جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4462- تاریخ : 1398/08/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 پايان جام جهاني فوتبال نوجوانان در غياب ايران
 پسران کوچک سامبا در مسير افسانه‌ها 

نوزدهمين دوره مسابقات فوتبال جام جهاني زير 17 سال در خاک برزيل و در ورزشگاه بِزِرائو در شهر گاما با قهرماني تيم ميزبان خاتمه پيدا کرد. حالا نوجوانان سلسائو با کسب چهارمين قهرماني خود در يک قدمي نيجريه قرار گرفتند که با 5 عنوان قهرماني پرافتخارين تيم تاريخ جام جهاني زير 17 ساله‌ها است.
اين دوره از مسابقات در سه شهر و چهار ورزشگاه، با حضور 24 تيم از تاريخ 26 اکتبر تا 17 نوامبر برگزار شد. قرار بود ميزبان بازي‌ها پرو باشد اما ناتواني آنها در تهيه کردن شرايط ميزباني باعث شد تا در مارس 2019 ميزباني به برزيل واگذار شود. در مجموع در اين دوره 52 مسابقه انجام شد که حاصل‌ آن رد و بدل شدن 177 گل با ميانگين 3.4 گل در هر مسابقه بود. حدود 3300 نفر به طور ميانگين، هر بازي را از درون ورزشگاه‌ها به تماشا نشستند. ديدار فينال حدود 13 هزار تماشاگر داشت.
بازگشت رويايي برزيل و کسب چهارمين قهرماني
فينال اين دوره از مسابقات بين مکزيک و برزيل برگزار شد. گوانزالز در دقيقه 64 مکزيک را پيش انداخت اما کايو و لازارو با گل‌هايي که در دقايق 84 (پنالتي) و 93 به ثمر رساندند رويايي‌ترين کامبک را به بار نشانده و جام قهرماني را در برزيل نگه داشتند. طلايي‌پوشان در ديدار نيمه‌نهايي مقابل فرانسه نيز بازي 2 بر صفر عقب افتاده را با نتيجه سه بر 2 عوض کردند. در بازي رده‌بندي نيز فرانسه با نتيجه سه بر يک از سد هلند گذشت و عنوان سومي را مال خود کرد.
فيناليستي که قرار نبود صعود کند
نکته جالب توجه اين است که مکزيک در گروه خود سوم شده بود اما به عنوان بهترين تيم سوم به مرحله بعدي رسيد و در نهايت تا فينال پيشروي کرد. آنها در گام نخست با پاراگوئه به تساوي صفر بر صفر رسيدند. در بازي بعدي با نتيجه 2 بر يک مغلوب ايتاليا شدند و در آخرين ديدار با حساب هشت بر صفر جزاير سليمان را در هم کوبيدند. سبزپوشان در يک هشتم نهايي با 2 گل ژاپن را شکست دادند و در يک چهارم نهايي با يک گل از سد کره جنوبي گذشتند و راهي نيمه نهايي شدند. آنها در برابر هلند تن به تساوي يک بر يک دادند اما در ضربات پنالتي با نتيجه چهار بر سه به پيروزي رسيدند و راهي فينال شدند ولي در برابر برزيل شکست خوردند و نتوانستند به سومين قهرماني خود برسند.
هفت بازي، هفت پيروزي و ديگر هيچ
برزيل اما براي چهار ستاره شدن با قدرت کار خود را آغاز کرد. اين تيم با نتيجه چهار بر يک پرو را در بازي افتتاحيه شکست داد. سپس با سه گل از سد نيوزلند گذشت و با نتيجه 2 بر صفر آنگولا را مغلوب کرد. سلسائو در دور حذفي با نتيجه سه بر 2 و به سختي شيلي را شکست داد و به مرحله يک چهارم نهايي صعود کرد. پيروزي 2 بر صفر مقابل ايتاليا، سلسائو را به نيمه نهايي فرستاد و در آن مسابقه نيز برزيل با نتيجه سه بر 2 از سد فرانسه گذشت تا به مصاف مکزيک برود و عنوان قهرماني را از آن خود کند. برزيل تمام هفت ديدار خود را در وقت قانوني با برد پشت سر گذاشت.
آسيايي‌ها در غياب ايران چه کردند؟
تيم ملي فوتبال نوجوانان ايران نتوانست مجوز حضور در مسابقات را پيدا کند. چهار تيم استراليا، ژاپن، کره جنوبي و تاجيکستان نمايندگان قاره کهن بودند که هيچکدام به توفيق چشميگيري نرسيدند. در دور گروهي ژاپن به عنوان سرگروه، کره در قامت تيم دوم و استراليا به عنوان يکي از تيم‌هاي سوم به مرحله دوم صعود کردند ولي تاجيکستان نتوانست جزو چهار تيم برتر سوم باشد و از گردونه مسابقات کنار رفت. در ادامه استراليا با چهار گل به فرانسه باخت و ژاپن با 2 گل در برابر مکزيک شکست خورد اما کره جنوبي با نتيجه يک بر صفر از سد آنگولا گذشت و به يک چهارم نهايي صعود کرد. با اين حال جنگجويان ‌تائه‌گوک به مکزيک با يک گل باختند تا آخرين نماينده آسيا نيز از دور مسابقات کنار برود.
توپ و دستکش طلا به برزيل رسيد؛ کفش طلا از آن فرانسه شد
گابريل ورون از برزيل به عنوان بهترين بازيکن مسابقات اعلام شد و توپ طلا را مال خود کرد. آدل آوچيچه از فرانسه و ايجنيو پيزوتو از مکزيک توپ نقره‌اي و برنزي را به دست آوردند. سونتي هانسن از هلند با 6 گل زده و 3 پاس گل آقاي گل بازي‌ها شد و جايزه کفش طلا را مال خود کرد. ناتانائيل امبوکو از فرانسه و کايو ژورژ از برزيل کفش نقره‌اي و برنزي را تصاحب کردند. ماتئوس دونلي، گلر برزيل دستکش طلايي را به ارمغان آورد و تيم ملي اکوادور جايزه بازي جوانمردانه را از آن خود کرد.
برزيل به بلاي انگليس دچار خواهد شد؟
در سال 2021 بيستمين دوره مسابقات جام جهاني نوجوانان در کشور پرو برگزار خواهد شد. نکته جالب توجه اين است که مدافع عنوان قهرماني يعني انگليس نتوانست به بازي‌هاي 2019 راه پيدا کند. حال بايد ديد اين اتفاق براي مدافع کنوني قهرماني يعني برزيل هم رخ خواهد داد يا خير.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي