جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1913- تاریخ : 1389/01/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران -(سه شنبه)

 دانش هاي جديد در دارالفنون ريشه دارد  

دارالفنون مادر تمام دانش هاي جديد است. سعيد وزيري يکي از اعضاي اتاق فکر دارالفنون ضمن بيان اين مطلب در گفتگو با شاپرک گفت: دارالفنون در سال 1231 تاسيس شد ولي تا 50 سال بعد از تاسيس اين مدرسه هنوز در ايران دبستان ابتدايي حتي براي پسرها وجود نداشت. وي اضافه کرد : در حقيقت دارالفنون در ابتدا يک نيمه دانشگاهي بود که تحت مديريت وزير علوم بود و در آن پزشک تربيت مي شده که البته فارغ التحصيلان آن براي ادامه تحصيل راهي خارج از کشور مي شدند. وي دليل فقدان مدرسه ابتدايي در کشور را مسجل نبودن نياز به ايجاد مدرسه ابتدايي براي تصميم گيرندگان عنوان کرد و گفت: اعتقاد براين بود که مدرسه ابتدايي به درد نمي خورد! وزيري در ادامه گفت: وقتي مدرسه ابتدايي ايجاد شد در واقع اين فارغ التحصيلان دارالفنون بودند که نياز به ايجاد دبستان را مطرح مي کردند و اولين دبستان ها اکثرا توسط همين فارغ التحصيلان به وجود آمد.
تحصيل زن ها با موانع بيشتري روبرو بود
  وزيري تاکيدکرد : خانمها هميشه مشکلشان بيشتر از آقايان بود و مقاومت در برابر تحصيل زن ها بيشتر از مردها بود. وي از "مهرتاج رخشان " به عنوان اولين موسس مدرسه دخترانه نام برد و گفت : اين خانم که بايد از او به عنوان با شهامت ترين زن ايراني  ياد کرد با چادر و چاقچور و روبند وارد يکي از مدارس مربوط به خارجي ها شد و اولين زن ايراني بود که ديپلم گرفت و براي دفاعيه ديپلمش دو تا سخنراني به زبان فارسي و انگليسي ارائه داد. خانم رخشان پس از دريافت ديپلم متوجه شد که خانم هاي ايراني وقتي خوشبخت مي شوند که درس بخوانند و از همين رو در جهت تاسيس مدرسه اي دخترانه به نام "ام المدارس" اهتمام کرد. اين فعال فرهنگي خاطرنشان کرد: مجوز درس خواندن دختران بسيار سخت به دست آمد و همينقدر کافي است که بدانيد تا قبل از مشروطه تعداد 300-400 تا مدرسه و حوزه علميه براي پسران در کشور موجود بود ولي يک مدرسه دخترانه هم در کشور وجود نداشت و حتي در آثار نويسندگان و دانشمنداني همچون ملاصدراي شيرازي مطالبي قابل تامل در اين زمينه وجود دارد که خود گوياي شدت مقاومت و از طرفي ميزان شهامت و مقاومت اين خانم است که تک و تنها و بدون هرگونه پشتوانه اي اين مهم را به نتيجه رساند. 
کتابخانه ملي نيز در دارالفنون پاگرفت
اين نويسنده فعال همچنين به وجود آمدن کتابخانه ملي را نيز به تاريخ دارالفنون مربوط دانست و عنوان کرد: پس از درگذشت اميرکبير که به دستور وي دارالفنون تاسيس شده بود، معلمين دارالفنون تصميم گرفتند تنديسي از صدراعظم مقتول بسازند. بدين منظور پولي جمع شد و مقدمات فراهم آمد اما از آنجا که ساختن مجسمه از نظر اعتقادي با مخالفت هايي مواجه شد معلمان دارالفنون به اين نتيجه رسيدند که يک کتابخانه براي مدرسه بسازند. اين اولين کتابخانه اي بود که در کشور ايجاد شد که بعدا کتابخانه تهران نام گرفت و سپس به "کتابخانه فرهنگ " تغيير نام داد و سرانجام عنوان "کتابخانه ملي" پيدا کرد و بدين ترتيب بود که کتابخانه ملي هم از دارالفنون متولد شد.  
بازسازي دارالفنون بسيار بطئي بوده است
سعيد وزيري در ادامه يادآوري کرد: از سال 1376 بازسازي مدرسه دارالفنون مطرح و آغاز شده است اما تا کنون فقط حياط اين مدرسه بازسازي شده است. وي دلايل اين تاخير را چنين عنوان کرد: چون اين کار در ابتدا به ميراث فرهنگي محول شد، کندي عملکرد ميراث فرهنگي و نيز کمبود بودجه اين سازمان از عوامل مهم در کندي انجام اين پروسه بوده است. وي اضافه کرد: آموزش و پرورش به يک موزه يا گنجينه نيازدارد و دارالفنون مشخصات لازم براي کسب چنين عنواني را داراست. 
اسناد دارالفنون پراکنده اند 
وزيري تصريح کرد : هم اکنون دارالفنون صرفا يک کتابخانه موقت دارد و فعلا هيچگونه سندي در اين محل موجود نيست. وي وظيفه اعضاي اتاق فکر را همفکري و راهنمايي در جهت گردآوري اسناد مربوط به دارالفنون دانست و گفت : پس از انحلال دارالفنون اسناد آن به ناحيه ها و مدارس ديگري همچون ناحيه 12 تهران و يا مدرسه مروي انتقال داده شد. همچنين به دليل واگذاري هايي که در طول سالها انجام گرفته است اسناد اين مدرسه امروز در مراکز و بعضا وزارتخانه هاي مختلف وجود دارد که لازم است تجميع شوند. 
سعيد وزيري با پنجاه سال سابقه کارفرهنگي مولف سي جلد کتاب و بيش از صد و پنجاه مقاله مي باشد. "خاتون معارف ايران" رماني است که درباره "مهرتاج رخشان" اولين موسس مدرسه دخترانه در ايران است که به قلم اين نويسنده نگاشته شده است. 
نغمه علي بيک زاده 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون