جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1945- تاریخ : 1389/02/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران -(پنجشنبه)

  فرزندان مهاجران افغان همواره ازتسهيلات آموزش و پرورش ايران برخوردارند 

اشتغال به تحصيل 285 هزارنفر از دانش آموز افغاني در جمهوري اسلامي ايران که بدون کمک هاي خارجي صورت مي گيرد، نشان از دغدغه جدي مسئولان کشورمان نسبت به سرنوشت فرزندان کشوراسلامي و مسلمان افغانستان دارد. به گفته کارشناسان، بي گمان اين تلاش انساندوستانه، در تاريخ پرافتخار ملت نوعدوست و مسلمان ايران ثبت خواهد شد. تحصيل دانش آموزان مهاجر افغاني در ايران، همواره يکي از دغدغه هاي دولت و آموزش وپرورش ايران بوده است. اهميت تحصيل کودکان و نوجوانان افغاني در ايران در هنگامي اهميت پيدا مي کند که آموزش وپرورش ايران همواره با رشد روزافزون جمعيت دانش آموزي در کشور مواجه بوده است.
در خلال سال هاي دهه 70 حتي شمار دانش آموزان کشور به حدود 20ميليون نفر رسيد و اين در شرايطي بود که دولت و آموزش وپرورش ايران، با سيل مهاجرت پناهندگان افغاني مواجه بود که تقاضاي آموزش فرزندانشان را در ايران مطرح مي کردند.
ايران در زماني پناهندگان افغاني و فرزندان آن ها را پذيرفت که با مشکلات فراوان در جايدهي دانش آموزان خود در مدارس کشور روبرو بود. کمبود مدارس در کشور باعث شد که حتي مدارسي با سه نوبت در روز تشکيل شود. با وجود اين، ايران هرگز از ارائه تسهيلات و آموزش فرزندان مهاجر افغانستان غافل نشد و بسياري از فرزندان اتباع افغان توانستند با گذراندن دوره هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان، وارد دانشگاه هاي کشور شوند. کمبود و کسري اعتبارات آموزشي باعث شد که مدارس غيرانتفاعي (با اخذ شهريه از دانش آموزان) و پس از آن مدارس هيئت امنايي تشکيل شود تا باري از دوش دولت و آموزش وپرورش برداشته شود. کمبود اعتبارات سبب شد تا بسياري از مدارس دولتي در کشور از مخارج روزمره و ارتقا» کيفيت آموزش خود باز بمانند و به کمک هاي داوطلبانه مردمي چشم بدوزند. اين وضعيت در کنار ورود پناهجويان به کشور، اوضاع نگران کننده اي در مقابل آموزش وپرورش ايران قرارداد، اما با اين وجود، جمهوري اسلامي ايران هرگز نسبت به آموزش و سرنوشت آينده فرزندان اتباع افغان، بي تفاوت نماند.
مديرکل اتباع و مهاجران خارجي وزارت کشور مي گويد : در سال تحصيلي جاري 285 هزار دانش آموز افغاني در مدارس دولتي سراسر کشور نام نويسي کرده اند. "تقي قائمي" در مراسم افتتاحيه گردهمايي سازمان هاي بين المللي غيردولتي تحت عنوان "گروه هاي کاري پاسخ به نيازهاي پناهندگان در ايران" خاطرنشان کرد: بيش از 3هزار دانشجو از اتباع عراقي و افغاني امسال در دانشگاه هاي دولتي و غيردولتي کشور پذيرش شده و در رشته هاي مختلف مشغول به تحصيل هستند. وي در ادامه با اشاره به حضور اقشار مختلف پناهندگان در کشور افزود: سياست جمهوري اسلامي ايران در حمايت از پناهندگان، همکاري نزديک و مناسب با سازمان هاي بين المللي و غيردولتي(NGO  ) است تا با برگزاري نشست هاي مشترک به فعاليت مشترکي بپردازند. قائمي با اشاره به حضور ميليون ها پناهنده در سال هاي بعد از انقلاب در کشور اظهارداشت: هم اکنون بين 4 تا 5ميليون پناهنده از کشورهاي عراق، افغانستان، کويت، پاکستان و ساير کشورهاي ديگر مورد حمايت قرارگرفته اند. وي در ادامه، به اذعان سازمان هاي بين المللي حامي حقوق بشر، ايران را به عنوان يکي از بزرگترين کشورهاي حمايت کننده از پناهندگان در دنيا معرفي کرد.
مديرکل اتباع و مهاجران خارجي وزارت کشور با اشاره به حضور بيش از يک ميليون پناهنده قانوني افغاني در کشور، افزود: پناهندگان افغاني به صورت ميليوني و غيرقانوني به دليل شرايط نا امن و بي کاري و عدم برخورداري از امکانات آموزشي و بهداشتي وارد کشور مي شوند. قائمي با اشاره به اينکه آموزش پناهندگان از جمله مهمترين سياست هاي جمهوري اسلامي است، اظهارداشت: بيش از 600 هزار نفر از پناهندگان بزرگسال که از امکانات آموزشي برخوردار نبوده اند در مدارس بزرگسالان و نهضت سواد آموزي مشغول به تحصيل شده اند. وي اضافه کرد: تعداد زيادي از پناهندگان در مراکز فني و حرفه اي با هدف آموزش مهارت هاي مختلف جذب شده اند تا پس از گذراندن دوره هاي آموزشي براي کمک به بازسازي به کشورشان بازگردند.
"فدا حسين مالکي" سفير جمهوري اسلامي ايران در افغانستان نيز اخيرا در مصاحبه اي با شبکه خبري "پرس تي وي" اعلام کرد: رييس جمهور ايران اخيرا درباره 1/5 تا 2ميليون اتباع غيرمجازي که در ايران زندگي مي کنند، تصميماتي اتخاذکرده است. ايشان دستورداد که فرزندان اين خانواده ها را در مدارس و دانشگاه ها ثبت نام کنند و آخرين آماري که من دارم حاکي از آنست که تاکنون بيش از 80 هزار نفر از فرزندان اتباع غيرمجاز افغانستان در مدارس و دانشگاه ها ثبت نام کرده اند که اين رقم در طول 30سال گذشته بي سابقه بوده است. وي گفت: از همه مهم تر اينکه، در حال حاضر در ايران حدود 4ميليون اتباع افغاني زندگي مي کنند که بسياري از آن ها درحال تحصيل در ايران هستند. بيش از 15 هزار نفر از اتباع افغان از دانشگاه هاي ايران فارغ التحصيل شده اند و همين تعداد هم اکنون در دانشگاه هاي ايران درس مي خوانند.
هر چند برخي از والدين دانش آموزان مهاجر افغاني از پرداخت شهريه در مدارس ابراز نارضايتي مي کنند، اما به گفته "حسين بهشتي" مسئول کارشناسي امورمهاجرين سازمان آموزش وپرورش استان خراسان رضوي، اين شهريه ها فقط يک دهم هزينه  تمام شده براي هر دانش آموز مهاجر افغانستاني در ايران است. بهشتي اعلام کرد که وزارت آموزش و پرورش با همکاري اداره کل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت کشور، تمهيداتي را براي دانش آموزان مهاجر انديشيده است تا هيچ دانش آموز افغاني در ايران از ادامه تحصيل باز نماند. هر چند سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در مقطعي کمک هايي به پناهندگان انجام داده است، اما به گفته بهشتي، اين سازمان هيچ کمکي در خصوص تحصيل مهاجرين به ايران نکرده و تنها در موارد اندکي به صورت فردي به خود مهاجرين کمک هايي را اعطا کرده است.
اما نعمت الله محرابي مسئول واحد اتباع بيگانه در وزارت آموزش وپرورش ايران يک خبر خوش ديگر به اتباع افغاني داده و مي گويد : همه اتباع افغان که داراي مدرک شناسايي معتبر باشند، مي توانند در دوره هاي سواد آموزي رايگان در ايران شرکت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون