جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2111- تاریخ : 1389/09/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( شنبه)

  خلاقيت و نوآوري در زندگي 

نو آوري جز» استعدادهايي است که مي توان گفت تنها عده کمي از افراد به درستي و به ميزان کافي از آن استفاده مي کنند.
آيا تا کنون برايتان اتفاق افتاده که حس خلاقيت و نوآوري ديگران شما را به حيرت وا دارد؟ حدس بزنيد، شما هم داراي همان نيرو هستيد! همه انسان با قدرت خلاقيت متولد مي شوند. جعبه مداد شمعي در کودکستان، تنها محدود به کودکاني نمي شود که داراي استعدادهاي بالفعل هستند بلکه بايد اذعان داشت که همه افراد داراي استعدادهاي بالفعل هستند.
آيا به ياد مي آوريد که چقدر طول کشيد که دوچرخه سواري و يا رانندگي را فرا بگيرد؟ پيش از اينکه بتوانيد مهارتي را بياموزيد، چند بار مرتکب اشتباه مي شويد؟ اين امر در مورد نوآوري نيز صدق مي کند. ايجاد خلاقيت و نوآوري مستلزم تمرين و ممارست و صبر و حوصله مي باشد. اين مقاله قصد دارد تا به شما کمک کند که خيلي سريع نوآوري و خلاقيت را وارد زندگي خود کنيد.
- دنبال اهداف شخصيتان برويد
اگر از افراد نامتعارف تقاضاي کمک کنيد، فقط خودتان را هر چه بيشتر از مسير اصلي دور مي کنيد. اگر يک ايده ناب را در ذهن مي پرورانيد، هيچ لزومي ندارد که حتما آنرا با ديگران نيز در ميان بگذاريد. اين امکان وجود دارد که آنها از درک عميق تفکر شما ناتوان باشند و به همين دليل پشت شما را خالي کرده و موجب تضعيف روحيه تان گردند. اگر تمام نوابغ مي خواستند به حرف هاي اطرافيانشان گوش بدهند، الان ما بايد در قرون وسطي زندگي مي کرديم.
- براي گسترش تفکرات خلاقانه، وقت صرف کنيد
هر چقدر بر روي اين مطلب تاکيد کنم، باز هم کافي نيست. البته منظور من اين نيست که يک روز کامل کاري را به اين امر اختصاص دهيد; بسياري از افراد هستند که اين امر را در کنار مشغله هاي کاري فراوان انجام ميدهند، پس مطمئن باشيد که شما نيز از عهده آن بر مي آييد.
- خود را سرگرم نرمش کنيد
پياده روي کنيد. مسيري به طول يک کيلومتر را بدويد. اندروفين را به داخل رگ هاي خود بفرستيد. نرمش و ورزش موجب پاکسازي ذهن، و ايجاد آرامش در آن مي شوند. اين کار به ذهن شما کمک مي کند که در مقابل افکار خلاق از خود آمادگي بيشتري نشان دهد.
- خواب هايتان را ثبت کنيد
شايد خواب هايي ببيند که قسمت هوشيار ذهنتان هيچ گاه به آنها فکر نکرده باشد. اين روياها نمايانگر قدرت خلاقيت شما هستند. سعي کنيد خواب هايتان را يادداشت کنيد چرا که ممکن است مرز شروع نوآوري ها از همين نقطه آغاز شود.
- به روش شخصي خود عمل کنيد
"ون گوک" با نقاشي هايش معروف شد، قدرت "همينگ وي" در انتخاب واژگان بي نظير است. شما هم بايد شيوه مخصوص به خودتان را بيابيد. مردم براي چيزهايي که بي همتا، خالص و سودمند هستند، ارزش بسيار زيادي قائل بوده و از آنها قدرداني ميکنند.
- خودتان را به ابزار و وسايل درجه يک محدود نکنيد
براي اينکه در هنر نقاشي، يک شاهکار بوجود بياوريد، حتما لازم نيست که از بهترين قلمو و رنگ استفاده کنيد. براي نوشتن پرفروش ترين کتاب، هيچ نيازي به بهترين قلم ها و گرانترين کاغذ ها نيست.
بد نيست بدانيد که "جي کي رولينگ" اولين جلد از کتاب هاي هري پاتر را بر روي تکه هاي دستمال کاغذي نوشت. اگر شما عکاسي بلد نباشيد، بهترين دوربين را که هم در اختيار شما قرار دهند، باز هم نمي توانيد عکس هاي زيبايي بگيريد. اگر نوشتن بلد نباشيد حتي اگر آخرين مدل لپ تاپ را هم در اختيارتان قرار بدهند، باز هم قادر نخواهيد بود چيزي بنويسيد. يک فرد هنرمند سعي مي کند از حواشي دور شده و بيشتر بر روي اصل کار تمرکز کند.
- با علاقه کار کنيد
چه چيز سبب مي شود تا شما صبح ها از تخت خواب بيرون بپريد. چه چيز شعله ها را همچنان سوزان نگه مي دارد؟ کاري را که بيش از همه ترجيح مي دهيد انجام دهيد، چيست؟
گاهي اوقات افراد که سرشار از اشتياق و آرزو هستند به راحتي مي توانند جاي افرادي که داراي استعداد هاي ذاتي هستند را بگيرند. "الن دي جنرس" در سخنانش به اين نکته اشاره کرده است که اگر شما تمايلي به انجام کاري که مي کنيد، نداريد پس لزومي ندارد که به انجام آن ادامه دهيد. گاهي اوقات چيزي را از اعماق وجود خود ميخواهيد و هيچ چيز نمي تواند جلوي شما را بگيرد. شور و اشتياق سبب مي شود شما بتوانيد راه خود را ادامه دهيد.
نگران الهام و کمک نباشيد. گاهي اوقات کمک هاي بيروني زماني به برخي از افراد ميرسد که کمترين انتظار دريافت کردن آنها را هم ندارند. براي چنين لحظه هايي خودتان را از پيش آماده کنيد. ممکن است زمانيکه در مترو نشستيد يکي از آن افکار ناب به ذهنتان خطور کند و ممکن است در آن لحظه هيچ گونه برگه يادداشتي نداشته باشيد که آنرا يادداشت نمايد و جهان را به واسطه آن تغيير دهيد. سعي کنيد تا جايي که مي توانيد از بروز يک چنين فجايعي جلوگيري نماييد. يک قلم و کاغذ در جيب خود داشته باشيد که هر وقت اراده کرديد در دسترستان باشد.
اميدروارم اين مقاله به شما کمک کرده باشد تا بتوانيد از خلاقيت و نوآوري بيشتري در زندگي خود بهره بگيريد. فقط در آخر مي توانم بگويم که شما تمام اين امور را براي ايجاد رضايت شخصي انجام مي دهيد نه به دليل جلب رضايت ديگران. شروع کنيد; هر يک از اين نکات را در زندگي خود استفاده کنيد تا ببينيد که وجود نوآوري در زندگي چه تغييرات شگرفي را ايجاد مينمايد .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون