جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1913- تاریخ : 1389/01/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران -(سه شنبه)

 معرفي برترين فيلمهاي دنيا
 طبقه بندي واکنش مغز به 10 فيلم سينمايي!  

يک شرکت آمريکايي در تحقيق جالبي مغز گروهي از داوطلبان را در زماني که مشغول تماشاي يک سري از فيلمهاي سينمايي بودند کنترل کرده و واکنش مغز اين تماشاچيان را نسبت به ژانرهاي مختلف فيلم مورد کاوش قرار داده است.
به گزارش خبرگزاري مهر، شرکت "مايند- سينگ" با استفاده از تکنيک روزنانس مغناطيسي واکنش مغز گروهي از داوطلبان را در زمان تماشاي فيلمهاي سينمايي بررسي کرده است.
در اين تحقيق، داوطلبان يکسري از فيلمهاي سينمايي را در ژانرهاي مختلف تماشا کردند و همزمان پاسخ احساسي مغز آنها به تصاوير سينمايي مورد کنترل قرار گرفت.مجله  Wireb طبقه بندي 10 فيلم سينمايي که بيشترين واکنش احساسي مغز را برانگيخته اند براساس اين تحقيق منتشر کرده است:
لعنتي هاي بي آبرو اثر کوئينتين تارانتينو
 ميزان آدرنالين تماشاچيان در زمان تماشاي اين فيلم مربوط به جنگ جهاني دوم به اوج خود رسيد. به طوري که اين شرکت فعال در عرصه "نورومارکتينگ" اطمينان داده است که سطح احساسي داوطلبان در زمان تماشاي اين فيلم برابر با سطح احساسي ايجاد شده در زمان تماشاي فيلمهاي استاد بزرگ سينما "آلفرد هيچکاک" است.
 سريع و آتشين اثر وين ديزل
آدرنالين تماشاچيان در زمان حرکت ماشينهاي مسابقه اي که با سرعت بسيار بالا بر روي جاده براي دستيابي به جايزه 10 هزار دلاري حرکت مي کنند به اوج مي رسد. اين نتيجه براساس سطح واکنشهاي مغز به تصاوير به نمايش درآمده بر روي پرده سينما است.
 سفر ستاره اي (TREK STAR)
 رتبه سوم اين طبقه بندي به فيلم علمي تخيلي TREK STAR اختصاص يافته است.
 سفر به سرزمين وحشيها اثر اسپايک جونز
 اين فيلم کارتوني در بسياري از کشورها نتوانست موفقيت چنداني به دست آورد اما به نظر مي رسد پاسخ مغز تماشاچيان آمريکايي نسبت به اين فيلم آنچنان بالا بوده که توانسته است در سکوي چهارم اين طبقه بندي قرار گيرد.
 هري پاتر و شاهزاده دورگه
 اين فيلم که براساس مجموعه رمانهاي جي. کي رولينگ ساخته شده موفق شده است به دليل برخورداري از جلوه هاي ويژه جادوگري و براساس واکشن احساسي مغز تماشاچيان در رتبه پنجم اين رده بندي جاي گيرد.
 آواتار اثر جيمز کامرون
به نظر مي رسد پرفروش ترين فيلم تاريخ سينماي جهان که توانست توجه مخاطبين و منتقدان را به سوي خود جلب کند و به اعتقاد بسياري عبور از يک نوآوري و تحول است و به خصوص با پخش سه بعدي در سينما بسياري از مردم دنيا را در مقابل پرده بزرگ نشاند، نتوانسته است در سکويي فراتر از ششم قرار گيرد.
 جي. آي. جو; ظهور کبرا
 هفتمين رتبه از ديدگاه مغز تماشاچيان به فيلم استفان سامرز اختصاص يافت. واکنشهاي نورولوژيکي که زير حد متوسط بودند فروش پايين اين فيلم را تائيد کردند.
 آليس در سرزمين عجايب اثر تيم برتون
 اين فيلم نيز که به صورت سه بعدي در سينماهاي دنيا به نمايش در مي آيد توانسته است پس از آواتار رتبه دوم فيلمهاي پرفروش را به دست آورد اما از ديدگاه مغز توفيق اين فيلم حتي از آواتار نيز کمتر است و تنها توانسته است در سکوي هشتم قرار گيرد.
 شب مردگان زنده اثر جورج رومر
 بي شک رومر و طرفدارانش پس از اينکه فهميدند که اين فيلم از ديد مغز تنها در رتبه نهم ايستاده است بسيار دلسرد شدند.
 بالا (UP)
 "بالا" اولين فيلم کارتوني است که توانست نامزد دريافت جايزه بهترين فيلم انتخاب تماشاچيان اسکار شود و ميليونها تماشاچي را در تمام دنيا شيفته خود کند. بنابراين عجيب به نظر مي رسد که اين فيلم کاملا احساسي اين چنين مورد بي مهري مغز تماشاچيان آمريکايي قرار گرفته است. شايد به دليل تعداد زياد بادکنکها!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون