جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4468- تاریخ : 1399/04/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 خطاي سوگيري تاييدي 

اکثر ما معتقديم عقايد و باورهاي شخصي ما درست است، زيرا بر اساس سال‌ها تجربه، منطق، دانش و تحليل درست اطلاعات دريافت شده از محيط به دست آمده است. اما جالب است بدانيد همه ما مستعد اين هستيم که تحت‌تاثير سوگيري‌ها و خطاهايي قرار بگيريم که نتيجه‌گيري‌هاي ما را تغيير دهند. يکي از اين خطاها، سوگيري تاييدي يا «Confirmation Bias» است.
سوگيري تاييدي به اين معنا است که همه ما به‌طور طبيعي، اطلاعاتي را جستجو و گزينش مي‌کنيم که باورها و اطلاعات پيشين ما را تاييد کنند. به‌طور مثال هنگامي که شخصي اعتقاد دارد که افراد چپ دست خلاق‌تر هستند، هر بار فرد چپ‌دست خلاقي را ببيند، صحت باورش براي او تاييد مي‌شود در حالي که ممکن است افراد راست‌دست و خلاق بسياري را ناديده گرفته باشد. سوگيري تاييدي در شکلي که ما اطلاعات را جمع‌آوري و دريافت مي‌کنيم و به ياد مي‌آوريم اثرگذار است.
تاثير سوگيري تاييدي در کسب‌وکار
اما اين خطاي شناختي در ابعاد حرفه‌اي و کسب‌وکار چه تأثيري مي‌تواند بگذارد؟ سوگيري تاييدي به دلايل متعددي مي‌تواند خطرناک باشد، اما مهم‌ترين آن‌ها تاثير اشتباهي است که مي‌تواند بر تصميم‌گيري‌هاي ما بگذارد. به‌طور مثال کسب‌وکاري را تصور کنيد که قصد توليد يک محصول جديد را دارد و مدير اين شرکت ايده‌اي عالي براي اين کار به ذهنش مي‌رسد پس تيم خود را براي تحقيق در اين رابطه مي‌فرستند. اما چه اتفاقي مي‌افتد؟
از آنجايي که کارمندان به دنبال راضي کردن مدير خود هستند، به‌طور ناخودآگاه سؤال‌هايي که در پرسش‌نامه‌ها طرح مي‌شود، در راستاي تاييد اين ايده خواهد بود و داده‌هاي دريافت شده و تحليل آن‌ها کمکي به موفقيت آن‌ها نخواهند کرد. اين مشکلي است که بسياري از کسب‌وکارها در مراحل مختلف کارشان آن را تجربه مي‌کنند.
مقابله با سوگيري تاييدي
اما براي جلوگيري از به‌وجود آمدن اين خطاي شناختي چه کاري مي‌توانيد انجام دهيد؟
به اين خطا آگاه باشيد: آگاهي از اين اتفاق به شما کمک مي‌کند تا در دريافت و انتقال اطلاعات با دقت‌تر عمل کنيد.
از نظرات ديگران بهره بگيريد و اجازه مخالفت به آن‌ها دهيد: هميشه در تيم خود شخصي را داشته باشيد که نقش مخالف را بازي کند، حتي اگر در واقعيت با شما مخالف است. شنيدن نظرات مخالف اشراف بهتري براي تصميم‌گيري به شما مي‌دهد و ابعاد مختلف موضوع را نشان مي‌دهد.
تصميم‌هاي ناگهاني و عجولانه خود را مورد سؤال و بررسي قرار دهيد: اگر با اطمينان کامل و سريع تصميمي را گرفتيد و هيچ علاقه‌اي به تغيير آن نداريد، حتماً تصميمتان را دوباره مورد بررسي قرار دهيد زيرا در اين شرايط معمولاً ناخودآگاه شما در کار است.
در تيم خود افرادي با پيش‌زمينه و عقايد مختلف داشته باشيد: اگر در يک سازمان همه با هم هم‌عقيده باشيد امکان اينکه در شناخت مخاطب و بازار دچار خطا شويد بسيار زياد است. وجود عقايد، باورها و سلايق متفاوت در يک تيم مي‌تواند اين خطا را کم کند.
motamem.org


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي
آگهي