جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4462- تاریخ : 1398/08/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 يك معرفي، يك خوانش
 شجاعت فقط مال بزرگسالان نيست! 

عنوان كتاب: اسرار درون آتش
نويسنده: هنينيگ مانكل
برگردان: نسرين وكيلي

کتاب «اسرار درون آتش» رماني است خيره‌کننده که رنج و شجاعت کودکان آفريقايي را که قرباني جنگ و مين‌هايي هستند که چون هيولا از زمين سر بر مي‌آورند به تصوير مي‌کشد و الهام‌بخش صلح براي همه ما در برابر خشونت است.
کتاب «اسرار درون آتش» در يک شب تاريک با فرار صوفيا و خانواده‌اش از دهکده، پس از کشته شدن پدرش توسط شورشيان آغاز مي‌شود.آن‌ها گرسنه و تشنه با عبور از جاده‌هاي پرهراس، از ميان درخت‌ها و بوته‌هاي خاردار مي‌گذرند سرانجام به دهکده‌اي مي‌رسند و زندگي‌اشان را دوباره شروع مي‌کنند.
با آن که کلبه خود را ساخته بودند و خانه جديدي ساختند زندگي در دهکده‌اي که هيچکس ديگري را نمي‌شناخت و هيچ يک زبان ديگري را نمي‌فهميد مشکل بود و تا مدت‌ها همه چيز ناآشنا وغريب بود.
صوفيا بارها و بارها در طي روز چشم‌هايش را مي‌بست تا به موازنا، پيرزني که اسرار درون آتش را به او آموخته بود فکر کند. او گفته بود
«با نگاه کردن به آتش مي‌توانيد خاطراتي را به ياد بياوريد که فکر مي‌کرديد تاابد فراموش شده‌اند» آن موقع به خود دل و جرات مي‌داد تا به چيزهاي دور از ذهن فکر کند «به رفتن مدرسه» و...واقعا امکان مدرسه رفتن براي او و خواهرش ماريا وجود داشت؟ او اقيانوس را ديده بود حالا شايد مي‌توانست به مدرسه هم برود. روزها دراز بودند. ماريا و صوفيا معمولا بلافاصله پس از شام و کمک به مادر در شستن ظرف‌ها مي‌خوابيدند و با طلوع خورشيد بيدار مي‌شدند و تا زماني که خورشيد درست بالاي سرشان مي‌تابيد بيل مي‌زدند و وجين مي کند.
کتاب «رازهاي درون آتش»، براساس داستان واقعي است از يک دختر شکست‌ناپذير که در موزامبيک جنگ‌زده زندگي مي‌کند. نويسنده با زباني ساده و گيرا مي‌گويد که چگونه از وحشتي که بر تمام کودکي‌اش سايه انداخته مي‌گذرد و آينده جديدي را بر ويرانه‌هاي زندگي خود بنا مي‌گذارد.نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
هنري
ورزشي