جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4461- تاریخ : 1398/07/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 فلسفه و زيبايي  

چند رمان براي فلسفه خوان‌ها!
درست يا غلط، رمان را بيشتر به‌عنوان گونه‌ سرگرم‌کننده ادبي مي‌شناسند و فلسفه را ميدان مردان پيل‌افکن دنياي تفکر و انديشه. رمان‌هاي فلسفي اما نقش پُلي را ايفا مي‌کنند که اين دو دنياي جذاب را به هم متصل مي‌کنند.
«چنين گفت زرتشت» نوشته‌ فردريش نيچه
«اسپينوزا» قصد داشت زبان فلسفه را به لاتين خالص و بي‌آلايش بيان کند، اما نيچه با به کارگيري عناصر پويا تمام ابزار زباني معمولي و ادبي را به دست گرفت. «چنين گفت زرتشت» علي‌رغم قالب ادبي و شاعرانه‌اش، اثري کاملا فلسفي است.
«ساده‌دل» نوشته ولتر
ولتر که ذهنش انباشته از ايده‌هاي غلط مذهبي بود، با کتاب کاريکاتورمانندش به يک منحرف در ذهن جامعه بدل شد. در تاريخ فلسفه خط سير «فلسفه‌ عقل عرفي» (Common sense Philosophy) مستقيما از ولتر شروع مي‌شود و به پيروان مدرن او مي‌رسد. «ريچارد داوکينز» يکي از وارثين ايده‌هاي ولتر است.
«بيگانه» نوشته آلبر کامو
«بيگانه‌« کامو به طرز شگفت‌آوري با «عصر عقل» سارتر کامل مي‌شود. در اثر سارتر، «متيو» معلم فلسفه‌اي است که سعي دارد خود را از تمام قيد و بندهاي زندگي انساني برهاند. وي که در عطش آزادي مطلق خطر مي‌کند، در راهي قدم برمي‌دارد که خود، قاضي و قرباني خود باشد، اما در پايان مي‌شود نتيجه گرفت که آزادي بي‌قيد و شرط،‌ پوچ و فاقد معناست.
«نام گل سرخ» نوشته‌ي اُمبرتو اکو
اکو در سبک ادبي، بسيار تحت تاثير کارهاي «جيمز جويس» به ويژه «بيداري فينگان‌ها» و «اوليس» قلم مي‌زد. رمان امبرتو اکو هم مانند شاهکارهاي جويس، کران و بيکران را از طريق موضوع و معنا بسط مي‌دهد، اما به خاطر طبقه‌بندي زير عنوان داستاني کارآگاهي در قرون وسطي، چند پله پايين‌تر ديده مي‌شود.
اين کتاب علي‌رغم قالب ساده‌اش‌، به خاطر اشارات و تلميح‌هايي که به درون و بيرون متن دارد‌، سرشار از رازها و معماهايي است که خواننده را مدت‌ها سرگرم و سردرگم مي‌کند.
isna.ir


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي