جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4458- تاریخ : 1398/05/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 ظهور فضاي مجازي طنزپردازان با هويت را دچار مشکل کرده است 

مهرداد صدقي نويسنده «آبنبات‌ پسته اي» در گفت وگو با ميزان، با بيان آسيب‌هاي موجود در حوزه طنز نگاري خصوصا در بخش داستان طنز گفت: عدم آشنايي برخي طنزپردازان داستان‌نويس با اين ژانر موجب به تکرار رسيدن اين قشر در آثارشان شده است.
وي در همين راستا ادامه داد: شخصيت‌ها در آثار اين دوستان بيشتر تيپ هستند تا شخصيت، تکنيک‌هاي ادبي چندان در خدمت داستان نيستند و گاه از نظر ساحت داستاني بيش از حد ساده‌انگارانه نوشته شده‌اند و عمدتا تاريخ مصرف دارند. هرچند که از نظر تکنيک‌هاي طنزپردازي موقعيت‌هاي شگرفي دارند.
تاثير فضاي مجازي
وي درباره تاثير فضاي مجازي بر روند کار نويسندگان حوزه طنز اظهار کرد: ظهور فضاي مجازي ، طنزپردازان رسمي و با هويت را دچار مشکل کرده است. فضاي مجازي زباني عريان، گزنده و گاه گستاخانه دارد و عاري از ظرفيت‌هاي ادبي است. با اين حال نياز مخاطبان خود را برآورده مي‌سازد و سرشار از نکته‌بيني و هوشمندي نويسندگانش است.
اين نويسنده در همين راستا ادامه داد: طنزپردازي که در فضاي رسمي قلم‌مي‌زند گاه در اين دام مي‌افتد و مي‌خواهد همان فضاي عريان مجازي را در کارهايش بروز دهد، اما به خاطر دست به عصا بودنش در اين فضاي نابرابر، مجالي براي موفقيت نمي‌يابد و طبعا اثرش نه از استعاره‌ها و ظرايف ادبي بهره‌مند است، نه طيبت طنزپردازانه دارد و نه صراحت و نمک فضاي مجازي ، ضمنا نثر نسل جوان علي‌رغم شوخ طبعي هوشمندانه‌شان ضعيف‌تر از قدماست.صدقي ابراز کرد: بخشي از اين طنزپردازان به دام فضا و مخاطب‌ افتادن را در شعر‌هاي طنز نيز به وضوح نشان مي‌دهند. البته آن دسته از دوستان شاعري که هم جدي مي‌سرايند و هم طنز، کار‌هاي طنزآميز موفق‌تر و ماندگارتري دارند که به خاطر تسلط‌شان بر اين نوع ادبي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
اگهي