جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4468- تاریخ : 1399/04/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 يک‌معرفي، يک خوانش؛
 رنج‌هاي يک مهاجر نوجوان  

عنوان کتاب: ديروز
نويسنده:آگوتا کريستف
برگردان: اصغر نوري

«ديروز» داستان زندگي پسر جواني است به نام توبياس هوروات که در يک کارخانه ساعت‌سازي کار مي‌کند. او تنهاست و عاشق نوشتن. کودکي توبياس در روستايي کوچک مي ‌گذرد. او که مادرش به سختي زندگي را مي ‌گذراند از روستا و کشور خود فرار مي ‌کند و پس از سال ‌ها فقر و سختي در کارخانه‌ اي مشغول به کار مي‌ شود. توبياس ـ که بعد از فرار، اسمش را به ساندرو لستر تغيير داده است ـ بيشتر در رويا زندگي مي‌کند، عاشق نوشتن است. داستان در قالب فصل‌ هايي کوتاه روايت مي‌شود، تنهايي، مهاجرت، عشق به نويسندگي و سرگشتگي آدم‌هايي که در زندگي جاي مناسب خود را پيدا نمي‌ کنند از مفاهيم اساسي اين کتاب است. داستانِ ديروز با لحني ساده و بدون هيچ ‌گونه پيچيدگي نوشته شده و نويسنده توانسته است بدون اين که فضايي تيره و سياه را ترسيم کند رنج ‌هاي انسان امروزي را بازگو کند.
در پشت جلد کتاب مي ‌خوانيم: «آگوتا کريستوف پس از سه ‌گانه‌ موفق دوقلوها، در اين رمان سرگذشت مردي را روايت مي ‌کند که زندگي ‌اش بين کار يکنواخت در کارخانه و روياي نوشتن خلاصه شده است. او منتظر زني است که انگار بايد از متن يا روياها بيرون بيايد.»
درباره‌ نويسنده‌‌ کتاب:
آگوتا کريستوف (1935ـ 2011) نويسنده، شاعر و رمان‌نويس مجارستاني ساکن سوئيس بود و داستان‌هايش را به زبان فرانسوي مي‌نوشت. آثار کريستوف به بيش از سي زبان ترجمه شده است. سه‌گانه دوقلوها: «دف‍ت‍ر ب‍زرگ»، «مدرک» و «دروغ سوم»، از آثار تحسين شده او هستند و به زبان فارسي نيز ترجمه شده‌اند. نوشته‌هاي کريستوف صريح و بي‌پرده است و داستان‌هايش در زمان و مکان نمي‌گنجد. از کريستوف نقل شده است: «تنها چيزي که در باره‌اش مطمئن بودم، اين بود که خواهم نوشت، هر جا که باشد، به هر زباني که باشد.»
kabak.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي
آگهي