جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4463- تاریخ : 1398/09/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 ايستگاه 

محمدرضا يوسفي از نبود طنز اجتماعي در ادبيات کودک و نوجوان مي‌گويد
محمدرضا يوسفي درحالي از نبود طنز اجتماعي در ادبيات کودک و نوجوان مي‌گويد که معتقد است آن‌ چه در اين حوزه مي‌بينيم، بيشتر جوک است.
اين نويسنده ادبيات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ايسنا، درباره وضعيت فعلي طنز کودک و نوجوان در کتاب‌ها و مجله‌ها اظهار کرد: مبحث بنياديني وجود دارد و آن اين است که خصوصا در حوزه کودک و نوجوان، طنز با جوک تداخل پيدا کرده است. به هر حال طنز انواع گوناگون دارد، اما آن‌چه اغلب در حوزه ادبيات کودک و نوجوان مي‌بينيم، بيشتر جوک است. در اين زمينه مطلقا طنز اجتماعي نمي‌بينيم و بيشتر طنزها طنزهاي سرگرم‌کننده و خنده‌آور هستند، يعني نظارت خيلي جامعي براي اين‌که اين گونه ادبي وارد مباحث اجتماعي نشود، وجود دارد.
او با بيان اين‌که بچه‌ها عملا طنز را دوست دارند و از آن استقبال مي‌کنند گفت: به علت علاقه بچه‌ها به طنز است که در مجله‌ها صفحه‌اي مخصوص آن وجود دارد. اما چيزي که هست اين است که طنز آن جايگاه خودش را پيدا نکرده و تا وقتي که جايگاه واقعي خود را پيدا نکند و گونه طنز اجتماعي گسترش پيدا نکند، طنز در حد سرگرمي مي‌ماند و چون در حد سرگرمي باقي مي‌ماند، گسترش آن کاهش پيدا مي‌کند و اين روند خود به خود روي کميت و کيفيت هر گونه ادبي‌اي تاثير مي‌گذارد.
يوسفي سپس در پاسخ به سوالي درباره وضعيت تطابق عناصر موجود آثار طنز کودک و نوجوان با دنياي کودکان نسل امروز بيان کرد: اين خود آسيب‌شناسي يک گونه ادبي است؛ چون وقتي با الگوهاي کهن و معيارهاي تثبيت‌شده طنز اثري خلق مي‌کنيم، خودبه‌خود پاي‌مان را از محدوده مشخصي بيرون نمي‌گذاريم. اما وقتي بخواهيم وارد مباحث نو شويم، از آن خط‌ها عبور مي‌کنيم؛ اين يک واقعيت است.
او افزود: عبور از اين خط‌ها خودش مشکلاتي دارد، درايتي مي‌خواهد که نويسنده آن مباحث نو را بشناسد و بتواند در آثارش به‌وجود بياورد که مشکلات و مسائل خودش را دارد. به همين علت يکي از مشکلات و مسائلي که باعث مي‌شود بچه‌ها به آثار طنز رغبت نشان ندهند، تکراري بودن آن است. وقتي در اين آثار از کدهاي قديمي و تکراري استفاده مي‌کنيم، مخاطب کودک يا نوجوان با خواندن دو جمله از آن مطلب متوجه مي‌شود که تازگي ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي