جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1913- تاریخ : 1389/01/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران -(سه شنبه)

  محمد علي خلجي: مي ترسم کار و شخصيتم زير سايه غرور قرار گيرد 

گفت و گو: داود ياراحمدي
قسمت چهارم

 چقدر در آثارتان صداقت از امروز براي فردا خرج مي کنيد؟
آثار من گوشه اي از واقعيت هاي تلخ و شيرين جامعه خودم مي باشد، کارهاي من از لحاظ مفهوم بسيار ساده ولي گيرا است و هميشه دوست دارم که مشکل جامعه اي که در آن هستم را به همان صورت که هست و با چاشني طنز نشان بدهم.

اين صداقت در افراد دور برتان نسبت به شما چقدر وجود دارد؟
خوشبختانه من در عرصه هنرهاي تجسمي بخصوص کاريکاتور دوستاني دارم که واقعا به دوستي با آنها افتخار مي کنم البته کساني هم هستند که در سايه دوستي بارها برايم مشکل ساز بودند ولي تا بوده همين بوده و از اين بابت اصلا ناراحت نيستم.

در خلق آثارتان چقدر براي دلتان کار مي کنيد و چقدر براي جشنواره ها و جوايزش؟
روند خلق آثار من بدين صورت است که من يک دفترچه کوچکي دارم که ايده هايم را در آن يادداشت مي کنم و براساس جشنواره ها اولويت بندي کرده و آنها را اجرا مي کنم.جشنواره ها با جوايزشان فقط انگيزه ايجاد مي کنند وگرنه اگر کاري را از ته دل دوست نداشته باشم ولي با اين وجود اجرايش هم بکنم زياد راضي ام نمي کند.

تا به حال به آثار خودتان خنديده ايد؟
بارها شده که از ديدن کارهايم خنديدم و هر وقت که ايده اي به ذهنم مي رسد از خوشحالي دوست دارم آن را با همه در ميان بگذارم. هر وقت که کاريکاتور سرقت قطار با پوست موز را مي بينم خنده بر لبانم مي نشيند.

بزرگ يعني چه؟
بزرگ بودن معناي وسيعي دارد که از من کوچک بر نمي آيد که تعريف درستي از آن در اينجا ارائه بدهم. به نظر من بزرگ بودن به داشتن مقام بالا يا... نمي باشد انسان هايي که افکار و انديشه هاي والايي دارند و ديد خود محوري ندارند و اول ديگران را مي بينند بعد خود را، آدم هاي بزرگي هستند. و اين را مي شود از اثر گذاري آنها در محيط پيرامونشان به روشني لمس کرد.

براي رفتن به فردا بايد بزرگ شد؟
براي داشتن فرداي بزرگ و خوب، داشتن انديشه بزرگ و متعالي لازمست.بزرگ بودن به سن و سال و... نيست بلکه کنش ها و واکنش هاي آن فرد هست که نشان خواهد داد او در چه جايگاهي قرار دارد. به تبع من هم دوست دارم که رفتارم و آثارم به  گونه اي باشد که بر ارزش وجودي و شخصيتي من بيفزايد نه اين که آن را تقليل دهد.
ادامه دارد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون