جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4462- تاریخ : 1398/08/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 راه بي‌برگشت كهكشان! 

سياهچاله‌ مرکز کهکشان راه شيري ستاره‌اي به بيرون آن پرتاب مي‌کند.ستاره‌شناسان اخيرا ستاره‌اي را کشف کرده‌اند که با سرعت سرسام‌آور 6.4 ميليون کيلومتر بر ساعت از سياهچاله مرکز کهکشان راه شيري به بيرون از اين کهکشان پرتاب شده است.
اين ستاره که نام S5-HVS1 را بر آن گذاشته‌اند، در حال حاضر 29000 سال نوري با کره زمين فاصله دارد و در آسمان جنوبي از ميان صورت فلکي درنا (کهکشان گروس) در حال حرکت است. اين ستاره به سوي تاريک‌ترين و متروک‌ترين اعماق فضاي بين کهکشاني مي‌رود.اين ستاره گريزان را گروهي بين‌المللي از ستاره‌شناسان به رهبري تينگ لي از رصدخانه کارنگي شناسايي کردند. آنان با استفاده از تلسکوپي در استراليا در «بررسي طيف‌سنجي جريان ستاره‌اي جنوبي» اين ستاره جديد را کشف کردند. اين ستاره از لحاظ جرم دو برابر خورشيد ما و 10 بار درخشنده‌تر از آن است.اين ستاره‌شناسان با استفاده از داده‌هاي به دست آمده از سفينه فضايي «گايا» از سازمان فضايي اروپا که موقعيت‌ها و حرکات حدود 1.3 ميليارد ستاره را در کهکشان راه شيري ترسيم کرده است، مسير قبلي اين ستاره را تا مرکز کهکشان رديابي کردند.
مرکز کهکشان راه‌شيري محل سياهچاله‌اي به نام سيگيتاريوس *A است که نيروي گرانشي عظيمي با جرمي 4 ميليون برابر خورشيد ما دارد.
فرضيه اين ستاره‌شناسان اين است که اين ستاره گريزان زماني بخشي از يک سيستم ستاره‌اي دوگانه بوده است که بيش از حد به اين سياهچاله نزديک شده بود. يکي از اين ستاره‌ها به درون سياهچاله فروافتاد و ديگري با سرعتي سرسام‌آور بوسيله آن به بيرون پرتاب شد.
اين «رقص گرانشي» سه‌بعدي با ستاره S5-HVS1 حدود 5 ميليون سال پيش شروع شد و تخمين مي‌زنند که حدود 100 ميليون سال ديگر طول بکشد تا اين ستاره کاملا از کهکشان راه شيري خارج شود
hamshahrionline.ir


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي