، بخصوص در شرايط جديد، است; زيرا با آمدن کامپيوتر و تغيير و تحول، سرعت فرهنگ نويسي بسيار بالا رفته و لازم است کساني که در اين حوزه کار مي کنند، تجربيات خود را با هم در ميان بگذارند. همچنين براي موسسه هايي که به طور جداگانه به کار فرهنگ نويسي اشتغال دارند، با آشنايي با فعاليت هاي يکديگر، از دوباره کاري و تکرار جلوگيري مي شود و نقص هاي کار را مي توانند با هم جبران کنند.
دبير نخستين همايش علامه دهخدا با اشاره به فعاليت هاي موسسه لغت نامه دهخدا گفت: با توجه به اين که جزوه هاي لغت نامه دهخدا در زمان حيات او به پايان نرسيد، بعد از مرگ او، دکتر معين و شهيدي سرپرستي تاليف را برعهده گرفتند که کار تاليف در سال 1359 به پايان رسيد و بعد از آن کساني که در اين دوره کار مي کردند، تصميم به تدوين لغت نامه جديدي گرفتند که از لغت نامه دهخدا کامل تر باشد که اين مجموعه به نام «لغت نامه فارسي» نام نهاده شد و اکنون 30 جزوه آن به چاپ رسيده که حرف هاي الف و آ تمام شده و بخشهايي از حرف ب آماده چاپ است.
او «لغت نامه فارسي» را بزرگ ترين و کامل ترين لغت نامه فارسي دانست و گفت: اين لغت نامه کلا 400 جزوه را شامل مي شود که در حدود 70 تا 80 جلد کتاب منتشر مي شود.
او همچنين به چاپ لغت نامه دهخدا در دو جلد اشاره و اظهار کرد: موسسه لغت نامه دهخدا با حذف اعلام و لغت هاي کم کاربرد از لغت نامه دهخدا و افزودن واژه هايي که در اين چند دهه اضافه شده اند، لغت نامه اي ايجاد کرده که در دو جلد منتشر شده است.
مهرکي در ادامه از تجديد چاپ لغت نامه دهخدا با حروف چيني جديد خبر داد و گفت: با توجه به اين که چاپ هاي قبلي لغت نامه دهخدا بسيار حجيم بوده اند و به خاطر چاپ هاي سربي داراي غلط بودند، تصميم گرفتيم اين لغت نامه را بدون کاستن کلمات با حجمي کم تر دوباره منتشر کنيم. هم زمان از روي همين چاپ، سي دي لغت نامه تدوين شده است که چهار بار نيز ويرايش شده است.
او از ديگر فعاليت هاي موسسه دهخدا به مرکز آموزش زبان فارسي اشاره کرد و گفت: مرکز آموزش زبان فارسي در سال 1367 با کوشش شهيدي و غلامرضا ستوده، رييس و معاون وقت موسسه دهخدا، شکل گرفت و دانشجوياني از همه جاي دنيا در اين مرکز شروع به آموزش زبان و ادبيات فارسي در سطح پيشرفته و ابتدايي کردند.
مهرکي در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا درباره فعاليت سايتي به نام لغت نامه دهخدا گفت: اگرچه فعاليت اين سايت درست بود; اما چون با نام موسسه دهخدا و بدون اجازه اين موسسه از برند اين موسسه استفاده مي کرد و برخي واژه هاي نادرست را نيز استفاده مي کرد، موسسه در همان زمان اطلاعيه اي صادر کرد و اعلام کرد که اين سايت توسط موسسه دهخدا راه اندازي نشده است و ما از آن اطلاعي نداريم و اين سايت تنها از سي دي هاي لغت نامه دهخدا استفاده مي کند. او همچنين با اشاره به تصميم موسسه دهخدا براي ايجاد لغت نامه آنلاين گفت: با توجه به اين که 30 سال از تاليف لغت نامه ي در دسترس ما مي گذرد، بايد لغت نامه فارسي را به پايان برسانيم تا بتوانيم نسخه آنلاين آن را در دسترس عموم قرار دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون