جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4459- تاریخ : 1398/06/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 سازدهني؛ ساده و دل‌انگيز! 

سازدهني يا هارمونيکا ( Harmonica) جزء سازهاي بادي است و در خانواده سازهاي زبانه آزاد (Free Reed Instruments) قرار مي‌گيرد.
توليد صوت در اين نوع سازها نتيجه ارتعاش يک زبانه (Reed) از جنس فلز است که تنها يک سر آن به بدنه ساز متصل شده و انتهاي ديگرش مي‌تواند آزادانه حرکت کند. به ارتعاش درآمدن اين زبانه‌ها در اثر عبور جريان هوا موجب توليد صداي ساز مي‌شود.
از ساير سازهاي اين خانواده مي‌توان ملوديکا (Melodica)، کنسرتينا (Concertina) و آکاردئون (Accordion) را نام برد. شايد برخي مواقع متوجه شباهت موجود بين صداي سازدهني و آکاردئون شده باشيد. اين شباهت در جنس صدا، در واقع به خاطر شباهت در ساختمان اين سازها و نحوه توليد صوت در آن‌ها است.
گر چه چيني‌هاي باستان نوعي سازدهني با زبانه‌هاي چوبي داشته‌اند و موتسارت قطعه‌اي براي سازدهني شيشه‌اي (يک ساز کاملاً متفاوت متشکّل از يک سِري قطعه شيشه‌هاي کوک شده) نوشت. سازدهني دياتونيکي (Diatonic) که ما هم‌اکنون مي‌شناسيم، در اوايل قرن نوزدهم، در آلمان ساخته شده‌است. اين ساز به‌وسيله موج مهاجرين ترک‌کننده آلمان، به ايالات متّحده و بريتانياي کبير برده شد و در اواسط قرن نوزدهم، در سراسر جهان، نواخته مي‌شده‌است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي