جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2111- تاریخ : 1389/09/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( شنبه)

 همراه با خبر 

جلد سيزدهم فرهنگنامه ي کودکان
و نوجوانان آماده چاپ  شد
جلد سيزدهم فرهنگنامه ي کودکان و نوجوانان شوراي کتاب کودک، از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز نشر دريافت کرد.
به گزارش ايسنا، اين جلد شامل 150 مقاله است که با حرف « خ» آغاز مي شوند.
سرپرستي اين جلد از فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را نيز توران ميرهادي همچون شمارگان پيشين بر عهده دارد.
فرهنگنامه کودکان و نوجوانان نخستين دايره المعارف عمومي مصور ايراني است که از سال 58 تاکنون با ديدگاهي علمي - پژوهشي و با تکيه بر فرهنگ ايران و جهان متناسب با دانش پايه با زبان و بيان گروه هاي سني 10 تا 16 سال تهيه مي شود. در تاليف اين فرهنگنامه بيش از 300 استاد متخصص رشته هاي مختلف همکاري دارند. تاکنون 12 جلد از فرهنگنامه زير نظر شوراي اجرايي و دبير آن صورت منتشر شده است و جلدهاي 13 تا 18 در مراحل مختلف تدوين، آماده سازي و چاپ هستند. پيش بيني مي شود مجموعه فرهنگنامه در 26 جلد با نظم الفبايي با بيش از 5 هزار مقاله چندين هزار نقشه، تصوير و نمودار رنگي منتشر شود. تاکنون جوايز متعددي به اين کار پژوهش تعلق گرفته است. جوايز کتاب سال جمهوري اسلامي ايران در سال 77 ، ترويج علم ايران در سال 79 و بهترين مقاله هاي ديني در دايره المعارف ها در سال 83 در اين زمره اند.
 
تمديد مهلت ارسال آثار به جشنواره ي داستان  کودک، نوجوان و جوان
مهلت ارسال آثار به چهارمين جشنواره ي داستان نويسي کودک، نوجوان و جوان با موافقت ستاد برگزاري جشنواره تا پايان آذرماه سال جاري تمديد شد. به گزارش ايسنا، بنا بر  اين اعلام، نظر به استقبال و درخواست نويسندگان، ستاد برگزاري، پايان آذرماه سال جاري را به عنوان آخرين مهلت ارسال آثار به دبيرخانه اعلام کرد.
بر اساس اين گزارش، موضوع داستان ها آزاد و در محدوده ي سني کودک، نوجوان و جوان است. همچنين داستان بايد خوانا و بر روي کاغذ يک رو تايپ شده باشد. شرايط سني براي نويسندگان وجود ندارد و آثار ارسالي نبايد قبلا چاپ شده باشند. ضمنا آثار ارسالي عودت داده نخواهد شد. اين گزارش مي افزايد: متقاضيان حضور در اين جشنواره بايد به همراه آثار، مشخصات کامل نويسنده شامل نام و نام خانوادگي، ميزان تحصيلات، تاريخ تولد، محل تولد، شغل، نشاني و شماره ي تلفن خود را روي کاغذي مجزا ثبت و با پست سفارشي به آدرس تهران، خيابان آفريقا، چهارراه شهيد حقاني، پلاک 25، انتشارات علمي و فرهنگي، بخش جشنواره داستان نويسي کودک، نوجوان و جوان ارسال کنند. به نفرات اول تا سوم برگزيده به ترتيب پنج، سه و يک سکه تمام بهار آزادي اهدا خواهد شد و از نفرات چهارم تا بيستم اين مسابقه نيز تقدير خواهد شد. همچنين تمامي آثار نفرات برتر از اول تا بيستم را شرکت انتشارات علمي و فرهنگي منتشر خواهد کرد.
 
محمدعلي بهمني:
در شعر جوان با تجربه هاي جديد در
اجرا روبه روييم
محمدعلي بهمني گفت: شاعران جوان در هر شکل شعري تلاش خود را کرده اند و ديدگاه و نگاه آن ها متفاوت از شعر گذشته است.
اين شاعر و دبير جشنواره ي سراسري شاعران جوان «شب هاي شهريور» در گفت وگو با ايسنا، درباره ي  ارزيابي اش از وضعيت شعر جوان در سال هاي اخير، بيان کرد: از ديدگاه من، سطح شعر جوان خوب است، جهان بيني و دستاورد هاي شاعران جوان نسبت به گذشته گسترده تر است و منظر و فضاي جديدي در شعر جوان وجود دارد که در گذشته و در نسل هاي قبلي کم تر با آن روبه رو مي شويم.
او در ادامه اظهار کرد: هنوز تجربه هايي در شعر جوان وجود دارد که به شيوه ي خاص تبديل نشده و براي موفق  شدن اين تجربه ها زمان لازم است.
بهمني با اشاره به مضامين و فضاي غالب شعر جوان، افزود: مضامين و فضاي غالب شعر جوان به ديدگاه و به دريچه هاي نگاه شاعر بستگي دارد. شاعران جوان دريچه هاي ناگشوده را در شعرهاي شان گشوده اند و مضامين آن ها جديد نيست; بلکه نوع اجرا جديد است; چون شاعران جوان از زاويه هاي خاص خود به موضوع نگاه مي کنند و تفاوت و تازگي در بيان و مطالب آن ها وجود دارد.
او در ادامه بيان کرد: با هر نوع قالب مخالف ام; به باور من، واژه ي قالب سبب بي مهري به شکل شعر کلاسيک ما شده است. اگر شاعر با قالب خاص شعر بگويد، براي خود محدوده اي را ترسيم مي کند که اين محدوده با شعر سازگاري ندارد. شعر داراي شکل است و کلاسيک هم يک شکل از شکل هاي شعر است. بهمني همچنين درباره ي توجه به زبان در شعر جوان، عنوان کرد: هر موضوع شعري براي خود زبان ويژه اي دارد و با يک زبان خاص نمي توانيم درباره ي همه ي موضوع ها صحبت کنيم. زبان شعر جوان امروز جست و جوگر و متفاوت از گذشته است.
در شعر جوان با منظر جديد و تجربه هاي جديد در اجرا روبه رو مي شويم. اين شاعر درباره ي تاثير برگزاري جشنواره هاي شعر جوان، افزود: شرکت شاعران جوان در جشنواره هاي شعر سبب مي شود کارنامه اي براي خود داشته باشند و در فضاي جشنواره ها براي خود جايگاهي تعريف  مي کنند. اما به طور کلي، جشنواره ها نمي تواند براي شاعران جايگاه خاصي را تعريف کند; اما هرچه امکانات براي برگزاري آن ها بيش تر باشد، نتيجه ي بهتري خواهد داشت. او در ادامه گفت: شاعراني که از برگزاري جشنواره ها استفاده کرده و از جشنواره ها بهره مي برند، اين موضوع براي آن ها مثبت است; ولي کساني که به جايزه مي انديشند، برگزاري اين جشنواره ها مي تواند به ضررشان باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون