جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4458- تاریخ : 1398/05/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 فلسفه و حيوانات عظيم‌الجثه! 

از وقتي که جامعه‌ بشري «حيوان» را کشف کرد، يعني تقريبا 30 سال بعد از اينکه فيلسوف‌ها بحث راجع به ارزش ذاتي و حقوق حيوانات را شروع کردند، ما به سرعت اين حيوانات عظيم‌الجثه را ناديده گرفتيم و مشغول تئوريزه کردن گروه زنبورها، گله‌ گوسفندها، دسته‌ي گرگ‌ها، خانواده‌ي قارچ‌ها و سپس گروه جانداران ريزتر مانند ميکروب‌ها شديم و در نهايت پديده‌ها و ابر پديده ها مشغوليت فکري اصلي ما را تشکيل دادند؛ مسائلي مانند مسائل نژادي و تغييرات آب‌وهوايي، که هرچند قابل لمس نيستند اما مانند يک موجود زنده رفتار مي‌کنند.
حتي مبحثي که اخيراَ به‌عنوان سرآغاز عصري جديد در تاريخ کره‌ زمين و با نام آنتروپوسن مطرح گرديده، با وجود همه جانبه بودن و با اعتقاد اصلي به اين که اکوسيستم و ساختار زمين شناختي، تحت تاثير فعاليت‌هاي انسان دچار تغيير اساسي شده، اين حيوانات عظيم‌الجثه را از لحاظ درجه‌ اهميت در انتهاي ليست خود قرار داده است.بحث راجع به اين دسته از حيوانات ما را به دوران انسان‌انگاري حيوانات و مقوله‌هاي فلسفي قديمي‌تر راجع به فرديت، نمايندگي، هوشمندي و زبان اين موجودات برمي‌گرداند.
دليل اصلي اين را مي‌توان مستقيماَ به انسان‌ها مربوط دانست که به صورت فرآيندي ادامه‌دار، از اواخر عصر يخ‌بندان شروع شده و تا به حال ادامه يافته است. قبل از انسان‌ها، گونه‌هاي متنوعي از عظيم‌الجثگان گياه‌خوار در سراسر کره‌ زمين پراکنده شده بودند در حالي‌ که امروزه بالاي 20 درصد از پستانداران در خطر انقراض قرار دارند که اين جمعيت در معرض نابودي، شامل 60 درصد از گياه‌خواراني‌ست که بيش از 100 کيلوگرم وزن دارند.
با اين حال ما در نقاط زيادي در حال بازگرداني حيوانات به چرخه‌ طبيعي حيات وحش هستيم. شايد تئوري آنتروپوسن توجه خاصي به اين حيوانات عظيم‌الجثه نداشته باشد اما دانشمندان محيط زيست از اين دسته موجودات غافل نشده‌اند و تحت عنوان «بازآفريني زنجيره‌ غذايي حيات وحش»مشغول برگرداندن حيوانات عظيم‌الجثه به مکان‌هايي هستند که ديرگاهي‌ست از آن‌ها کوچ کرده‌اند و يا نقاطي که تا به حال در آن‌ها نبوده‌اند. ديدگاه موجود به اين قضيه تنها محدود به حفظ و احياي گونه‌هاي جانوري نيست بلکه مي‌تواند در راستاي بهبود وضعيت تغييرات آب و هوايي نيز باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
اگهي