جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1913- تاریخ : 1389/01/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران -(سه شنبه)

 آيا مي دانيم!
  هفت کشف مبهوت کننده علم فيزيک  

قسمت دوم
 خلق ذره جديدي از ضد ماده:
به واسطه برخورد دادن دو ذره با يکديگر در سرعتي نزديک به سرعت نور در يک برخورد دهنده اتمي، دانشمندان نوعي جديد از ماده که تا به حال هرگز مشاهده نشده بود را خلق کردند: آنتي هايپرتريتون. اين ذره از جهات مختلفي بسيار شگفت انگيز است زيرا يک ماده عادي نبوده و يک ضد ماده است که هر زمان با ماده عادي تماس برقرار کند آن را نابود خواهد ساخت. همچنين آنتي هايپرتريتون ذره اي است که به آن ماده بيگانه مي گويند زيرا از بخشهاي نادري ترکيب شده است که کوارکهاي بيگانه نام دارند.
ساخت نقاط مغناطيسي شناور براي رسيدن به انرژي هسته اي کيهاني:
انرژي هسته اي، ترکيب هسته اتم ها در داخل ستاره ها يکي از اهداف طولاني مدت است که انسانها در پي دستيابي به آن بوده و هستند. در صورتي که دانشمندان بتوانند به اين انرژي دست يابند در واقع به منبعي قدرتمند از انرژي که از تاثيرات منفي زيست محيطي اندکي برخوردار است، رسيده اند. در ژانويه سال 2010 دانشمندان با اعلام ساخت مغناطيسهاي شناوري که قادرند شرايط مورد نياز براي توليد اين انرژي را فراهم آورد يک قدم به دستيابي به اين منبع انرژي نزديکتر شدند.
نور ماده را تا مي کند:
در حالي که مشاهده منحرف کردن يا خميده کردن نور به واسطه ماده امري طبيعي به شمار مي رود، ديدن خم شدن ماده توسط نور يکي از عجيب ترين پديده هايي است که فيزيکدانان به تازگي شاهد آن بوده اند. اين پديده طي آزمايشي در ماه مارچ سال جاري گزارش شده است که طي آن دانشمندان رشته هايي از روبانهاي نانو ذرات را با برخورد دادن پرتوهاي نور به شکل مارپيچ درآوردند.
ادامه دارد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون