جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2107- تاریخ : 1389/09/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 اخبار 

براي اولين بار از يک هنرمند در خاورميانه «کاتالوگ رزومه »منتشر شد

مراسم رونمايي از کتاب «پرويز تناولي: مونوگراف» که نخستين «کاتالوگ رزومه» از يک هنرمند در خاورميانه محسوب مي شود در موسس هنري آموزشي ماه مهر برپا شد.
در اين مراسم چهره هاي شاخص هنرهاي تجسمي نظير آيدين آغداشلو حضور داشتند دکتر سميع آذر مدير اسبق موزه هنرهاي معاصر تهران و کارشناس برجسته هنرهاي تجسمي در سخناني گفت:«انتشار کاتالوگ رزومه بسيار ارزشمند» پرويز تناولي: مونوگراف» يک اتفاق بسيار مهم براي جامعه هنري ماست زيرا اين نخستين بار در کل منطقه است که از يک هنرمند کتابي با اين جامعيت به زيور طبع آراسته شده است که اين خود گوياي اهميت شخص تناولي ست.»
سميع آذر گفت:«پرويز تناولي پرگفت و گوترين هنرمند ايراني و کل منطقه خاورميانه در فراسوي مرزهاست به خصوص درپي شکل گيري يک مارکت جهاني براي هنر معاصر ايران نام تناولي در سراسردنيا بيش از هر هنرمند ديگري شنيده شده است. به لطف آثار گرانبهاي او نام هنر ايران در بسياري از مراکز معتبر هنري دنيا و مجلات تخصصي هنر برده مي شود.»
مدير کل اسبق هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در سالهاي 77 تا 84 گفت:نکته بسيار مهم اينست که همه آثار پرويز تناولي از دو رکن بسيار اساسي فرهنگ ايراني اسلامي «ادبيات و معماري» الهام مي گيرند. او به فرهنگ عامه ايران با گرايش رجعتي تاريخي توجهي شايان توجه دارد و عناصر فولکور ايراني و نيز فرهنگ شيعي به خصوص در آثاري از او که به سقاخانه موسوم است نمايان است. تناولي در برابر موج تفکر مدرنيستي غرب ايستاد و به نوعي مدرنيسم منطقه اي و بومي رسيد که بعدها به «پست مدرنيسم» تعبير شد. واقعا وجود تناولي براي فرهنگ و هنر ايران بسيار بسيار ارزشمند مي دانم و آثار او را يکي از بزرگترين دستاوردهاي فرهنگ معاصر ايران مي دانم که اميدوارم از سوي فرهنگ دوستان و مسئولين ارج ببيند. راه اندازي خانه موزه پرويز تناولي که در آستانه افتتاح تعطيل شد يکي از نيازهاي مبرم تاريخ هنرهاي تجسمي ايران است که مي تواند تجليلي از يک عمر تلاش پر ثمر اين هنرمند جهاني باشد .»
سميع آذر در معرفي کاتالوگ رزومه «پرويز تناولي: مونوگراف» گفت: در اين کتاب چهار دوره آثار تناولي به ترتيب خلقشان جمع آوري و مرور شده است به ترتيب مجسمه هاي شاعر، عشاق، ديوار و سرانجام مجسمه هاي هيچ که آوازه اي جهاني يافته اند يک به يک در اين کاتالوگ رزومه تصويرشان درج شده و در پايان کتاب آثاري به صورت پراکنده خلق شده اند گردآوري شده است.
در ادامه اين مراسم پرويز تناولي، مجسمه ساز برجسته با سپاس از موسس هنري ماه مهر براي برپايي آيين رونمايي از اين کتاب گفت:«يکي از اين کتاب ها با حمايت شيخ ابوظبي و ديگري را ميم گالري و مهرنوش فتح اللهي منتشر کرده اند و خوشحالم اين مجوعه آثار در ايران هم معرفي مي شوند. يادداشت هايي که در اين کتاب گردهم آمده رويکرد تحليلي ندارند و تنها دوره هاي مختلف از زندگي بنده را مرور مي نمايند. اما در زمينه تصويري ناشر تلاش بسيار نموده است هرجا و در هر دوره اي اثري و نشاني از مجسمه هاي من بوده است را پيگيري نموده و در اين کتاب گردهم آورد.
پرويز تناولي که پنج سالي ست در موسسه هنري آموزشي ماه مهر کلاس هاي مجسمه سازي داير نموده است و نسل نوي مجسمه سازي ايران ماحصل همين کلاس هاي اوست گفت: «در ميان کساني که در اين کتاب يادداشت نوشته اند خانم گيزلا فوک محقق آلماني نيز حضور دارد که ايشان تز دکتراي خود را براساس آثار من در حال نوشتن هستند فوک  دوره زندگي من در دهه 50 را نوشته است.»
 شايان ذکر است کاتالوگ روزمه «پرويز تناولي: مونوگراف» به زبان انگليسي عربي در 600 صفحه شامل 261 تصوير رنگي و 67 تصوير سياه سفيد است. در اين کتاب يادداشت هايي از پرويز تناولي، سيا ارمجاني، شيوا بلاغي، کامران ديبا، گيزلا فوک، مريم سعودي، عليرضا سميع آذر و تنديس تناولي به چاپ رسيده است.

فيلم سينمائي خاطره درفرهنگ سراي اشراق

فيلم سينمايي  خاطره   به کارگرداني نادر طريقت و بازيگري مهناز افشار، پوريا پورسرخ ، پژمان بازغي ،لادن طباطبائي و... تا تاريخ 23آذرماه در سينما گلبانک فرهنگ  سراي اشراق اکران مي شود.
به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي اشراق ; علاقمندان جهت تماشاي فيلم مي توانند همه روزه در سانس 15 ، 17 ، 19 به نشاني   فلکه دوم تهرانپارس -  انتهاي خيابان جشنواره  -  فرهنگسراي اشراق مراجعه و جهت کسب اطلاعات بيشترورزرو مي توانند با شماره     77327683  تماس حاصل نمايند.                                                                            
 
افتتاح نمايشگاه طراحي پوستر
درنگارخانه آبي

نگارخانه آبي فرهنگسراي اميداز روز گذشته اقدام به برگزاري نمايشگاهي از آثار برگزيده جشنواره طراحي پوستر با موضوع امانت داري ووجدان کاري مي نمايد.
به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 13اين نمايشگاه با همکاري مدرسه آزاد ايده وبا هدف شناسايي وپرورش استعدادهاي هنري برگزار مي شود.درجريان برگزاري اين نمايشگاه 25تابلوي طراحي با موضوع وجدان کاري وامانت داري ،کاري از هنرمندان حرفه اي در بخش تجسمي درمعرض ديد عموم قرار مي گيرد.علاقه مندان جهت بازديد از اين نمايشگاه مي توانند ازتاريخ ياد شده به مدت يک هفته به نگارخانه آبي واقع درميدان امام حسين (ع)،خيابان 17شهريور،خيابان خشکبارچي ،پارک خيام مراجعه ويا با تلفن هاي 33358688-9 تماس حاصل نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
هنري
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون