جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4454- تاریخ : 1398/03/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 سرمقاله  

لزوم توجه همزمان به راهکارهاي خرد و کلان زيست‌محيطي
آذر فخري
يکي از مهم‌ترين چالش‌هاي عصري که در آن قرار داريم، مسئله محيط زيست است و تخريب‌هايي که به دست انسان و با سبک زندگي غلطي که از صد سال پيش به اين سو در پيش گرفته، اتفاق افتاده است.
امروز بسياري از کشورها با مسائل زيست‌محيطي و مشکلات اقليمي خاصي دست به گريبان هستند؛ مسائل و مشکلاتي که دولت‌ها به تنهايي نخواهند توانست از پس حل آن‌ها بربيايند و همکاري و همراهي تمام مردم در اين زمينه ضروري است و البته هنر هر دولتي جلب توجه و همدلي و احساس مسئوليت عمومي در اين مورد است.
يک نمونه از روش‌هاي جلب همکاري مردم توسط دولت، تصميم دولت فيليپين براي مقابله با از بين رفتن جنگل هاست؛ دولت فيليپين براي مقابله با جنگل‌زدايي و تغيير اقليم در اين کشور قانوني را تصويب کرده که بر اساس آن، کاشتن ده درخت پيش شرط فارغ‌التحصيلي از دبيرستان‌ها و دانشگاه‌هاي اين کشوراست، يعني هر دانش‌آموز و دانشجويي که بخواهد مدرک خود را دريافت کند بايد حتما ده درخت کاشته باشد. به نظر مي‌رسد با اين تصميم و قانون، نسل کنوني کشور فيليپين بتوانند 525 ميليارد اصله درخت به جنگل‌هاي سرزمين خود بيفزايند.
مورد ديگري از اين دست اقدامات که نشانه توجه وتلاش خود مردم در اين راستاست، مدرسه‌اي در هند است که به‌جاي دريافت شهريه از دانش‌آموزان خواسته است هر روز صبح زباله‌هاي پلاستيکي منازل خود را به مدرسه بياورند و پس از تمام شدن درس و کلاس، به دسته‌بندي و بازيافت اين زباله‌هاي پلاستيکي بپردازند.
اين دو نمونه تصميم، يکي در سطح کلان و توسط دولت و ديگري در سطح خرد و توسط مردم، نشان مي‌دهد که در هر حال دولت‌ها نيازمند جلب حمايت و همکاري مردم هستند. حال چه به‌صورت تصويب يک قانون و چه به‌صورت خودجوش و توسط خود آنان.
در واقع تصميم‌هاي کلان از سوي دولت و قانون اعلام کردن آن هم تنها در صورتي بازخورد مثبت دريافت خواهد کرد که از پيش مردم براي اين نوع همکاري و علت اعمال چنين قوانيني توجيه شده باشند و احساسات ملي و همدلي اجتماعي آنان برانگيخته شده باشد.
به نظر مي‌رسد جامعه ما، که مانند اغلب کشورهاي ديگر دستخوش تغييرات زيست‌محيطي و اقليمي است، نيز به چنين قوانين و حرکت‌هاي خودجوشي نيازمند است. حال يا به‌صورت قانون يا به‌صورت گام‌هاي کوچکي که توسط خود مردم برداشته مي‌شود. و البته که در کليا ت اين روند، وجود اعتماد متقابل ضروري است؛ اعتماد متقابل بين دولت و مردم و مردم با مردم. مردم بايد بتوانند نتايج مثبت همکاري‌ها و همراهي‌هاي اجتماعي خود را ببينند و آن‌را از نزديک لمس کنند. در اين صورت است که مي‌توان محيط زيست کشور را با توجه و تلاش دانش‌آموزان، دانشجويان و والدين‌شان از وضعيت کنوني نجات داد.
a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي