جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4456- تاریخ : 1398/04/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 ايستگاه 

جاي طنز و کمدي در کشور عوض شده است
اسماعيل اميني با بيان اينکه امروز عده‌اي به جاي استفاده از کمدي و خنداندن، مدام واژه طنز را فرياد مي‌زنند، گفت: اين در حالي‌ است که تفاوت اين دو را نمي‌دانند و از همين رو در پس توليدات رسانه‌اي شاهد گسترش انديشه و عمق طنز نيستيم.
به گزارش شيرين طنز، به نقل از تسنيم، اسماعيل اميني، استاد دانشگاه و کارشناس حوزه ادبيات، درباره وضعيت طنز در کشور گفت: امروز در حوزه طنز مکتوب، کتاب طنز و جلسات و محافل، وضع طنز خوب است، اما در رسانه‌ها به‌ويژه رسانه‌هاي مجازي حال طنز اصلا خوب نيست.
با نوعي عصبانيت مواجه هستيم، متاسفانه اين عصبانيت در کتاب‌هاي تئوري هم جا باز کرده و عملا مي‌گويند هدف طنز خالي کردن باد غرور ديگران است، در حالي‌ که طنز، دوستانه است و اصلاً نه در پي گرفتن حال کسي است و نه مي‌خواهد کسي را از ميدان به‌در کند.
وي ادامه داد: ما در برخي مسائل به‌ويژه در مطبوعات رسمي کشور شاهد فحاشي و هنجارشکني به جاي طنز هستيم، ممکن است لحن آرام باشد، اما عملاً در حال فحاشي هستيم و اين مسئله نه براي طنز و جامعه فرهنگي، بلکه براي يک مسلمان بسيار بد است.
نبايد اخلاق را قرباني خنداندن شود
نبايد اخلاق را قرباني خنداندن مردم کرد، بايد بياييم و بررسي کنيم که چگونه به موضوعات بپردازيم که در عين سردرگمي بتواند يک مسئله را در جامعه اصلاح کند و به نفع مردم باشد، به همين دليل بايد سطح توقع مردم را بالا ببريم تا حرف بد را پس بزنند.
اين استاد دانشگاه درباره فيلم و تئاتر طنز نيز گفت: من اصلاً اهل سينما تئاتر نيستم، ولي توليدات اخير را مي‌دانم که شرايط خوبي ندارد. متأسفانه ما جاي کمدي و طنز را جابجا گرفته‌ايم. نمي‌دانم علتش چيست؟ شايد تصور مي‌شود طنز بار معنايي بهتري دارد و يا کلاس کاري آن بالاتر است، در حالي‌که اکثر آثار توليد شده کمدي است و رد پاي طنز را نمي‌بنيم.
طنز داراي يک انديشه بنيادي و اساسي است، مي‌خواهد حرفي جدي بزند، براي رفع مشکلات و معضلات حرف مي‌زند، در حالي‌ که کمدي فقط جنبه خنديدن و سرگرمي دارد و عملاً چيزي به انسان اضافه نمي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي