جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2123- تاریخ : 1389/10/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( دوشنبه)

 کيهان بچه ها و خاطره شيرين ده ها نويسنده کودک و نوجوان 

 کيهان  بچه ها، وارد پنجاه و پنجمين سال فعاليت مستمر خود مي شود و در اين سال ها براي ده ها نويسنده و شاعري که اولين بار کارهايشان را در اين مجله چاپ کرده  و بعدها به شهرت رسيده اند، خاطره ساز شده است.
به گزارش فارس، سه شنبه گذشته، دو هزار و هفتصد و يازدهمين شماره کيهان بچه ها روي کيوسک رفت و به دست علاقه مندانش رسيد و اين شمارگان پياپي براي يک مجله هفتگي، آمار بي نظير و تکرارنشدني در مطبوعات ايران است. چرا که فقط و فقط فعالان نشريات هفتگي مي دانند انتشار يک مجله با اين مختصات و ويژگي ها، چقدر صبوري، طاقت و پشتکار مي خواهد و چه زحمتي در پي دارد.
اين در حالي است که مجلات کودک و نوجوان، چه آنکه با نام «پيک» در سال هاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي و چه آن ها که با نام هايي مانند «سوره نوجوانان» و «سروش نوجوان» در سال هاي پسين اين واقعه منتشر مي شده اند، همگي تعطيل شده و نتوانسته اند بيش از يک دهه ايستادگي کنند. دوهفته نامه سوره نوجوانان، در حالي که انتشار خود را از سال هاي ابتدايي دهه 70 آغاز کرده بود، نهايتا در نيمه نخست سال 74 تعطيل شد و سروش نوجوان - که زودتر شروع کرده بود و جان سخت تر مي نمود - خيلي دوام نياورد و با دست به دست شدن و تغيير سردبيري و تحريريه، آن هم حذف شد.
در اين ميان، مجلاتي مانند پوپک و سلام  بچه ها، نشريات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم بودند که با تمام افت و خيزهاي معمول در نشريات دولتي، به کار خود ادامه دادند و هنوز از سوي اين دفتر منتشر مي شوند. کيهان بچه ها اما بدون حتي يک شماره تعطيلي و با گذر از حوادث انقلاب اسلامي و انتخاب مدير مسئول و سردبير و جذب گروه تازه اي از نويسندگان متعهد، يک رکورد تاريخي در مطبوعات کشور ما ثبت کرده و هنوز روي پاي خود ايستاده است. اما اينکه مجله کودکان و نوجوانان اين کشور توانسته 54 سال دوام آورد و دچار لغزش نشود، تنها يکي از بالندگي هاي کيهان بچه هاست و کشف، پرورش و معرفي نسل هاي مختلفي از نويسندگان و شاعران حوزه کودک و نوجوان، افتخار اصلي اين نشريه هفتگي به شمار مي رود. چنانچه نويسندگاني مانند حسين فتاحي، داوود غفارزادگان، احمد دهقان، داوود اميريان، خسرو باباخاني، محمدرضا بايرامي، مصطفي خرامان، شهرام شفيعي، محمدرضا اصلاني، ابراهيم زاهدي مطلق، محمد ناصري، سوسن طاقديس و عبدالمجيد نجفي و شاعراني مثل مصطفي رحماندوست، جعفر ابراهيمي (شاهد)، جواد محقق، محمدکاظم مزيناني، شکوه قاسم نيا، اسدالله شعباني، افسانه شعبان نژاد و ... يا از اين مجله به جامعه ادبي معرفي شده اند و يا با انتشار آثارشان در کيهان بچه ها شهرت افزون تري کسب کرده اند. امروز شايد کمتر شاعر و نويسنده کودک و نوجواني باشد که حتي براي يک بار اثري در اين مجله چاپ نکرده باشد يا نامش در ميان نويسندگان کيهان بچه ها درج نشده باشد. بنابراين، در بررسي وضعيت ادبيات کودک و نوجوان، همواره نام اين مجله به عنوان يکي از خاستگاه هاي اصلي نويسندگان و شاعران ياد مي شود; چنانکه سروش نوجوان نيز با برقراري ارتباط گسترده و خودجوش با مخاطبانش، ضمن کشف جوانان خوش استعداد، آنان را در مسير انتشار کارهاي نخستين و سپس قوام نويسندگي ياري مي رساند.
کيهان بچه ها اما به دليل ديرپايي و قدمت بيشتر، از ريشه قوي تري براي تنومند شدن درخت ادبيات کودک و نوجوان برخوردار بود; چرا که اميرحسين فردي به عنوان مديرمسئول و سردبير مجله، توامان در شوراي نويسندگان مسجد جوادالائمه (ع) تجربه هاي فراواني داشت و شاگردان بسياري را به جامعه ادبي کشور تحويل داده بود. همين ترکيب بود که بعدها توانست حلقه «بچه هاي مسجد» و سپس حوزه هنري را به وجود آورد و مهم ترين نهاد فرهنگي - هنري کشور را سامان دهد.
کيهان بچه ها اما در سال هاي اخير - که ساير مجلات کودک و نوجوان نيز دوره افول و خستگي خود را تجربه مي کنند و تعدادي از آنها تعطيل شده و برخي از نفس افتاده اند - دچار رکود جدي شده و پس از آنکه شاعران و نويسندگاني مانند زوج کبري بابايي و عباس قديرمحسني را به جامعه ادبي معرفي کرد، ديگر محصول چشم نوازي نداشت. به گمان کساني مانند حسين فتاحي-   که خود به عنوان کارشناس داستان از اين مجله به فضاي ادبي کشور معرفي شده - خسته جاني و کم رمقي اين نشريه و ساير مجلات کودک و نوجوان است که داستان و رمان اين گروه سني را دچار افت جدي کرده است. کيهان بچه ها در سايه رشد وبلاگ ها، پايگاه هاي ادبي و مجلات الکترونيک، ديگر آن رنگ و بو را ندارد و کمتر کسي است که روزهاي سه شنبه انتظارش را بکشد. کيهان  بچه ها همانند گذشته خاطره ساز نيست و نمي شود انتظار داشت با اين روند از روزمرگي و افول خارج شود. چرا که گردانندگان اين مجله در به وجود آمدن اين وضعيت، کمترين قصور را مرتکب شده اند و تغيير دسترسي ها به رسانه و دگرگوني نحوه ارتباط، اين شرايط را براي قديمي ترين مجله کودکان و نوجوانان رقم زده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كار تو نيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون