جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4459- تاریخ : 1398/06/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 يك معرفي، يك خوانش
 تلاش براي غلبه بر محدوديت‌ها 

عنوان كتاب: پيروزي بر شب
نويسنده: ژ. ک‍ري‍س‍ت‍ان‌
تصويرگر: ادوارد مورتلمان
برگردان: سيروس طاهباز
کتاب «پيروزي بر شب» زندگي‌نامه لويي بريل مخترع خط بريل، رسم‌الخط ويژه نابينايان، است. لويي در کودکي در اثر سانحه‌اي ابتدا کم‌بينا و سپس نابينا مي‌شود.
لويي در دهکده کوچکي در فرانسه زندگي مي‌کند. او که فرزند چهارم خانواده است در فضاي گرم و صميمانه خانواده از حمايت‌هاي مادر، پدر و خواهرش برخوردار است و باوجود همه محدوديت‌ها، باهوش و سرشار از شور زندگي است. لوئي با کمک و راهنمايي کشيش دهکده به سوي تحصيل سوق داده مي‌شود و براي فراگيري خواندن و نوشتن، خانه و خانواده‌اش را ترک مي‌کند و به مؤسسه نابينايان پاريس مي‌رود.
در اين موسسه کودکان خواندن و نوشتن را با حروف برجسته، روشي دشوار و وقت‌گير، آموزش مي‌ديدند. لوئي که آرزو داشت کتاب‌هاي بيشتري بخواند، با تلاش و پشتکار زياد توانست خط ابداعي يک نظامي، به نام کاپيتان چارلز باربير، را اصلاح و الفباي شش نقطه‌اي خود را اختراع کند. اين الفبا بعدها خط بريل ناميده شد. ابداع لوئي که نخست با مخالفت مسئولين مدرسه نابينايان پاريس روبه‌رو شد سرانجام به‌عنوان خط رسمي نابينايان پذيرفته شد.
لوئي در سن بيست سالگي، به‌عنوان معلم، در مؤسسه نابينايان پاريس شروع به کار کرد و روزهاي يکشنبه نيز در کليساهاي پاريس ارگ مي‌نواخت.
لوئي که از بيماري سل رنج مي‌برد با وجود بارها مقابله با اين بيماري سرانجام در ژانويه 1852 از دنيا رفت.
کتاب «پيروزي بر شب» حکايت تلاش و پشتکار انساني است که محدويت‌هاي زندگي نمي‌توانند او را از رسيدن به سعادت بشري بازدارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي