جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2111- تاریخ : 1389/09/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( شنبه)

 خبر 

رونمايي دست نوشته در فرانسه
دست نوشته منسوب به داوينچي کشف شد

يک دست نوشته منسوب به لئوناردو داوينچي در آرشيو کتابخانه شهرداري شهر "نانت" در فرانسه رونمايي شد.
به گزارش خبرگزاري مهر، لئوناردو داوينچي نقاش و دانشمند برجسته ايتاليايي عصر رنسانس است که بين سالهاي 1452 تا 1519 زندگي مي کرد.
اين دست نوشته يک برگه کاغذي 10 در 20 سانتيمتر است که روي آن جملاتي نوشته شده است که ويژگيهاي خطي آنها با شيوه نوشتن داوينچي يکسان است به طوري که اين دست نوشته از راست به چپ نوشته شده و براي خواندن جملات آن بايد به تصوير آنها در آينه نگاه کرد. اين دست نوشته در کلکسيون يک نقاش و کلکسيونر فرانسوي به نام "پير- آنتوني لابوشر" کشف شد. اين کلکسيونر فرانسوي در سال 1872 مجموعه خود از جمله اين دست نوشته را به شهر نانت اهدا کرده بود. در پايان قرن نوزدهم در سندي که در يک کتاب اثر "سرژ براملي" وجود دارد به اين دست نوشته اشاره شد اما از آن زمان اين دست نوشته به فراموشي سپرده شده بود. در کتاب "براملي"، بيوگرافي نويس لئوناردو داوينچي، آمده است که يک بخش از يک دست نوشته نابغه رنسانسي در کتابخانه شهر "نانت" وجود دارد. براساس گزارش آنسا، اين دست نوشته منسوب به داوينچي روز دوشنبه توسط شهردار اين شهر رونمايي شد. در کلکسيون پير آنتوني لابوشر بيش از 5 هزار دست نوشته از قرن 15 تا 19 وجود دارد. سه سال قبل در سال 2007  ر اين کلکسيون يک ورقه نت موسيقي منتشر نشده از موتزارت نيز کشف شد.
 
دود سيگار سلامت عقلي کودکان را تهديد مي کند

نتيجه تحقيقي علمي نشان مي دهد کودکاني که در معرض دود سيگار قرار گيرند، براي ابتلا به اختلالات عقلي مساعدترند. به گزارش  مهر، در اين تحقيق که نتايج آن در نشريه طب کودکان و نوجوانان منتشر شد، آمده است علل فراواني وجود دارد که ثابت مي کند وظيفه پدران ومادران سيگاري است تا براي سلامت کودکانشان سيگار کشيدن را ترک کنند و يا حداقل در منزل سيگار نکشند.منابع وابسته به اين گروه مطالعاتي که مارک هامر از "کالج لندن" رياست آن را برعهده داشت درباره نتايج به دست آمده در اين مطالعه مي گويند، هنوز ميزان عملي تاثير دود سيگار بر توان عقلي کودکان مشخص نيست . با اين حال اين مطالعه ثابت کرد هرچه کودک بيشتر در معرض دود سيگار قرار بگيرد احتمال ابتلاي او به ضعف سلامت ذهني و بيش فعالي منفي بيشتر مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون