جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4458- تاریخ : 1398/05/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 سرمقاله  

آيا مدارس عادي و دولتي برنامه‌اي براي کنکوري‌ها داشتند؟!
آذر فخري
يک نگاه کلي به نفرات برتر قبول شدگان کنکور سراسري نشان مي‌دهد که تقريبا اغلب اين دانش‌آموزان، از مدارس خاص يا غيردولتي برخاسته و هر چند با همت و توان خود از اين
سد سکند عبور کرده‌اند، اما نحوه تدريس و پشتيباني مدارس خاصي که اين افراد در آن‌ها تحصيل کرده‌اند، در نوع رتبه آوري و قبولي آنان موثر بوده است.
چنين به نظر مي‌رسد که با شيوع بيمارگونه و رواج مدارس غيردولتي و هزينه‌هاي گزافي که اين مدارس براي ثبت نام و کلاس‌هاي فوق برنامه از والدين مي‌گيرند، موجب شده است، اين مدارس سهم بيشتري در رتبه‌آوري کنکوري که مافيايش نيز سهمي در اين مدارس غيردولتي دارد، داشته باشند. و دانش‌آموزان مدارس عادي که طبعا به دليل وضع مالي نه چندان مناسب والدين خود و استفاده از آموزگاران نه چندان متبحر و تعداد زياد دانش‌آموزان در کلاس‌ها، رتبه‌هاي کمتري آورده و حتي به مرزهاي قبولي هم نزديک نشده‌اند.
هر چند برتري در رتبه کنکور، به تنهايي نمي‌تواند و نبايد شاخص برتري هوشي و نخبگي اين افراد باشد، اما به هر حال ميزان زمان گذاشتن براي تست‌زني و انرژي و توجهي که مدارس غير دولتي در اين زمينه براي هر دانش‌آموز صرف مي‌کنند در هر حال نتيجه خاص خود را دارد. حال مقايسه کنيد چنين دانش‌آموزاني با چنين
هزينه کردهايي را با دانش‌آموزان کپرنشيني که از حداقل امکانات لازم براي تحصيل برخوردارند. آن هم در جايي که طبق قانون اساسي تمام فرزندان اين ملت بايد به‌طور رايگان از امکان تحصيل برخوردار باشند . اما با توجه به اتفاقات چند سال اخير، به‌خصوص در عرصه کنکور، نه تنها قانون رايگان بودن مدارس چندان که بايد و شايد جدي گرفته نشده بلکه حتي برخي مدارس دولتي در انجام وظايف خود چندان موفق نبوده‌اند و خروجي مطلوبي نداشته‌اند.
اين که هر کس پول بيشتري داشته باشد مي‌تواند از امکانات بيشتر و بهتري استفاده کند، طبيعي است اما البته نه در عرصه آموزش‌وپروروش که اصل آن بر رايگان بودن و برابر بودن وضعيت همه دانش‌آموزان در نظام آموزشي است.
با توجه به سيطره اختاپوس‌وار کنکور و مافيايش بر نظام آموزش‌وپرورش که هدف هر دانش‌آموز و خانواده‌اش را فقط در عبور از اين سد تعريف کرده است، و با توجه به اين که اغلب مدارس غيردولتي همگام و همراه با اين مافيا تلاش مي‌کنند با وعده‌ها و وعيدهاي متعدد تعداد افراد بيشتري را جذب کنند، بايد نظام آموزش‌وپرورش ما فکري به حال فرزندان اين سامان و شکافي با چنين عمق در بين آنان بکند و تدبيري بينديشد تا اگر حداقل کنکور حذف نمي‌شود، دانش‌آموزان بتوانند از امکانات مشابه و تا حد امکان برابر براي مواجهه و عبور از کنکور داشته باشند.
طبيعي است که با ادامه چنين روندي اين ذهنيت در بين دانش آوزان مناطق محروم و والدين شان هر سال تقويت مي شود که آنان هر چه قدر هم که تلاش بکنند، باز هم از جرياني که مدارس غير دئلتي در پيش گرفته اند عقب خواهند ماند و اين رويه موجب درخود فرورفتگي و نا اميدي رمايه اجتماعي خواهد شد.
a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
اگهي