جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4468- تاریخ : 1399/04/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 سرمقاله 

لزوم توجه بيشتر به مهارت آموزي نسل جوان
آذر فخري
يکي از مهم‌ترين وظايف يک سيستم آموزشي که هم اهداف دولت را در جهت رشد اجتماعي و اقتصادي دنبال مي‌کند و هم در پي آماده‌سازي سرمايه اجتماعي براي حضور در فعاليت‌هاي اجتماعي و اقتصادي است، تربيت نسلي است که از مهارت‌هاي لازم براي حضور موثر در رشد اقتصادي و بهره‌وري بيشتر آنان برخوردار است.
به همين دليل است که سيستم‌هاي مختلف آموزشي بايد بر يادگيري مهارت‌هاي مختلف تاکيد داشته و روي آن سرمايه‌گذاري کنند. در کشور ما يکي از مهم‌ترين روش‌هاي مهارت‌آموزي، ايجاد هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي است. متاسفانه تا همين‌چند سال پيش، هر دانش‌آموزي که نمي‌توانست از عهده دروس معمول دوره راهنمايي به‌ويژه رياضيات بر آيد، ترجيح مي‌داد وارد براي ادامه تحصيل وارد هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي شود. اما شرايط امروز تمام جوامع نشان مي‌دهد که جوامع تا چه حد به مهارت‌هاي فني و حرفه‌اي نياز دارند و فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مختلف دانشگاهي دروس آنان که صرفا بر فرضيه‌ها و نظريه‌ها بدون مهارت آموزي‌هاي لازم متکي است مدت‌هاست جاي خاصي در بازار کار ندارند مگر آن‌که خود توانسته باشند حرفه‌اي خاص را آموخته و کسب و کار خويش را راه بيندازند. کشور ما طبعا با شرايط موجود به کارگر حرفه‌اي در تمامي موارد صنعتي نيازمند است و کارگر حرفه‌اي طبعا توسط هنرستان‌ها و مراکز آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي تربيت شده و آموزش مي‌بينند. به اين ترتيب، دانش‌آموزاني که بر يک مهارت خاص مسلط است هم‌ نسبت به آينده خود اميدوار است و هم مي‌تواند در رشد و توسعه صنعتي و اقتصادي کشور يک مولد موثر باشد.
همين الزام به رشد و توسعه صنعتي و اقتصادي است که مدتي است مسئولان آموزشي را متوجه اهميت هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي کرده است و اينک همين مسئولان خبر مي‌دهند که حدود 50 درصد از دانش‌آموزان جذب هنرستان‌ها خواهند شد. اين اتفاق بسيار خوش يمني است؛ روشي است که اغلب کشورهاي صنعتي موفق مانند آلمان‌، سال‌هاي سال است آن‌را دنبال کرده و به تعليم و تربيت کارگران متخصص و حرفه‌اي پرداخته و موجب پيشرفت صنعتي کشور خود شده‌اند. اميد است اين تصميم از سوي والدين دانش‌آموزان نيز مورد توجه قرار گيرد. مزيت تحصيل در هنرستان اين است که دانش‌آموز در هنگام فارغ‌التحصيلي بر يک مهارت ويژه مسلط است و تحت هر شرايطي مي‌تواند کسب و کار خود را راه بيندازد، ضمن اين که مراکز و شرکت‌ها و کارخانه‌هاي صنعتي نيز خواهان چنين نيروهايي هستند و ديگر اين دانش‌آموزان مجبور نيستند بهترين سال‌هاي زندگي خود را صرف گرفتن ‌مدارک دانشگاهي کنند که معمولا گرهي از مشکلات خودشان و جامعه نمي‌گشايد.البته که نحوه پذيرش اين دانش‌آموزان نيز نبايد به شيوه‌اي باشد که صرفا دانش‌آموزاني که علاقه‌اي به دروس رياضي و فيزيک و شيمي ندارند، جذب هنرستان‌هاي فني و حرفه اي شوند. بلکه اتفاقا بايد اين هنرآموزان از جمله دانش‌آموزان خوش استعدادي باشند که با تکيه بر مهارت‌هايي که آموخته‌اند، بتوانند دست به ابداع و اختراع بزنند و از دانش نظري لازم در زمينه مهارت‌هاي خود نيز برخوردار باشند.
a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي
آگهي