جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4458- تاریخ : 1398/05/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 نقطه کور ذهني چيست؟ 

ما انسانها خطاهاي ديگران را سريعتر و راحت تر از خطاهاي خودمان مي بينيم. گرايش به اين باور که ما کمتر از ديگران دچار خطا مي شويم را خطاي نقطه کور (Blind Spot Bias) مي‌گويند.
وقتي نمي‌توانيم خطاهاي خود را ببينيم، ممکن است قضاوتها و رفتارهاي ما آسيب‌زا بوده و اثرات منفي به دنبال داشته باشد.اغلب مردم فکر مي‌کنند که تصميم‌هايي که خودشان مي‌گيرند، عاقلانه‌تر از تصميم‌هاي ديگران است. همچنين اغلب افراد، ديدن خطاهاي ديگران را دوست دارند و کشف آن خطاها را ناشي از هوش و ذکاوت خودشان مي‌دانندو مردم غافل‌تر از آنند که خودشان هم براي بقيه جزو ديگرانند.
در تحقيقي که بر روي 600 شهروند آمريکايي انجام شد، نتايج نشان داد که 85 درصد افراد خود را کمتر از ميانگين جامعه در معرض خطا مي‌ديدند.
نتايج تحقيقات به اين نکته جالب اشاره مي‌کند که حتي بعد از آنکه خطاي نقطه کور براي افراد خاطي تشريح مي‌شود، مقاومت در برابر پذيرش خطا از طرف آنها بيشتر مي‌شود.
افراد بيش از آنکه به نصيحت‌ها گوش بدهند، در نقش والد قرار گرفته و نصيحت نيز مي‌کنند.
به‌طور مثال در بسياري از کشمکش‌هاي خياباني و يا تصادفات شهري هيچکدام از طرفين حاضر نيستند از مواضع خودشان کوتاه بيايند و در واقع دقيقاً بدليل بروز همين خطا از سوي دو طرف، کسي حاضر به پذيرش قصور نيست.
پائلو کوئيلو مي‌گويد که ما آدم‌ها در يک صف طولاني پشت سرهم داريم راه مي‌رويم و هر کدام از ما آدمها دو تا سبد با خودمان داريم که با يک چوب که بر روي دوشمان است آن‌ها را با خود حمل مي‌کنيم. يکي جلو آويزان و يکي را پشتمان آويزان کرده‌ايم.
نکات مثبت و خوبي‌هاي‌مان را مي‌اندازيم در سبد جلويي، عيب‌هاي‌مان را در سبد پشتي، وقتي در مسير راه مي‌رويم، فقط خوبي‌هاي خودمان را مي‌بينيم و عيب‌هاي تمام نفرات جلويي‌مان را هميشه جلوي چشم‌هاي‌مان داريم ولي هرگز عيب‌هاي خودمان رو نمي‌بينيم.
سعي کنيم مواردي که قبلا فکر مي‌کرديم که ما کاملا درست مي‌گوييم و ديگران کاملا اشتباه مي‌کنند را به خاطر بياوريم تا به به خاطر بسپاريم که هميشه حق با ما نيست.
ما هم ممکن است اشتباه کنيم.
هشت بهشت


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
اگهي