جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4466- تاریخ : 1398/12/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 سرمقاله 

تعطيلي مدارس، فرصتي مناسب براي ارتباط والدين و فرزندان
آذر فخري
يكي از مشكلات نسل جديد و والدين آن‌ها اين است كه خيلي كم با يكديگر صحبت مي‌كنند؛ به دلايلي مانند شاغل بودن والدين، پرحجم بودن كار درسي دانش‌آموزان و برنامه‌هايي كه مدارس براي كنكور در نظر گرفته‌اند و نيز فراگيربودن استفاده کردن بودن از اسمارت‌فون‌ها و ...
اما اينك با روزهاي تعطيلي كه به دليل اپيدمي بيماري پيش آمده و نيز تعطيلات نوروز كه درراه است، اين فرصت براي والدين و فرزندان‍شان هست كه بتوانند در كنار يكديگر هم برخي كارها و بازي هاي مشترك انجام دهند و هم درباره مسائل مختلف با يكديگر صحبت كنند. مي‌توانند با هم فيلم ببينند و با يكديگر فيلم را نقد كنند، مي‌توانند با هم كتاب بخوانند و درباره كتاب با همديگر صحبت كنند.
حتي مي‌توانند با همكاري يكديگر كاردستي‌هاي ساده‌اي بسازند و از ايده‌هاي همديگر در اين مورد استفاده كنند. مي‌توانند ايده‌هاي جديدي براي نحوه گذراندن تعطيلات براي همديگر ارائه بدهند. والدين مي‌توانند با بازي كردن با فرزندان‌شان، وارد دنياي گاه پرپيچ و خم آنان شوند و از نحوه فكر كردن و فعاليت‌هاي ذهني آنان سردربياورند.
ما در هزاره سوم، با نسلي مواجه هستيم كه بسيار متفاوت‌تر از والدين‌شان مي‌انديشند و سوداهايي شگفت‌انگيز در سر دارند؛ افكار و سوداها و بلندپروازي‌هايي كه گاهي والدين به دليل مشغله زياد و يا شكاف نسلي كه به وجود آمده، ناتوان از درك آن‌ها هستند. اما گفت‌وگو در مورد اين مسائل و جست‌وجو درباره آن‌ها در گوگل، موجب نزديك‌تر شدن والدين با فرزندان‌شان مي‌شود و اين فاصله به تدريج خواه ناخواه پر مي‌شود.
مهم اين است كه هر دو طرف احساس كنند كه به يك خانواده همدل تعلق دارند و قرار است در رسيدن به هدف، به همديگر كمك كنند. اين هدف براي هر كدام از افراد خانواده مي‌تواند متفاوت باشد و درك اين تفاوت‌ها و احترام گذاشتن به آن‌هاست كه به خانواده پويا و در حال رشد، معنا مي‌دهد. در واقع فرصت‌هايي از اين دست، مي‌تواند حتي نگرش والدين و فرزندان را نسبت به خانه و خانواده و انتظارهايي كه بايد از هم داشته باشند، تغيير دهد و همين تغيير يعني درك در جهت رشد و رسيدن به هدف.
چنين است كه والدين در يك حركت هوشمندانه، بايد به‌طور نامحسوس، زمام اداره تعطيلات را در دست بگيرند و مدتي فرزندان‌شان را از اسمارت فون‌ها، بازي‌هاي كامپيوتري و ...جدا كنند و با آن‌ها در يك ارتباط همدلانه قرار بگيرند و به اهداف آنان و درك‌شان از زندگي، سمت ‌وسوهايي مثبت‌تر و مناسب‌تر بدهند.
a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي
آگهي