جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4459- تاریخ : 1398/06/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 سرمقاله  

نسل سايبري از حواس پنج گانه‌اش دور شده است!
آذر فخري
تكنولوژي با تمام حسن‌هايي كه دارد و با اين‌كه به نحو بسيار موثري توانسته زندگي را براي ما راحت‌تر از قبل كند، اما از سويي ديگر موجب شده بسياري از توانايي خود را مانند حساسيت فوق‌العاده حواس پنج‌گانه‌مان رو به ضعف و سستي برود.
در اين ميان كودكان و نوجوان كه از اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌ها و كامپيوترها بيشترين استفاده را مي‌كنند، نسبت به نسل پيشتر از خود در استفاده از حواس و توانايي‌هاي خاص انساني ضعيف‌تر شده‌اند، آن‌ها ديگر در روي نقشه دنبال يك مكان نمي ‌گردند و به راحتي با استفاده از يك اپليكيشن، جايي را كه مي‌خواهند بروند، به راحتي پيدا مي‌كنند بنابراين نيازي به استفاده از حس جهت‌يابي و حافظه خود براي حفظ كردن آدرس نمي‌بينند. همچنين آن‌ها شماره تلفني در حافظه‌شان ندارند و هر سوالي كه به ذهن‌شان برسد، با گوگل كردن به راحتي پاسخ آن‌را پيدا مي‌كنند بي آن‌كه حتي يك صفحه كتاب را ورق زده باشند و بنابراين چندان علاقه‌اي به كتاب خواندن ندارند و جست‌وجوگران كنجكاوي هم نيستند. چون پاسخ همه‌چيز در اسمارت‌فون‌شان موجود است.
فرزندان ما به همين دليل براي رسيدن به جايي يا پيدا كردن پاسخي، اصلا فكر نمي‌كنند. و اين مسئله در نظام آموزشي جديد تقويت مي‌شود؛ نظام آموزشي هم مي‌رود كه از كلاس‌هاي هوشمند استفاده كند و از همان ابتدا به جاي اين‌كه دانش‌آموز را براي مواجهه با علومي كه مي‌آموزد به دل طبيعت ببرد، او را در گلاس هوشمند به يك سفر مجازي مي‌برد. بي آن‌كه دانش‌آموز عطر و بوي دشت و جنگل و حس حضور در طبيعت را با تمام حواسش تجربه كند.البته تمام اين‎ها به آن معنا نيست كه نبايد دانش‎آموزان ما از كلاس‌هاي هوشمند بهره بگيرند، بلكه سخن ما اين است كه هر چيزي حدي و اندازه‌اي دارد و در حالي‌كه گوشي و تبلت به‌صورت شبانه روزي در دست بچه‌هاست، بايد در كلاس درس از اين دستگاه‌ها به شكلي متناسب استفده شود، بچه‌ها را بايد به دل طبيعت بردو به تجربه كردن مستقيم واداشت. بايد اجازه داد آنان با حواس خود به‌طورمستقيم با جهان بيرون از خودشان ارتباط برقرار كنند، بايد آن‌ها را به خواندن كتاب و يافتن پاسخ در ميان آن‌ها تشويق كرد.
تكنولوژي موجب شده فرزندان ما فرصت اشتباه و خطا كردن نداشته باشند. آن‌ها با تايپ چند كلمه و چند كليك، هميشه به پاسخ و گزينه دسترسي دارند. به اين ترتيب طبيعي است كه والدين امروز با چالش‌هاي عجيبي در مورد نحوه اجتماعي شدن فرزندان‌شان و حتي استفاده آنان از مغز و اعصاب مختلف‌شان مواجه شوند و احساس نگراني كنند. نسل امروز، نيازمند رهايي از طلسم تكنولوژي و فضاي سايبري و آشنايي با وجه مثبت اين تكنولوژي است، و يادگيري استفاده درست و به‌جا از آن و البته شرط اول در اين راه اين است كه خود و الدين و مربيان هم حد اعتدال را در اين زمينه نگه دارند و رعايت كنند.
a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي