جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2129- تاریخ : 1389/10/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( دوشنبه)

 همراه با خبر 

فهرست افتخار 2010 دفتر بين المللي کتاب براي نسل جوان منتشر شد
فهرست افتخار 2010 دفتر بين المللي کتاب براي نسل جوان با ارائه ي کتابشناسي توصيفي  تحليلي 164 کتاب از 54 کشور منتشر شد.
به گزارش ايسنا، اين آثار شامل 64 کتاب در زمينه ي تاليف، 52 کتاب در زمينه ي تصوير و 84 کتاب در زمينه ي ترجمه است.
هر دو سال يک بار، هر يک از شعبه هاي ملي دفتر بين المللي کتاب براي نسل جوان، سه کتاب در زمينه هاي فوق به آن دفتر معرفي مي کنند.
شوراي کتاب کودک براي فهرست افتخار 2010 کتاب هاي «من هشتمين آن هفت نفرم» نوشته ي «عرفان نظر آهاري» از نشر صابرين در زمينه ي تاليف، «روباه دم بريده» با تصوير گري «علي بوذري» از نشر شباويز در زمينه ي تصوير گري و «پرنيان و پسرک» ترجمه ي «کيوان مجيدي آشتياني» از نشر افق در زمينه ي ترجمه را به دفتر بين المللي کتاب براي نسل جوان معرفي کرده بود.
الواح افتخار پديد آورندگان در سي و دومين کنگره ي بين المللي ادبيات کودک و نوجوان 2010 در اسپانيا اعطا شد.
 
داوران گروه کودک و نوجوان جشنواره ي شهيد غني پور معرفي شدند
 هيات داوران گروه کودک و نوجوان دهمين جشنواره شهيد حبيب غني پور معرفي شدند.
به گزارش ايسنا، شهرام شفيعي، حميدرضا شاه آبادي و سميه موسوي زاده اعضاي هيات داوران اين جشنواره را تشکيل مي دهند.
در بخش داستان نوجوان نهمين دوره جشنواره انتخاب کتاب سال شهيد حبيب غني پور هيات داوران پس از بررسي 40 عنوان اثر، رتبه اول را به کتاب «من و رضا و آيدين» نوشته هاشم حسيني اختصاص داد و کتاب هاي «گرگ ها از برف نمي ترسند» نوشته محمدرضا بايرامي و «طبقه هفتم غربي» نوشته حميدرضا شاه آبادي به ترتيب رتبه هاي دوم و سوم را کسب کردند.
اين جشنواره پيش تر، در سه شاخه «ادبيات داستاني نوجوان»، «ادبيات داستاني بزرگسال با موضوع دفاع مقدس» و «ادبيات داستاني بزرگسال با موضوع آزاد» برگزار مي شد; اما در دهمين دوره از جشنواره، بخش «کودکان» نيز به ديگر گروه هاي داوري اضافه شده است.
 
دلايل ورود کتاب هاي صوتي به بازار نشر
خوب است گاهي به جاي خواندن کتاب به آن گوش دهيم
يک نويسنده گفت: ممکن است توليد کتاب صوتي کمي بر وضعيت مطالعه تاثير بگذارد اما به نظر من هيچ اشکالي ندارد گاهي هم به جاي خواندن کتاب، به آن گوش دهيم.
احمد عربلو در گفت وگو با برنا، با بيان اين که توليد کتاب صوتي در حوزه داستان رخ نداده است، اظهار کرد: من فکر مي کنم دير يا زود بايد به انتشار کتاب هاي صوتي اقدام کنيم و ناشران وارد اين عرصه شوند. تکنولوژي پيشرفت کرده است و در دنياي مدرن نياز به توليد چنين آثاري احساس مي شود.
وي افزود: کتاب صوتي کاربردهاي بسياري مي تواند در جامعه داشته باشد اما براي اقدام به توليد چنين آثاري بايد شيوه هاي مختلف و چگونگي آن را بررسي و کارشناسي کرد و فکر مي کنم اگر همت شود، توليد کتاب صوتي هزينه زيادي نخواهد داشت.
نويسنده "وقتي آقاي مدير کارآگاه مي شود"، در ادامه با تاکيد بر استقبال از کتاب صوتي، گفت: ممکن است توليد کتاب صوتي کمي بر وضعيت مطالعه تاثير بگذارد و مردم ترجيح دهند کتاب را بشنوند اما به نظر من هيچ اشکالي ندارد گاهي هم به جاي خواندن کتاب، به آن گوش دهيم.
وي معتقد است پيش از اقدام براي توليد انبوه کتاب هاي صوتي، بايد بررسي هاي کارشناسي در اين زمينه صورت بگيرد تا شاهد حضور کالايي جذاب و در عين حال، قابل توجه و موثر در جامعه باشيم.
عربلو در پايان اظهار اميدواري کرد به بهانه توليد کتاب هاي صوتي، شاهد تشکيل گنجينه اي از صداي شاعران و نويسندگان معاصر باشيم چراکه عمر هيچ کس جاودان نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كار تو نيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون