جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4456- تاریخ : 1398/04/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 راهکارهاي ضربتي يک طنزپرداز براي خروج از تهران 

رضا رفيع
از وقتي که صحبت از اجراي طرح قابل اجراي خروج شهروندان تهراني به سمت شهرهاي ديگر شده و تسهيلات خاصي نيز براي خارج شوندگان در نظر گرفته شده است؛ بسياري از اقشار ملت که امکانش را دارند، شروع کردند يواش يواش به خارج شدن از تهران.
راه‌هاي اخراج از تهران
آن قدر آهسته و يواش که خيلي به چشم نيايد و همسايه هاي اطراف حساس و کنجکاو نشوند که تسهيلات دريافتي را چه کردند. همين ديروز خودم با همين دو چشمم ديدم که يک خانواده اي داشتند از تهران خارج مي شدند. وقتي که پرسيدم:«کجا به سلامتي؟…»؛گفتند شمال.
عرض کردم: خوش خبر باشي اي نسيم شمال!…تو مي روي به سلامت، سلام ما برسان!….
به تازگي نيز توسط نمايندگان ويژه رئيس جمهور در کارگروه انتقال کارکنان دولت از تهران، از اتخاذ 28 تصميم جديد براي خروج از تهران و خلوت شدن نامبرده دادند که تکليف پاره اي از دم و دستگاهها و تشکيلات دولت را در اين راستا مشخص مي کند و جاي بسي خوشحالي زائدالوصف دارد.
به اميد روزي که هيچ فرد تهراني در تهران ساکن نباشد. کاش مي شد که کلّ تهران را برداشت برد گذاشت يک جاي دور از پايتخت که مجبور به انتقال جزء به جزء آن به تدريج نباشيم. کاش مي شد؛ که اگر مي شد، چي مي شد.
کاش با يک سطل ماست چکيده مي شد دريا را تبديل به دروغ کرد. آن هم نه به دروغ. کاشکي…….افسوس که…!
القاي يأس:
اگر را با مگر چون جفت کردند
از ايشان بچه اي شد کاشکي نام
*
راهکاري ضربتي تر:
علاوه بر راهکارهاي پيشين و اين 28 تصميم جديد اعلام شده؛ وجود مبارک ما نيز که هميشه راهکارهايي مفيد و مؤثر و کارآمد در آستين داشته است، به سهم خود از مجموعه راهکارهاي ذهني متصوّر، دست به نقد يک چند تايي را در اينجا رو مي کنيم.
البته بنا به جهاتي کامل رو نمي کنيم؛ در حدّ نيمروست:
1ـ فعال کردن گسل ها:
الآنه فقط خواجه حافظ شيرازي ممکن است از وجود چند گسل مشکوک در زير تهران خبر نداشته باشد. فلذا از اين امکان بالقوه به نحو احسن مي توان استفاده تکان دهنده کرد.
اگر بشود با روش هاي پيشرفته خداپسند، يک تکان مختصري به يکي از اين گسل ها يا بيشتر داد؛ حداقل نصف جمعيت تهران فردا صبح در کرج به سر مي برند.
در استان البرز. ما کم گفتيم که مشتري شويد. حالا يه تکون، حالا دو تکون،….کلاً بتکون!
*
2ـ افزايش آلودگي هوا:
اگر سرعت خرگوشي ورود خودروهاي گوناگون از سوي شرکت هاي خودروسازي مختلف به ميدان و سرعت لاک پشتي خروج خودروهاي مستهلک از رده به همين روالي باشد که عجالتاً هست و شدت هم پيدا کند؛ بحمدالله ميزان آلودگي هواي پايتخت به حدي خواهد رسيد که خودمان به زبان خوش از تهران خارج خواهيم شد؛ قبل از آن که افقي خارج شويم.
همه ما رفتني هستيم. يکي جلو ما را بگيرد که به نوبت برويم. خروجي شهر، شلوغ است.
*
3ـ افزودن بر نرخ مسکن:
اگر مسکن در تهران ارزان باشد، عمه ما هم از شهرمان بلند مي شود مي آيد تهران؛ چون شايع کردند که هرچه امکانات است، توي تهران است.
وقتي هم که ميلش بکشد بيايد، فيل هم جلودارش نيست تا چه رسد به شوهرعمه مان که دندان ندارد پف فيل بخورد.
فلذاستت که اگر قرار شد اوضاع مسکن از حالت خوابيده رکود خارج شود، کاري کنيم که به سمت بالا خارج شود؛ يعني قيمت فروش و اجاره و رهن چنان برود بالا که کسي نتواند بکشد پايين.
و ما تا به حال ثابت کرديم که مي توانيم. خواستن، توانستن است؛ مگر خلافش ثابت شود.
*
4ـ زياد کردن خروجي ها:
مسلم است که متناسب با شدت گرفتن خروج از تهران، بايد که تعداد خروجي هاي شهر نيز افزايش پيدا کند. راههاي انحرافي و دوربرگردان ها کفايت نمي کند.
کفاف کي دهد اين طرح ها به معضل ما؟….الغرض، هرچه تعداد خروجي هاي سطح غير مسطح بزرگراه ها و خيابان ها بيشتر باشد؛ مردم ما بيشتر تشويق به خارج شدن از شهر مي شوند.نصب تابلوهاي خروجي خيلي مفيد است.
چرا که چشم تابلو را مي بيند و سپس به قول شاعر، آنچه بيني دلت همان خواهد. دلت مي خواهد که سريع السير از تهران خارج شوي. به اميد روزي که هر تهراني عزيز يک خروجي مناسب داشته باشد.
تكمله:طنز بالا هفشده سال پيش، يعني دقيق در سال 1389 نوشته‌شده است و نشان از چشم‌انداز بلند ما در طراحي درست اهداف دوردست دارد.
الحمدلله در زمينه هرچهار گزينه پيشنهاد شده، به نحو احسن عمل شد؛ به طوري‌که الآن، همه دارند از تهران کوچ ‌مي‌کنند. بلا تشبيه عين پرستوها!
اطلاعات+ شيرين طنز
کاريکاتور : محمدعلي رجبي/تسنيم


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي