جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2111- تاریخ : 1389/09/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( شنبه)

 مدير گالري اپرا:
  سرمايه گذاري روي آثار هنري هميشه سودآور است 

قسمت اول
 «برتراند پاد» مدير گالري اپرا در شهر دوبي امارات که در زمان بحران اقتصادي هم توانسته است به سود خوبي دست يابد، معتقد است سرمايه گذاري روي آثار هنري و شاهکارهاي هنري جهان هميشه سودآور است.
به گزارش خبرگزاري فارس، شهر دوبي امارات متحده عربي، چند سالي است که در عرصه هنرهاي تجسمي ايران به واسطه برگزاري حراج هاي بين المللي آثار هنري از سوي بنياد کريستيز اهميت بسيار زيادي يافته است.
چندي پيش در سفر به اين کشور سري به گالري هاي فعال در شهر دوبي زديم تا از نزديک در جريان فعاليت هاي تجسمي گالري هاي اين شهر و آشنايي آن ها با هنر ايران قرار بگيريم.
مجتمعDIFC  در اين شهر شامل چندين گالري هنري است که به صورت حرفه اي در زمينه هنر پيشرو کار مي کنند و قرار گرفتن اين گالري ها در کنار هم اين فرصت را براي بازديدکنندگان و علاقه مندان فراهم مي آورد تا در مدت زمان اندکي از چندين گالري مطرح هنري ديدن کنند و اثر مورد نظر خودشان را خريداري کنند.  درست برخلاف ايران که گالري ها هر کدام در يک نقطه از تهران بزرگ قرار دارند و براي بازديد از آن ها در طول يک روز شايد بتوان تنها به 2 گالري سر زد.
در اين مجتمع به سراغ «اپرا گالري» رفتيم که چند اثر از هنرمندان ايراني از جمله کوروش شيشه گران، رضا درخشاني، عليرضا فاني و پرويز تناولي» در ميان شاهکارهاي هنري آن از جمله آثار «پيکاسو، ماتيس، مونه و ... به چشم مي خورد.
با مدير اين گالري درباره فعاليت هايش و آشنايي اش با هنرمندان ايراني صحبت کرديم، «برتراند پاد» مدير گالري «اپرا» با خوشرويي از ما استقبال کرد و تمام قسمت هاي مختلف گالري اش را به ما نشان داد.
گالري اپرا در دو طبقه آثار بسيار ارزشمندي از بهترين هنرمندان جهان را در اختيار داشت، تابلويي از «کوروش شيشه گران» هنرمند نقاش کشورمان که درست بالاي سر مدير گالري در دفترش به ديوار آويخته شده بود، توجه ما را به خود جلب کرد.
او همراه ما تابلوهاي مختلف روي ديوار را به ما نشان داد که آثاري از هنرمندان مطرح سراسر جهان از جمله «اندي وارهول» بود، همراه او به طبقه پايين گالري رفتيم که اتاقي با پوشش مشکي در ميان ديوارها و فضاي سفيد طبقه پايين گالري خودنمايي مي کرد، ما را به داخل اتاق سياه راهنمايي کرد. در اين اتاق شاهکارهاي هنري جهان از هنرمنداني چون پابلو پيکاسو، ماتيس و ....با وسواس و دقت بسيار روي ديواري پوشيده از پارچه مخمل سياه، جاسازي شده بود، ابعاد تابلوهاي اين اتاق مخصوص کوچک بود، اما ارزشمندترين تابلوهاي گالري بودند که هر کسي اجازه ورود به آن را نداشت.
به گفته مدير گالري حتي مبلمان و ميز اين اتاق مخصوص نيز صاحب امضا» است و اثر هنري محسوب مي شود. در بيرون از اين اتاق سياه، آثار ديگري از هنرمندان چيني، ژاپني، هندي و ...ديده مي شد که ظاهرا اين آثار بر اساس سليقه مشتريان انتخاب شده و روي ديوار رفته است. مجسمه «هيچ» پرويز تناولي و عکس هاي عليرضا فاني در اين طبقه در کنار اتاق سياه چيده شده بود.
مدير گالري اپرا به دليل سفري که به ايران داشته است با آثار هنرمندان ايراني آشنايي دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون