جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4462- تاریخ : 1398/08/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 سرمقاله 

پيش‌بيني تعطيلي مدارس در برنامه ريزي‌هاي کلان
آذر فخري
تعطيلي مدارس در طول سال تحصيلي بنا به دلايل مختلف از جمله آلودگي هوا، از حد معمول بيشتر است. اين تعطيلي‌ها را بگذاريد در کنار غيبت‌هاي دانش‌آموزان به دلايلي چون سرماخوردگي و موارد خانوادگي ديگر.
به اين ترتيب مشخص مي‌شود که گاهي اغلب دانش آموزان ما بيش از حد مجاز از کلاس‌هاي درس غايب هستند و از يادگيري درس در حضور آموزگار بي‌بهره مي‌مانند. اين عقب ماندگي و بي‌نصيبي از هم نشيني با آموزگار ممکن است توسط دوستان و نيز کمک‌هاي خانواده تا حدودي جبران شود؛ اما نکته مهم اين است که دانش‌آموز با حضور در کلاس و در کنار دانش‌آموزان ديگر، با پرسش‌ها و مسائل ديگري مواجه مي‌شود که در کنار ديگران هرگز از آن‌ها بهره‌اي نمي‌برد.
تعطيلي‌هاي رسمي يا پيش‌بيني نشده مدارس از سويي موجب عقب ماندن دانش آموزان از کنداکتوري مي‌شود که آموزش و پرورش براي هر کلاس درسي چيده است. عقب ماندن همان و افزايش فشار به آموزگار و دانش‌آموز براي جبران همان.
چنين فشارهايي که در زمان‌هاي باقي مانده اتفاق مي‌افتند طبعا از کيفيت آموزش مي‌کاهند؛ چرا که در اغلب موارد هم حجم کتاب‌هاي درسي زياد است و هم تمرين‌هايي که براي يادگيري بايد انجام شوند، وقت گير.
اين عقب ماندگي‌ها نه فقط فشارهاي مختلف زماني و حجمي از نظر آموزشي در مي‌دارند، بلکه دانش آموز و خانواده‌اش را نيز دچار استرس و نگراني و اضطراب مي‌کنند و همين مسائل که با ناديده شدن‌شان موجب مي شود فرزندان آن چنان که بايد دروس مختلف را عمقي دريافت نکنند و گاهي حتي نتوانند از عهده مناسب امتحانات برآيند.
طبيعي است که در چنين مواردي هم اغلب مدارس تلاش مي‌کنند با برگزاري کلاس هاي فوق برنامه يا گرفتن از وقت زنگ.هاي ورزش و انشا و هنر، اين کمبود و عقب افتادگي را جبران کنند.
در هر حال تعطيلي‌ها صدمات بسيار رواني و آموزشي در پي دارد که بيشتر بار آن بر شانه‌هاي دانش‌آموزان است و آنان هستند که هزينه اين معضل را به انحاء مختلف مي‌پردازند.
به نظر مي رسد گاهي چنين تعطيلي‌هايي ناگزيرند و نمي‌توان از وقوع آن‌ها پيشگيري کرد، اما نکته مهم اين است که مي‌توان اين تعطيلات را پيش‌بيني کرد و پيش‌بيني يعني بستن يک کنداکتور مناسب تحصيلي براي دانش‌آموزان؛ کنداکتوري که با پيش بيني تمام مسائل مبتلابه دانش‌آموزي، اجتماعي، اقتصادي و ... مي‌تواند هم پاسخگوي نيازهاي آموزشي باشد و هم از فشار و بار زماني و رواني در مدارس و در خانواده‌ها بکاهد.
a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي