جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4454- تاریخ : 1398/03/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 ارهو؛ سازي به لطافت ابريشم!  

اِرهو براي چيني‌‏ها همانند ويولن براي غربي‌‏هاست—فقط کافيست که فرد آوايش را بشنود تا حسي از زيبايي، غم، درد و شادي را که از دل آن برمي‌‏خيزد تجربه کند. چيني‌‏ها با گوش‌‏کردن به نواي ارهو، مي‌‏توانند تمام احساساتي را که مردم در اين سال‌‏هاي طولانيِ پر‌‏همهمه تاريخ تجربه کردند لمس کنند.
بسياري از افراد، اولين باري که اِرهو را مي‌‏بينند، از ساختار ساده و اين حقيقت که دامنه‌‏ي گسترده‌‏اي از اصوات از دو تار آن ايجاد مي‌‏شود يکه مي‌‏خورند.
پيشينه اِرهو عميقاً با فرهنگ چيني درهم تنيده‌‏شده‌‏است. اِرهو تاريخي هزارساله در چين دارد. در طول سلسله سونگ، اِرهو از ساز ‌‏زهي ديگري که متعلق به يک اقليت قومي در شمال چين بود پديدآمد.
صداي اِرهو مانند ابريشم ظريف است، و اين صداي تأثيرگذار براي مدتي طولاني در ذهن باقي‌‏مي‌‏ماند. درواقع، براي تار‌‏هاي اِرهو در گذشته از ابريشم استفاده مي‌‏شد. امروزه، به‌‏منظور دوام بيشتر اغلب از سيم‌‏هاي فلزي استفاده مي‌‏گردد.
اِرهو يک جعبه رزوناتور در پايه دارد، که از چوب و پوست پيتون ساخته شده است. صدا توسط آرشه‌‏ي مويي که بر روي سيم‌‏ها به حرکت در مي‌‏آيد توليد مي‌‏شود. در ساخت بهترين آرشه‌‏ها از دم اسب استفاده مي‌‏کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي