جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4466- تاریخ : 1398/12/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 ايگديراسيل؛ درخت جهاني 

ايگدراسيل يا يگدراسيل (Yggdrasil) درخت جهان در اساطير اسکانديناوي (نورس)، که شاخه‌هاي آن تکيه‌گاه مرکزي کيهان به شمار مي‌رفت. درخت زبان گنجشکي که نُه عالم جهان وايکينگ‌ها بر آن قرار گرفته‌اند و در اساطير آن‌ها جايي خاص دارد. نام‌هاي ديگر ايگدراسيل عبارت‌اند از: آسک ايگدراسيل، چوب هودميمير، لائراد و اسب اودين.
در اساطير اسکانديناوي، ايگدراسيل که به معناي «اسب آن يگانه هراس‌انگيز» است، و درخت جهاني نيز ناميده مي‌شود، درخت زبان گنجشک عظيمي است که همه قسمت‌هاي جهان (جهان اسطوره‌اي اسکانديناوي نُه بخش دارد) را به هم پيوند داده و حفاظت مي‌کند. ايگدراسيل ريشه‌هاي متعدد و طولاني دارد که ما تنها از محل سه ريشه آن با خبريم:
يک ريشه در آسگارد است و در زير آن چاه سرنوشت، اورداربرونر، قرار دارد که نورن‌ها از آن مراقبت و نگهباني مي‌کنند. دومين ريشه، به يوتون‌هايم مي‌رسد که در چاه خرد، ميميزبرونر، نفوذ کرده بود، جايي که اودين در بازگشت از آن به خاطر نوشيدن آب، يکي از چشم‌هايش را در آنجا رها کرده بود؛ و اما سومين ريشه شناخته شده ايگدراسيل، در نيفل‌هايم و بر فراز چاهي است که به هورگلمير مشهور است و گفته شده که رودخانه‌هاي بسياري از آن سرچشمه مي‌گيرند.
گفته شده که در راگناروک، سورت، هيولاي آتشين و فرمانرواي موسپل‌هايم، ايگدراسيل را به آتش مي‌کشد. طبق برخي روايات، درخت از اين آتش‌سوزي نجات مي‌يابد و نه تنها خود درخت بلکه دو انسان به نام‌هاي ليف و ليفتراسير که درون آن مأوا گرفته‌اند زنده مي‌مانند تا در جهاني که پس از راگناروک خلق مي‌شود به زندگي ادامه دهند.
comicsquad.ir


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي
آگهي