جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2098- تاریخ : 1389/09/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(سه شنبه)

 همراه با خبر 

شجاعي صايين در اختتاميه جشنواره نقد کتاب:
جايزه نقد کتاب جايگاه نقد در ادبيات ايران را ارتقا» مي دهد
هفتمين نشست جشنواره نقد کتاب، با اهداي جوايز به برگزيدگان و پديد آورندگان آثار شايسته تقدير به کار خود پايان داد.
به گزارش برنا، در اين مراسم که با حضور علي شجاعي صايين، مدير عامل موسسه خانه کتاب، علي اوجبي دبير علمي و جمعي از اهالي قلم و برگزيدگان اين جشنواره برگزار شد،از آثار برگزيده و شايسته تقدير هفتمين جشنواره نقد برتر قدرداني شد.
علي شجاعي صايين، مدير عامل موسسه خانه کتاب در اين نشست با ارائه گزارشي از وضعيت داوري ها در اين دوره، افزود: در اين دوره 952 مقاله ارزيابي شد که نسبت به 835 اثر دوره گذشته شاهد رشد و افزايش بوديم. همچنين نشرياتي که مقاله هاي اين جشنواره در آن ها منتشر شده بود، نسبت به دوره گذشته 50 عنوان بيشتر شده بود.
مدير عامل موسسه خانه کتاب در اين آيين همچنين گفت: در ميان جوايز ادبي، 2 جايزه گام اول و نقد کتاب بسيار قابل توجه هستند چون به جايگاه هايي مي پردازند که بسيار در رشد ادبيات و نقد ايران داراي اهميت اند.
وي همچنين با اشاره به برگزيده شدن برخي مقاله ها از نشريات منتشر شده توسط موسسه خانه کتاب، تصريح کرد: اين نظر داوران بر خلاف خواسته ما بوده و البته بايد گفت در برخي حوزه ها اساسا نشريه اي اقدام به انتشار نقد نمي کند و اين نشريات تنها رسانه هاي اين حوزه هستند.
در ادامه اکبر ثبوت از برگزيدگان اين دوره درباره نقش انتقاد در اصلاح و پيشرفت ادبيات سخن گفت و درباره اثرش براي حاضران نوشته اي را قرائت کرد.
همچنين جويا جهانبخش نيز به لزوم پاسداري از حقايق و معارف اسلامي در آثار تاريخي پرداخت و از سکوت برخي صاحب نظران در اين باره انتقاد کرد.در ادامه اين آيين دکتر دبير مقدم از برگزيدگان اين دوره سخناني را درباره زبانشناسي غير غربي و جايگاه اين شيوه بيان کرد.
حجت الاسلام و المسلمين کوشا نيز براي حاضرين سخنراني کرد و علي اوجبي، دبير اين جايزه گزارشي را از روند داوري اين جشنواره براي حاضران قرائت کرد.در پايان نيز با اهداي جوايز ، هفتمين جشنوراه نقد کتاب نيز به کار خود پايان داد.
 
ترجمه ي رمان «رز گمشده» منتشر شد
رمان «رز  گمشده» نوشته سردار ازکان با ترجمه بهروز ديجوريان منتشر شد.
به گزارش ايسنا، «رز گمشده» اولين رمان «سردار ازکان- » نويسنده ترک - است که ترجمه آن در 215 صفحه با شمارگان 1650 نسخه و قيمت 5000 تومان توسط نشر آموت منتشر شده است.
در معرفي ناشر کتاب از اين رمان عنوان شده است: ««رز گمشده» به خوبي ادبيات معاصر ترکيه را در سطح بين المللي معرفي کرد. اين رمان تاکنون در 45 کشور به 36 زبان ترجمه شده است. بعد از اورهان پاموک و ياشار کمال، سردار ازکان سومين رمان نويس ترک است که کتابش به بيش ترين تعداد زبان هاي دنيا ترجمه شده است.
چندين هفته ي پياپي است که «رز گمشده» به عنوان پرفروش ترين رمان خارجي در کشورهاي مختلف در صدر فهرست کتاب هاي پرفروش قرار گرفته است.
«رز گمشده» که اغلب با کتاب هاي برگزيده و پرفروش «شازده کوچولو» اثر آنتوان دو سنت اگزوپري و «کيمياگر» نوشته ي پائولو کوئليو مقايسه مي شود، رمان بي نظيري درباره ي خوديابي ست. «رز گمشده» مانند «شازده کوچولو» و «کيمياگر» بر بعد جهاني انسان تاکيد دارد و نويسنده ي جوانش، سردار ازکان، معتقد است به دليل همين جهانشمول بودن، اولين رمانش به زبان هاي بسياري ترجمه شده و مورد تاييد و تقدير خوانندگان کشورها و فرهنگ هاي مختلف قرار گرفته است.»
 
 «داستان راستان» شهيد مطهري، دوزبانه شد
گزيده ي داستان هاي کتاب «داستان راستان» به دو زبان فارسي و انگليسي با نثري مناسب نوجوانان در مشهد رونمايي شد.
 معاونت اطلاعات و ارتباطات شرکت «معرفت پرديس طوس» در گفت وگو با ايبنا نوجوان با اعلام خبر رونمايي کتاب دوزبانه ي گزيده ي داستان هاي «داستان راستان» در اين باره توضيح داد: «اين کتاب دو زبانه (فارسي و انگليسي) با حضور دانشجويان، استادان دانشگاه، چهره هاي برجسته ي فرهنگي شهر مشهد و «علي پيرهاني» مرد 19 زبانه ي دنيا در دانشگاه فردوسي مشهد رونمايي شد.»
«محمدجواد مردان» درباره ي ويژگي هاي اين نسخه از کتاب «داستان راستان» گفت: «گروهي از متخصصان ما 10 حکايت از اين کتاب را به زبان کودکان و نوجوانان بازنويسي و ترجمه کرده اند. اين داستان ها با تصويرگري بومي منتشر شده  است.»
معاونت اطلاعات و ارتباطات اين شرکت در ادامه افزود: «با توجه به رويکرد جهاني شرکت «معرفت پرديس طوس» در نظر داريم نسخه ي الکترونيک و فلش اين کتاب را نيز تا سه ماه آينده ارائه دهيم. علاوه بر اين، در چاپ بعدي اين اثر ترجمه  ي فرانسوي آن نيز به کتاب افزوده خواهد شد.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان